شناسه خبر : 26683 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

طلای سیاه در اوج سه‌ساله

بازار نفت دستخوش چه تحولاتی شد؟

از ابتدای سال جاری میلادی هر دو نوع نفت شاخص WTI و برنت نزدیک به هشت دلار معادل 14 درصد رشد قیمتی را تجربه کرده و در حال حاضر در بیشترین سطح خود از اواخر سال 2014 قرار گرفته‌اند. نفت برنت هفته گذشته از 75 دلار عبور کرد و نفت خام آمریکا نیز به مرز 70 دلار نزدیک شد.

 نسیم علایی: از ابتدای سال جاری میلادی هر دو نوع نفت شاخص WTI و برنت نزدیک به هشت دلار معادل 14 درصد رشد قیمتی را تجربه کرده و در حال حاضر در بیشترین سطح خود از اواخر سال 2014 قرار گرفته‌اند. نفت برنت هفته گذشته از 75 دلار عبور کرد و نفت خام آمریکا نیز به مرز 70 دلار نزدیک شد.

سه ریسک ژئوپلتیک از مهم‌ترین عوامل رشد قیمت‌ها در ماه‌های اخیر محسوب می‌شود. اولین نگرانی به افزایش تنش‌ها در خاورمیانه به‌خصوص بین ایران و عربستان بازمی‌گردد. خاورمیانه مرکز تولید نفت جهان است و افزایش تنش‌ها می‌تواند عرضه نفت این منطقه را با مخاطره مواجه سازد. دیگر ریسک نگرانی از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران است. حدود دو هفته تا زمان اعلام موضع آمریکا درباره برجام باقی است اما کارشناسان و فعالان بازار به این یقین رسیده‌اند که ترامپ از برجام خارج خواهد شد و افت تولید ایران بین 350 هزار تا یک میلیون بشکه برآورد می‌شود. آینده نفتی ونزوئلا دیگر موضوع نگرانی بازار است. تولید نفت این کشور ماه گذشته به کمتر از 5 /1 میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به متوسط 2017 بیش از 400 هزار بشکه کمتر است. پیش‌بینی می‌شود متوسط تولید ونزوئلا در 2018 به روزانه 1 /1 تا 2 /1 میلیون بشکه برسد.

همچنین تداوم کاهش موجودی انبارهای کشورهای OECD مهم‌ترین نشانه‌های متعادل شدن سمت عرضه و تقاضا و از عوامل افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر بود. به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، سطح موجودی‌ها نسبت به پیش از اجرای توافق اوپک (دسامبر 2016) نزدیک به 300 میلیون بشکه کاهش یافته و در حال حاضر به متوسط پنج‌ساله خود رسیده است. با این حال اوپک اعلام کرده به دنبال ایجاد توافقی بلندمدت بین اعضای این سازمان و کشورهای غیرعضو است. پشت‌پرده این برنامه، عربستان قرار دارد که گفته می‌شود برای عملی کردن برنامه‌های اقتصادی خود به قیمت‌های بیش از 80 و حتی 100دلاری نفت نیاز دارد.

در کنار این عوامل، رشد تولید آمریکا و نگرانی از وقوع جنگ تجاری بین دو قدرت اقتصادی جهان، چین و آمریکا از رشد بیشتر قیمت‌ها جلوگیری می‌کنند. 

دراین پرونده بخوانید ...