شناسه خبر : 24888 لینک کوتاه

موضوعات اصلی تحول

جهان در 2018

سالنامه جهان در سال 2018 نشریه اکونومیست پیش‌بینی می‌کند سال 2018 سالی پر از عوامل اعصاب خردکن خواهد بود. مردم سراسر دنیا تلاش خواهند کرد خود را از چنگال تنش‌های سیاسی و دیوانه‌بازی‌های فناوری نجات دهند. اما همزمان جهان می‌تواند منتظر رشد مطلوب اقتصاد باشد که در سایه رویدادهایی مانند المپیک زمستانی و جام‌جهانی حاصل می‌شود.

سالنامه جهان در سال 2018 نشریه اکونومیست پیش‌بینی می‌کند سال 2018 سالی پر از عوامل اعصاب خردکن خواهد بود. مردم سراسر دنیا تلاش خواهند کرد خود را از چنگال تنش‌های سیاسی و دیوانه‌بازی‌های فناوری نجات دهند. اما همزمان جهان می‌تواند منتظر رشد مطلوب اقتصاد باشد که در سایه رویدادهایی مانند المپیک زمستانی و جام‌جهانی حاصل می‌شود. دانیل فرانکلین سردبیر سالنامه جهان در سال 2018 می‌گوید: این سال از بسیاری جهات اهمیت دارد که از آن میان می‌توان به چالش هسته‌ای کره شمالی، مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان‌دوره در آمریکا و همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری در برزیل و مکزیک اشاره کرد. سال آینده شاهد نبردهای پیچیده‌ای بر سر نفوذ، دیدگاه و رهبری خواهد بود. 12 موضوع اصلی جهانی در سال 2018 عبارتند از:

1- ترامپیسم علیه ماکرونیسم (تقابل جهان‌بینی‌های باز و بسته): ترامپ نگاهی درون‌گرا (اول آمریکا) دارد در حالی که ماکرون نوع جدیدی از قراردادهای اجتماعی طرفدار جهانی‌سازی را معرفی می‌کند. قراردادی که رقابت و کارآفرینی را تشویق و از کارگرانی که متضرر می‌شوند حمایت می‌کند.

2- انتخابات برزیل، مکزیک، ایتالیا و میان‌دوره‌ای آمریکا: رای‌دهندگان خواستار بازنگری در سیاست و پایان فساد خواهند شد. در آمریکا دموکرات‌ها می‌توانند در مجلس نمایندگان پیروز شوند و راه را برای استیضاح ترامپ هموار سازند.

3- ترکیب اقتصاد و سیاست در المپیک زمستانی کره جنوبی و جام‌جهانی روسیه: کره جنوبی المپیک زمستانی را در سایه هراس اتمی از کره شمالی و روسیه جام جهانی را در حساس‌ترین زمان روابط خود با غرب برگزار می‌کنند، در هر دو رویداد ورزش با سیاست مسابقه می‌دهد.

4- خداحافظی رهبران در ژاپن، کوبا و عربستان سعودی: امپراتور ژاپن، رئیس‌جمهور کوبا و ملک‌سلمان در عربستان از قدرت کناره‌گیری می‌کنند در حالی که برخی دیگر همچون مادورو در ونزوئلا همچنان به اریکه قدرت چسبیده‌اند.

5- رشد اقتصادی هماهنگ در جهان: از نظر برخی سال 2018 آغاز بهبودی واقعی است اما برخی دیگر آن را پایان آن می‌دانند. اقتصاد جهان هر 8 تا 10 سال به رکود کشیده می‌شود و آخرین رکود در سال 2009 بود. سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی مهم‌ترین عامل رکود بعدی خواهند بود.

6- دوران سخت دیپلماسی جهانی: در پاییز 2018 گفت‌وگوهای برگزیت به اوج می‌رسند هرچند احتمال عدم توافق بسیار بالاست. باید دید آیا نفتا از سیاست‌های حمایت‌گرایانه ترامپ جان سالم به‌در خواهد برد و آیا ترامپ تصمیم می‌گیرد مانع راه کره شمالی برای دستیابی به قابلیت حمله به آمریکا شود؟

7- پیشروی علائم اختصاری: قوانین جدید اروپا در مورد داده‌ها (GDPR) و تامین مالی (PSD و MidFID2) به اجرا گذاشته می‌شوند. کنفرانس تحولات اقلیمی لهستان (Cop24)، شاخص شادمانی ناخالص ملی بوتان (GNH)، نسل جدید فناوری موبایل (5G) و هوش مصنوعی (AI) در عرصه‌های مختلف خود را نشان خواهند داد.

8- سرکوب فناوری: سیاستمداران غول‌های فناوری مانند گوگل، فیس‌بوک و آمازون را با جریمه‌ها و مقررات سنگین و شدیدتر مواجه خواهند ساخت. فشارها برای شفافیت و صحت محتوای آنلاین تشدید می‌شود و مقررات‌گذاران هرگونه ادغام و تملیک از سوی غول‌های بزرگ را به دقت تحت نظر خواهند گرفت.

9- کشورهای آسیایی در صدر جدول: کشورهای آسیایی در بیشتر زمینه‌ها قهرمان جهان خواهند بود. بوتان از نظر رشد اقتصادی، چین از نظر ثبت میراث فرهنگی در یونسکو و هند از نظر ساخت بزرگ‌ترین مجسمه دنیا توجه همگان را جلب می‌کنند.

10- نشانه‌های برجسته زمان: کاهش تولد نوزادان در سراسر جهان، افزایش ماجراجویی‌های فضایی بخش خصوصی و گردشگری فضا، تمایل به اتومبیل‌های بزرگ و ساخت بزرگ‌ترین کشتی جهان از جمله تحولات برجسته سال 2018 هستند.

11- عصر جدید دارویی: کار روی DNA هدف ساخت داروهای پیشرفته را تحقق می‌بخشد و اولین گروه از داروهای جدید به عرصه می‌آیند. ژن‌درمانی و اصلاح ژن پیشرفت می‌کند و بیماری فلج اطفال برای همیشه ریشه‌کن می‌شود.

12- واژه جهانی: فیلم «بازگشت مری پاپین» با بازی امیلی بلانت در سال 2018 و همزمان با صدسالگی اعطای حق رای به زنان در بریتانیا به نمایش درمی‌آید. پیشرفت سیاسی زنان از سال 1964 تاکنون برجسته‌‌تر می‌شود و ممکن است زنان نقش مهم‌تری در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ایفا کنند.

منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها