شناسه خبر : 33438 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (سیاسی)

نهادهای دفتر رهبری کمتر از ۸ /۰ درصد از اقتصاد سهم دارند

اطلاعات به نقل از محمدجواد ایروانی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری، نوشت: در مذاکره با وزیر امور اقتصادی و دارایی هماهنگ کردیم که شرکت‌های زیرمجموعه نهادهای وابسته به دفتر مقام معظم رهبری شرایط پذیرش در بورس را پیدا کنند و این روند سرعت گیرد. الگوی حکمرانی خوب در این نهادها دنبال می‌شود. همه نهادهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خدماتی مورد حسابرسی و نظارت قرار می‌گیرند، جایزه حسابرسی تعالی برای نهادهای زیرمجموعه دفتر مقام معظم رهبری طراحی شده است. نهادهای زیرمجموعه دفتر مقام معظم رهبری کمتر از هشت‌دهم درصد در اقتصاد ملی نقش دارند ولی می‌توانند به عنوان ویژگی نهادی اثربخش باشند و الگوی نظارت، رصد و پایش در این نهادها بسیار مهم است.

رونمایی از ترکیب لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف

تسنیم نوشت: مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، گفت: با توجه به نظرسنجی‌های صورت‌گرفته درباره چیدمان لیست حدود ۱۰ نفر از چهره‌ها، چهار تا شش نفر از بانوان، سه تا چهار نفر از روحانیون و مابقی از چهره‌های جوان و زیر ۵۰ سال انتخاب می‌شوند. چمران با تشریح اقدامات روزهای اخیر این شورا برای نهایی کردن لیست ۳۰نفره تهران گفت: مقرر شده هفته آینده مجمع عمومی شورای ائتلاف با شرکت بیش از هفت هزار نفر برگزار شود. در پایان ۹۰ نفر و از این ۹۰ نفر چهره‌های شناخته‌شده انتخاب می‌شوند. در نظرسنجی عمومی ۱۰ نفر نهایی برای حضور در لیست انتخاب می‌شوند. مابقی برگزیدگان به شورای مرکزی معرفی می‌شوند و اعضای شورا ۲۰ نفر نهایی را انتخاب می‌کنند.

آمریکا پشتوانه نظامی تحریم علیه ایران را از دست داد

خانه ملت نوشت: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به انتشار اخبار ضد و نقیض آمریکایی‌ها درباره آمار مصدومان و تلفاتی‌های حمله موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد گفت: آمریکایی‌ها سعی می‌کنند با طرح موضوعات ثانویه تلفات و خسارات شدید را لاپوشانی کنند، اما اتفاق اساسی افتاده و آن این بوده که در کوتاه‌مدت آمریکایی‌ها پشتوانه نظامی سیاست‌های تحریمی خود را علیه ایران از دست دادند و بر همین اساس به دنبال جبران هستند که برای اجرایی کردن مکانیسم ماشه به سراغ اروپایی‌ها رفتند. عدم اعلام تلفات پایگاه عین‌الاسد به این دلیل بوده که نمی‌خواهند این موضوع به مولفه دیگری تبدیل شود تا چکشی بر استراتژی نظامی آمریکا باشد.

فشار به ایران برای انتقال جعبه سیاه به اوکراین

اعتماد نوشت: با توجه به پیدا شدن دو جعبه سیاه هواپیمای سقوط‌کرده، در صورتی که امکانات فنی لازم در ایران وجود داشته باشد، جعبه‌ها در ایران بازخوانی خواهند شد. با توجه به اینکه هیچ اجبار قانونی وجود ندارد، مقصد احتمالی جعبه‌های سیاه مشخص نیست. فشارهایی از سوی برخی دولت‌ها برای اجبار ایران به ارسال جعبه‌های سیاه به خارج از کشور آغاز شده است. وزیر خارجه کانادا گفته: «جعبه سیاه باید به جایی فرستاده شود که تجربه برای بازخوانی آن وجود دارد.» پیش از این نخست‌وزیر کانادا گفته بود: فرانسه از معدود کشورهایی است که توانایی خواندن اطلاعات جعبه‌های سیاه را دارد. با وجود فشارهای بین‌المللی ایران اعلام کرده که خود در این زمینه تصمیم خواهد گرفت.

دراین پرونده بخوانید ...