شناسه خبر : 35362 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

عدم اعتماد

مجلس به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت رای اعتماد نداد

مجلس شورای اسلامی به حسین مدرس‌خیابانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت رای اعتماد نداد. به این ترتیب این وزارتخانه که به مدت سه ماه تحت سرپرستی مدرس‌خیابانی اداره می‌شد، باز هم بدون وزیر باقی ماند. نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی که به ریاست محمدباقر قالیباف و بدون حضور حسن روحانی برگزار شد، صلاحیت مدرس‌خیابانی را برای وزارت بررسی کردند و در نهایت با ۱۰۴ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر در مجلس با انتصاب او به عنوان وزیر مخالفت کردند.

مخالفان تصدی مدرس‌خیابانی بر وزارت صنعت، معدن و تجارت، غلبه بخش بازرگانی و واردکنندگان بر بخش تولید، معرفی وزیر پیشنهادی در دقیقه آخر، عدم مبارزه جدی با قاچاق کالا و ابهام در رزومه کاری را از مهم‌ترین دلایل مخالفت خود با وی عنوان کردند. این در حالی است که موافقان تلاش‌های مدرس‌خیابانی در مدت سرپرستی بر این وزارتخانه و نقش‌آفرینی وی در شرایط تحریم و کرونا را از نقاط قوت وی عنوان می‌کردند.

غیاب رئیس‌جمهوری در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی‌اش، از مهم‌ترین حواشی این جلسه بود. قالیباف که ریاست این جلسه را بر عهده داشت، پیش از رای‌گیری درباره رای اعتماد به مدرس‌خیابانی در خصوص عدم حضور رئیس‌جمهوری در این جلسه اعلام کرد: رئیس‌جمهوری بر اساس استعلام از ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه امروز حضور نیافت. علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رئیسه مجلس، در تذکری به مواد ۲۰۴ و ۲۲ آیین‌نامه داخلی در رابطه با حفظ شأن و اقتدار مجلس عنوان کرد: طبق این مواد، رئیس‌جمهوری باید به مجلس بیاید و یک ساعت در رابطه با برنامه‌های پیشنهادی صحبت کند. گفته می‌شود ستاد ملی مقابله با کرونا به رئیس‌جمهوری توصیه کرده که به مجلس تشریف نیاورد، در حالی که می‌گویید یک میلیون دانش‌آموز در کنکور شرکت کنند. از طرفی رئیس‌جمهوری در آخرین روز مجاز برای معرفی وزیر، او را به مجلس معرفی می‌کند. طبق گزارش ایرنا به نقل از حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، از آنجا که روز برگزاری جلسه رای اعتماد آخرین روز مهلت سه‌ماهه سرپرستی مدرس‌خیابانی در وزارت صمت بود، با منقضی شدن این مهلت و عدم رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی دولت، راهکار باقی‌مانده این است که رئیس‌جمهوری با استجازه از مقام معظم رهبری تا معرفی وزیر جدید، فردی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کند.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها