شناسه خبر : 35246 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مصون از کرونا

بخش تکنولوژی چگونه از کووید 19 نردبان ساخت؟

  شهرام شریف: کرونا این بیماری دنیاگیر و مرموز بخش‌های وسیعی از اقتصاد جهان را به زانو درآورده است اما در مقابل بخش‌هایی نیز به پرواز درآمده است. بخش تکنولوژی یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که شاخه‌های متنوعی از آن در دوران کرونا متحول شده‌اند. بخش تکنولوژی به دلیل بهره‌مندی از ابزارهایی که به طور پیش‌فرض روی انجام فعالیت‌ها به صورت الکترونیکی تمرکز دارند، بیشترین انطباق‌پذیری را با شرایط تحمیلی کرونا داشت. با این حال همین بخش خود به ابزار اصلی اغلب صنایع و کسب‌وکارها برای حرکت در شرایط ویژه تبدیل شد. برخی از بازیگران صنعت تکنولوژی تنها طی چند ماه رشدی برابر با چند سال را تجربه کردند.

درباره دلایل رشد صنعت تکنولوژی در این دوران عوامل متعددی کنار هم قرار گرفتند. روی‌آوری بازیگران سنتی به ابزارهای دیجیتال برای یافتن بازارهای متنوع‌تر یکی از آنها بود. در خود ایران و از آغاز کرونا اغلب بازارهای سنتی یا تعطیل شدند یا با رکود قابل توجهی مواجه شدند. حضور این بازیگران روی بستر مارکت‌پلیس‌ها برای دسترسی به مشتریان باعث رشد تصاعدی مارکت‌پلیس‌ها و پلت‌فورم‌های گروهی فروش شد.

نگرانی از خرید حضوری و فیزیکی مردم را به استفاده گسترده از فروشگاه‌های اینترنتی سوق داد و ترس از ابتلا در محیط‌های شلوغی چون بانک به رشد انفجاری استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک منجر شد. ابزارهای ارتباطی مثل تله‌کنفرانس به مهم‌ترین و موردنیازترین وسایل هر شرکت تبدیل شد و سرویس‌های دفاتر مجازی به رونقی عظیم رسید. در خود ایران بخشی از استقبال طوفانی و گسترده‌ای که از بازار سرمایه انجام ‌گرفته ناشی از فراهم آمدن بسترهای نسبتاً قابل قبول خریدوفروش سهام بوده ضمن اینکه برای نخستین بار در کشور بحث احراز هویت از راه دور به یکی از مجموعه سرویس‌های غیرحضوری خدمات رسمی و قانونی کشور اضافه شد.

کرونا همچنین برخی صنایع مثل رایانش ابری را با رشد قابل توجه روبه‌رو کرده است. استفاده از سرویس‌های ابری در این دوران اوج گرفته و بازیگران تازه‌ای به آن اضافه شده‌اند. در حوزه سرگرمی‌های اینترنتی و سرویس‌هایی چون VOD (ویدئو بر اساس درخواست) نیز با انفجار تقاضا روبه‌رو بوده‌ایم. با تعطیلی سالن‌های سینما و افزایش اوقات فراغت، سرویس‌های اینترنتی ارائه‌دهنده فیلم و سریال برخط به کانون توجه مردم تبدیل شد. رشد صنعت بازی‌های موبایلی هم در این دوران قابل توجه است. در حوزه سرویس‌های آنلاین آموزشی نیز کرونا یک عامل اصلی رشد بوده است. برخی استارت‌آپ‌های حوزه آموزش آنلاین که از قضا تاقبل از کرونا با اوضاع مناسبی روبه‌رو نبودند و برخی حتی سایت‌ها را رها کرده بودند، ناگهان با رشد گسترده تقاضا مواجه شدند. قرنطینه مردم را به یادگیری آنلاین ترغیب کرد و بسیاری از این زمان در خانه بودن برای یادگرفتن چیز تازه‌ای به صورت اینترنتی اقدام کردند.

به فهرست برندگان دوران کرونا می‌توان کسب‌وکارهای دیگری را هم افزود. در هر حال تکنولوژی در جهانی که کرونا همه چیز را قفل کرده بود، دری گشوده به روی مردم و اقتصاد بود.

دراین پرونده بخوانید ...