شناسه خبر : 22773 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تکاپوی بورس

سمت و سوی بازار سهام پس از فصل مجامع

بورس تهران در حالی معاملات چهارشنبه گذشته را با افزایش 265 واحدی شاخص کل بورس سپری کرد که نه‌تنها با این صعود به بازدهی 63/5‌درصدی از ابتدای سال دست یافت، بلکه موفق به شکست سقف تاریخی خود پس از 16 ماه شد.

بورس تهران در حالی معاملات چهارشنبه گذشته را با افزایش 265 واحدی شاخص کل بورس سپری کرد که نه‌تنها با این صعود به بازدهی 63/5‌درصدی از ابتدای سال دست یافت، بلکه موفق به شکست سقف تاریخی خود پس از 16 ماه شد.

بر این اساس رشد 33/0‌درصدی نماگر اصلی بازار سهام در معاملات روز چهارشنبه، ورود این شاخص به سطح 81 هزار و 579 واحدی را در پی داشت. به این ترتیب سرانجام سطحی که به‌عنوان مقاومت اصلی بازار در ماه‌های گذشته بود، شکسته شد. یادآور می‌شود شاخص کل بورس از فروردین‌ماه سال 95، دیگر نتوانسته بود به بالای محدوده 81 هزار و 500 واحدی صعود کند. حال در جریان معاملات روز چهارشنبه به مدد نمادهای فلزی از جمله فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ملی مس ایران این سقف تاریخی شکسته شد.

بررسی روند حرکتی بورس در یک ماه اخیر نیز بیانگر ثبت بازدهی 77/2 درصدی این بازار است؛ بازار سهام در یک ماه اخیر شاهد ظهور نشانه‌هایی از بهبود سودآوری شرکت‌ها و اصلاح قیمت‌ها بود. امری که ایجاد رونق نسبی در بازار را به همراه داشت. در این میان گزارش‌های مالی فصلی، برگزاری مجامع امیدوارکننده و بازگشایی نمادها یکی از مهم‌ترین عوامل بازگشت رونق به بورس محسوب می‌شوند. در این راستا گزارش‌های عملکرد سه‌ماهه شرکت‌های فعال در بازار سهام فراتر از انتظار بود. به طوری‌ که پیش‌بینی‌های اعلام‌شده از سوی اکثر بنگاه‌ها با تعدیل‌های مثبت همراه شد. در این میان گروه فلزی در راس دیگر صنایع قرار گرفتند.

گروه فلزی به‌دنبال بهبود فروش و نرخ‌های جهانی عملکرد مناسبی را در فصل نخست 96 داشته‌اند. این روند در یک ماه اخیر نیز دنبال شد. به طوری‌ که این گروه موفق به ثبت بازدهی 23‌درصدی در یک ماه اخیر شدند. صنعت پالایشگاهی نیز به دنبال اعلام نرخ‌ها از سوی پالایش و پخش، تعدیل مثبت‌های قابل ‌توجهی برای سود سال 95 را تجربه کردند. این روند به سودهای سال جاری نیز تسری پیدا کرد و شاهد تعدیل‌های مثبت سنگین در پیش‌بینی‌های سال 96 شرکت‌های فعال در این گروه بودیم. به این ترتیب بازدهی 77/2‌درصدی در عملکرد یک ماه اخیر این گروه به ثبت رسید. صنعت رایانه نیز از دیگر صنایع خبرساز در یک ماه اخیر بود؛ این صنعت علاوه‌ بر عملکرد مناسب اخیر، پذیرای عرضه اولیه نماد به پرداخت ملت بود. این در حالی است که به‌رغم بازدهی مثبت برای این عرضه اولیه، زیان 5/0‌درصدی در کارنامه یک ماه اخیر صنعت رایانه به ثبت رسید. 

تجارت- فردا- تکاپوی بورس(اینفوگرافیک)

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها