شناسه خبر : 21440 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رئیس‌جمهور: حق نداریم محیط‌زیست را تخریب کنیم

بدتر از فروش نفت

رئیس‌جمهوری تیغ تند نقدش را به تراکم‌فروشی در شهرها نشانه گرفته و تراکم‌فروشی و نابود کردن باغ‌ها و درختان کهنسال را حتی بدتر از فروش نفت برای پرداخت حقوق کارمندان می‌داند.

می‌گوید همان‌طور که نفت یک حق بین‌نسلی است و پول آن باید سرمایه‌گذاری شود، فضاهای شهری، کوه‌ها، مراتع، دریاچه‌ها و تالاب‌ها هم جزو منابع بین‌نسلی هستند. رئیس‌جمهوری تیغ تند نقدش را به تراکم‌فروشی در شهرها نشانه گرفته و تراکم‌فروشی و نابود کردن باغ‌ها و درختان کهنسال را حتی بدتر از فروش نفت برای پرداخت حقوق کارمندان می‌داند.

فروش تراکم برای تامین هزینه‌های شهری، انتقاد جدیدی نیست و کارشناسان شهری بارها آن را عنوان کرده‌اند. اما پنجمین اجلاس بین‌المللی مجمع جهانی شهرهای اسلامی فرصت دیگری بود تا این بار حسن روحانی به تراکم‌فروشی شهرها انتقاد کند و بگوید: «تامین هزینه‌های شهر از مسیرهای نادرست مانند تراکم‌فروشی، فروش حقوق مردم و نسل‌هاست. اگر شهرها و شهرداری‌ها نیازمند منابع درآمدی هستند، باید به فکر منابع درآمدی سالم برای اداره آنها بود. نه آنکه برای تامین درآمد شهری، حقوق مردم بدون اجازه آنها فروخته شود. آیا می‌توان برای حقوق شهری و زندگی و رفاه مردم، ارزش کاملی قائل نبود؟» او پیشنهاد داده که دولت آماده است با تهیه لوایح لازم برای شهرداری‌ها و اداره شهرها از طریق منابع مشروع اقدام کند. حسن روحانی در این اجلاس گفت: در ظاهر پارک و محل تفریحی برای رفاه و اوقات فراغت مردم ایجاد می‌شود؛ اما مهم‌تر از تاسیس این پارک این است که پول آن از کجا تهیه شده است. اگر باغات شهرها، تغییر کاربری داده شده و با پول آن، پارک ایجاد شده باشد، آیا این می‌تواند اقدامی به نفع مردم باشد؟ همان‌طور که حق نداریم ساختمان‌هایی را که مربوط به میراث فرهنگی است ویران کنیم و به فروش برسانیم تا به‌جای آن آثار باستانی، برجی به پا شود، این حق را هم نداریم که محیط‌زیست و باغات زیبای اطراف شهرها را تخریب کنیم. روحانی در ادامه گفت: «نباید آینده شهرها و راحتی مردم را از بین ببریم. اگر قرار است تراکم بفروشیم تا برای شهر تونل، بزرگراه و پل درست کنیم، این فایده‌ای ندارد، چراکه در نتیجه همین فروش تراکم، جمعیت محلات و شهر افزایش می‌یابد و همان بزرگراه و خیابانی که از پول تراکم ساخته شده است، به پارکینگی بزرگ تبدیل می‌شود و مشکل ترافیک نیز حل نمی‌شود. ما نیازمند نوعی از مدیریت و اداره پایدار هستیم که در آن به حفظ محیط‌زیست و چنین مسائل جانبی در زندگی مردم توجه شود.»  

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها