شناسه خبر : 29615 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

پس‌انداز 10درصدی

دنیای اقتصاد نوشت: به گزارش مرکز آمار، در سال ۱۳۹۶ در مجموع هر خانوار شهری به‌ طور متوسط حدود ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از محل‌های مختلف درآمد کسب کرده. از این درآمد حدود ۳۳ میلیون تومان، یعنی معادل ۹۰ درصد آن را صرف مخارج خوراکی و غیرخوراکی و ۱۰ درصد آن را پس‌انداز کرده است. در حالی که درآمد خانوار در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن حدود ۶ /۱۵ درصد افزایش یافته اما میل نهایی به پس‌انداز تقریباً ثابت مانده است. همچنین در حالی که سهم کالاهای خوراکی در سبد مصرفی خانوارهای فقیر حدود ۵۰ درصد بوده این سهم برای خانوارهای با درآمد بالا تنها ۱۶ درصد بوده است.

خرید هشت هزار ملک در ازمیر

ایلنا به نقل از رئیس اتحادیه مشاوران املاک نوشت: شهروندان ایرانی از ابتدای سال ۹۷ تاکنون هشت هزار واحد مسکونی فقط در ازمیر خریده‌اند. متاسفانه اخیراً تبلیغات برای خرید خانه در گرجستان هم افزایش یافته بود و بسیاری از ایرانی‌ها دارایی‌های خود برای خرید ملک را به این کشور منتقل کردند که بتوانند با خرید ملک اقامت گرجستان را دریافت کنند اما پس از اینکه تعداد واحدهای قابل توجهی ملک به ایرانی‌ها فروخته شد اعلام کردند که خرید ملک معیار اعطای اقامت نیست و ایرانی‌های مالباخته با مشکل برگرداندن پول‌های سرگردان خود مواجه هستند. متاسفانه تجربه تلخ دهه ۸۰ و خرید ملک در دوبی این بار هم برای مردم تکرار شد.

پاسخ نوبخت به احمدی‌نژاد

خبرآنلاین به نقل از رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره پیشنهاد احمدی‌نژاد در خصوص افزایش یارانه‌ها به ۹۰۰ هزار تومان نوشت: دولت باید کسری پنج هزار و 800 میلیاردتومانی را که دولت قبل برای پرداخت همین ۴۵ هزار و 500 تومان یارانه برایمان باقی گذاشته بپردازد، پس چطور می‌شود این مبلغ یارانه را با این بدهی که دولت قبل گذاشته، اضافه کرد؟ نوبخت تاکید کرد: مرتباً بانک مرکزی در حال پیگیری این مطالبات از دولت است و دیوان محاسبات پرونده تشکیل داده است. مردم ما فهیم‌تر از این حرف‌ها هستند و با این نوع حرف‌هایی که مبانی درست محاسباتی ندارد یا با یک فروضی مطرح شود که این فروض قابل انجام نیست، تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.

خروج چین از پارس جنوبی؟

ایران نوشت: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبر انصراف شرکت چینی از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: «فشار آمریکا روی شرکت‌های بزرگ برای همکاری با ایران وجود دارد، اما تا زمانی که نامه انصراف شرکت چینی را به‌طور رسمی دریافت نکنیم آن را جنگ روانی علیه ایران می‌دانیم.» هنوز هیچ مکاتبه و تماسی از سوی چینی‌ها مبنی بر خروج CNPCI یعنی شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین از صنعت نفت ایران انجام نشده. معاون امور بین‌الملل وزیر نفت هم اخیراً گفته بود این شرکت هنوز کار خود را در پارس جنوبی آغاز نکرده است. اما چینی‌ها چرا سکوت کرده‌اند و تاکنون فعالیتی در پارس جنوبی انجام نداده‌اند؟

دراین پرونده بخوانید ...