شناسه خبر : 24348 لینک کوتاه

صفر و صد نداریم

رئیس‌جمهور: اختلاف‌نظرها آن‌قدر زیاد نیست و ما در اصول متحد هستیم

چندماهی از انتخابات گذشته اما حسن روحانی هنوز هم جریان‌های سیاسی را دعوت به وحدت می‌کند. یک‌بار از برنامه هسته‌ای سخن می‌گوید و از ضرورت وحدت ملی برای حفظ آن می‌گوید و یک‌بار دیگر به سخنان امام خمینی اشاره می‌کند و می‌گوید همه باید در کنار هم باشیم.

چندماهی از انتخابات گذشته اما حسن روحانی هنوز هم جریان‌های سیاسی را دعوت به وحدت می‌کند. یک‌بار از برنامه هسته‌ای سخن می‌گوید و از ضرورت وحدت ملی برای حفظ آن می‌گوید و یک‌بار دیگر به سخنان امام خمینی اشاره می‌کند و می‌گوید همه باید در کنار هم باشیم.

رئیس‌جمهور در مراسم سالگرد شهادت آیت‌الله‌سید‌مصطفی خمینی گفت: امام فرمودند همدیگر را سرکوب نکنید و متحد باشید. آن پیام امام را امروز هم گوش ما باید بشنود و امروز هم همه باید در کنار هم باشیم. امام در سخنرانی خود به جناح‌ها می‌گوید از هم فاصله نگیرند. عین این تعبیر را می‌شود امروز هم برای مردم بیان کرد که از هم جدا نشوید. اختلاف‌نظرها و اختلاف‌سلیقه‌ها آن‌قدر زیاد نیست و ما در اصول متحد هستیم. حالا ممکن است یکی بگوید به سمت راست یا چپ بچرخیم به هدف سریع‌تر می‌رسیم. حسن روحانی همچنین گفت: راجع به تسلیحات ایران خیلی به حرف‌ها گوش نکنید. تسلیحات ایران هم مثل همه کشورهای دنیاست. ما مقررات بین‌المللی داریم و در قانون اساسی هم داریم که نیروی نظامی ما باید بازدارنده باشد و چیز دیگری هم  نمی‌خواهیم.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: ما در شرایط مبادا دفاع موثر انجام خواهیم داد و کسی نمی‌تواند راجع به قدرت نظامی کشور ما که بر مبنای قانون اساسی و دکترین دفاعی است، حرفی بزند. بعضی‌ها که می‌خواهند با ما حرف بزنند تشریف بیاورند تا ببینیم چه کسی ضرر می‌کند. ما از آنها سوال می‌کنیم وقتی در مقابل متجاوز می‌جنگیدیم آیا به ما اسلحه دادید یا به متجاوز؟ یا می‌پرسیم در شرایطی که مردم ما زیر بمباران موشک‌های دشمن بودند آیا آنها حاضر شدند به ما سلاح پدافندی بدهند؟

او با تاکید بر اینکه بحث حضور ایران در منطقه فرار به جلو است، عنوان کرد: چه کسی به تروریست‌ها کمک کرد و آنها را به وجود آورد؟ به حرف‌ها اعتنا نکنید. اگر روزی لازم باشد ما بلدیم چگونه جواب بدهیم. قبلاً هم بحث شده و آنها همیشه در برابر حرف حق ما سخنی نداشته‌اند. راه ما صحیح و استوار است و آن را ادامه می‌دهیم. البته ممکن است مشکلاتی هم باشد که در برابر مشکلات ایستاده‌ایم. تحریم، ظلم به ملت ایران و کار غلط،‌ نادرست و غیرعادلانه‌ای بود. کاری که دولت یازدهم کرد این بود که رفت این ظلم را از سر ملت ایران بردارد و تحریم‌ها را بشکند. حالا یکی می‌گوید صددرصد برداشته نشده و ۸۵ درصد برداشته شده است. در دنیای سیاست که صفر و صد نداریم.

او اضافه کرد: نگذاریم سرمایه اجتماعی لطمه ببیند. اگر اشکال کوچکی هست، بزرگ نکنیم. رسانه‌های بیگانه دشمنی خودشان را نشان می‌دهند اما رسانه‌های داخلی باید وظیفه سنگین خود را حفظ کنند و به مردم اعتماد به نظام را بدهند.