شناسه خبر : 32409 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

برادر رئیس‌جمهور به زندان رفت

سازمان جنگل‌ها: مخالف انتقال آب هستیم؛ محیط زیست: راهی به‌جز انتقال آب وجود ندارد

در حالی‌ که سازمان جنگل‌ها با انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی مخالف است، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: سازمان جنگل‌ها پیش از این مخالفت خود را اعلام نکرده بود اما به هر حال بر اساس ارزیابی‌های وزارت نیرو هیچ راهکار دیگری به جز انتقال آب از دریای خزر برای جبران خشکسالی فلات مرکزی کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، موضوع انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور برای نخستین‌بار به‌ صورت جدی در دولت نهم مطرح شد اما به دلیل انتقادات واردشده به این طرح و نبود ارزیابی‌های زیست‌محیطی اجرای آن به تعویق افتاد تا اینکه پس از گذشت حدود هفت سال حسن روحانی -رئیس‌جمهوری ایران- سال گذشته اعلام کرد که دولت آمادگی کامل برای انتقال آب دریای خزر را دارد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز همان زمان اعلام کرد که این اقدام با رعایت ضوابط زیست‌محیطی اشکالی ندارد. از سال گذشته که طرح انتقال آب دریای خزر به‌صورت جدی از سوی رئیس‌جمهوری مطرح شد کارشناسان بسیاری نسبت به تبعات زیست‌محیطی و اقتصادی آن هشدار دادند. عبدالرضا کرباسی استاد محیط زیست دانشگاه تهران که طی دوره‌ای معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بود، توضیح داده بود که انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد. مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست حالا می‌گوید: یک خط لوله نفت در مسیر ری-نکا وجود دارد که قرار است انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی نیز از همین مسیر انجام شود بنابراین مجوز سازمان حفاظت محیط زیست برای همین مسیر است و وزارت نیرو نمی‌تواند برخلاف مجوز ما عمل کند. وی ادامه می‌دهد: ما همچنین از وزارت نیرو خواسته‌ایم که اگر قرار است خط انتقال برق در جنگل نصب کنند حتماً باید از زیر جنگل این اقدام رخ دهد و مسیرهای خاکبرداری و مکانی را که قرار است خاک به آن منتقل شود به ما اعلام کنند. تجریشی با اشاره به اینکه چنانچه وزارت نفت با انتقال آب از خط لوله نفت موافقت نکند مجوز سازمان حفاظت محیط زیست لغو می‌شود، تصریح کرد: اگر قرار باشد درختی به طور مثال برای ایستگاه پمپاژ قطع شود خود وزارت نیرو باید مجوز قطع درخت را از منابع طبیعی بگیرد. تجربه من نشان داده است که منابع طبیعی در هیچ‌کدام از پروژه‌ها با قطع درخت مخالفت نمی‌کند و البته پیش از این به ما اعلام نکرده بودند که با انتقال آب دریای خزر مخالف هستند. به گفته تجریشی قانون این اجازه را به سازمان جنگل‌ها داده است که در صورت موافقت با قطع درخت خسارت آن را تعیین و پس از دریافت خسارت اقدام به درختکاری کند. وی در ادامه با تایید این نکته که پساب و شورآبه انتقال آب به دریای خزر منتقل می‌شود، می‌گوید: این فرآیند سبب شورتر شدن آب دریای خزر نمی‌شود. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که آیا راه‌حل‌های جایگزین و به‌صرفه‌تری برای جبران کمبود آب در نقاط خشک کشور وجود ندارد، توضیح می‌دهد: تمام این سوال‌ها را ما پیش از موافقت با انتقال از وزارت نیرو به عنوان متولی آب در کشور پرسیده‌ایم و وزارت نیرو به‌صراحت به ما پاسخ داد که تمام راه‌حل‌های جایگزین را بررسی کرده است اما هیچ راهکاری به جز انتقال آب از دریای خزر وجود ندارد بنابراین محیط زیست نمی‌تواند اصرار کند که وزارت نیرو راه دیگری را انتخاب کند.

انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی رنگ و بوی سیاسی دارد

از سوی دیگر رئیس انجمن جنگلبانی ایران با انتقاد از مجوز انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سمنان به لحاظ خشکسالی و کمبود آب در صدر استان‌های درگیر کشور قرار ندارد و استان‌هایی مانند کرمان، قم و سیستان و بلوچستان با مشکلات بیشتری در زمینه کمبود آب و خشکسالی مواجه هستند، چرا این استان‌ها در اولویت قرار نمی‌گیرند؟ هادی کیادلیری، رئیس انجمن جنگلبانی ایران به ایلنا درباره طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفت: معتقدم نامه‌ای که سازمان محیط ‌زیست به وزارت نیرو ارسال کرده است، رنگ و بوی سیاسی دارد، چراکه در نامه قید شده است با انجام پروژه موافقیم، اما ارزیابی فنی یک ماه دیگر اعلام می‌شود. این نشان می‌دهد قبل از ارزیابی فنی با انتقال آب موافقت شده است و این موضوع بسیار عجیب است به ویژه آنکه در جلسات متعددی مطرح شده که این انتقال غیرکارشناسی است و قابل انجام نیست. از جنبه‌های مختلف زیست‌محیطی، فنی، قانونی و اقتصادی هم اگر این پروژه بررسی شود می‌بینیم که اشکالات بسیاری دارد. وی با بیان اینکه ساختار کلی این پروژه از توسعه پایدار به دور است، ادامه داد: یکی از اصل‌های توسعه پایدار «زمان» است؛ یعنی برنامه‌ریزی‌ای که درباره این نوع از پروژه‌ها داریم باید برای بلندمدت باشد. همچنین باید ببینیم که بر اساس آمایش سرزمین و ارزیابی توان انجام دادن چه پروژه‌ای را داریم. اگر بر اساس آمایش سرزمین تشخیص دادیم در سمنان آب نداریم نباید صنایع آب‌بر را در آنجا ایجاد کنیم.

درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

حسین فریدون دستیار پیشین رئیس‌جمهور که صبح روز چهارشنبه برای تحمل پنج سال حبس راهی اوین شد خواستار انتشار متن کامل حکم صادره برای خود و مستندات آن شد. حسین فریدون لحظاتی قبل از معرفی خود به اوین گفت: «اجرای حکم اینجانب نشان داد که «برادر رئیس‌جمهور بودن» نه‌تنها هیچ مزیتی برای من نبود که می‌تواند خودش یک اتهام باشد و من خوشحالم که حتی در این مقام برای انقلاب و نظامی که آن را دوست داشته و تلاش کرده‌ام قربانی می‌شوم، من حسین فریدون اعلام می‌کنم: اولاً در این پرونده یک ریال از بیت‌المال حیف و میل نشده است و اصولاً پای بیت‌المال در کار نبوده است. در واقع کل پولی که از آن حرف زده می‌شود پول شخصی یک نفر است که به فرد دیگری قرض داده شده و هیچ یک از آن دو نفر من نبوده‌ام و من فقط بر این قرض شاهد و ضامن بوده‌ام و یک ریال آن به جیب بنده یا خانواده بنده واریز نشده است... که اگر خلافش بود اعلام کنید. ثانیاً من برخلاف کیفرخواست و دادنامه و حکم صادره سفارش هیچ‌کسی را به هیچ مقامی منصوب نکرده‌ام و هیچ مقامی تعیین و جابه‌جا نشده است... که اگر خلافش بود اعلام کنید. ثالثاً تمام پرونده تشکیل شده مستند به شنود غیرقانونی از جمله شنود از دفتر رئیس‌جمهور است که هم غیرقانونی، هم غیرشرعی و هم غیراخلاقی است و باید از سوی دولت و قوه قضائیه پیگیری شود... و البته وقتی ضابط و شاکی و قاضی و رسانه هم یکی می‌شوند بهتر از این نمی‌شود... رابعاً ، افرادی دیگر در این دادنامه از آنان نام برده شده است که در هیچ جای پرونده حکمی به آنها نداده‌اند و اگر عدالت حاکم است باید بر همه حاکم باشد. بنده معلوم نیست متهم ردیف چندم در این پرونده هستم اما قبل و بعد از بنده افرادی در این پرونده مطرح هستند که چون از جریان و نهاد دیگری هستند نامشان برده نمی‌شود. خامساً هیچ‌کس -چه پرداخت‌کننده، چه دریافت‌کننده- این مبلغ را رشوه نمی‌داند و هر دو طرف آن را فقط قرض می‌دانند و در برابر این قرض هیچ کاری انجام نشده که آن را رشوه بدانند. رشوه اصولاً در یک فرآیند قضایی معنا دارد اما حتی مسامحتاً نمی‌توان این مبلغ را رشوه خواند... بر این اساس من آماده‌ام متن کامل حکم، دادنامه، کیفرخواست و مستندات در فضای عمومی برای اطلاع مردم منتشر شود تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.»

توصیه پلیس: بازگشت از پیاده‌روی اربعین از مرز خسروی راحت‌تر است

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه به زائران اربعین حسینی (ع) پیشنهاد کرد که با توجه به ترافیک روان و آمادگی پلیس این استان، مرز بین‌المللی خسروی را برای بازگشت به کشور انتخاب کنند. سرهنگ «محمد حیدری» روز سه‌شنبه گذشته افزود: مرز خسروی برای استقبال از ورود هر تعداد از زائران اربعین به کشور آمادگی و امکانات لازم را دارد. او گفت: اتوبوس‌های کافی در شهرستان قصر شیرین برای انتقال زائران به شهر کرمانشاه وجود دارد و از آنجا نیز با حدود هزار دستگاه اتوبوس زائران به سراسر کشور منتقل می‌شوند. حیدری همچنین گفت: میزان تردد خودرو در سطح استان کرمانشاه در ایام اربعین امسال نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد رشد داشته است با این حال با توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها و مدیریت پلیس ترافیک جاده‌ای استان هم‌اکنون روان و بدون مشکل در جریان است. او به رانندگان هم توصیه کرد که با سرعت مجاز رانندگی کنند و در صورت خستگی و خواب‌آلودگی، پس از توقف در استراحتگاه‌های استان و رفع خستگی، به سفر خود ادامه دهند. سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران و عتبات عالیات شدند امسال اما با بازگشایی مرز بین‌المللی خسروی، بخش زیادی از زائران ترجیح دادند که از این مرز راهی کربلا شوند. استاندار کرمانشاه نیز با بیان اینکه هر روز بین ۱۰ تا ۱۵ هزار زائر اربعین حسینی (ع) از مرز خسروی عازم کربلا می‌شوند، گفت: تاکنون ۱۴۰ هزار زائر از این مرز عازم عراق شده‌اند.

قاضی‌ای که قاتل پدرش را بخشید: اعتقادی به قصاص ندارم

عزیزمحمدی قاضی پیش‌کسوت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، پرونده قتل پدر خود را نیز این‌گونه روایت کرد: سال 89 به اردبیل رفتم و شب که برگشتم همسایه‌مان گفت پدرت فوت کرده. پدرم 86ساله بود و تنها زندگی می‌کرد. عزیزمحمدی گفت: آقای شهریاری که اکنون معاون دادستان است ساعت 2 نیمه‌شب سر جنازه آمد. بلافاصله من از صحنه خارج شدم تا آنها بتوانند بدون معذوریت کارشان را انجام بدهند. فقط به آنها گفتم کارت سوخت پدرم از ماشین خارج شده و این یک نکته است. این قاضی بازنشسته افزود: پدر من آدم تنها و قوی بود. دور و اطراف خانه پدر من هم افرادی جوان و معتاد زندگی می‌کردند. ماجرای قتل پدرم نیز این‌گونه بود که یک پسر 16ساله هم به او گفته بود 10 تومان به من بده و برویم حال کنیم پدرم هم نپذیرفته بود و او ابتدا پدرم را کتک زده و سپس با طناب خفه‌اش کرده بود. به پدرم قبلاً گفته بودم اگر این افراد از تو پول خواستند به آنها بده و با آنها درگیر نشو. عزیز محمدی ادامه داد: بعد از سه سال خود پسر که بابت مواد مخدر دستگیر شده بود در زندان اعتراف کرده و گفته بود من پیرمردی را کشته‌ام و عذاب وجدان دارم و شب‌ها خواب می‌بینم. وی افزود: زمانی که این پسر را دیدم متوجه شدم این پسر که جانی بالفطره نیست، او قربانی جامعه است، پدر و مادر او طلاق گرفته بودند و مادربزرگش نیز فکر می‌کرد من پسرش را بالای دار می‌برم اما من حتی شکایت هم نکردم. برادر و خواهرهایم هم به تأسی از من گذشت کردند. عزیزمحمدی گفت: دادگاه قاتل پدرم نیز دو اتاق آن‌طرف‌تر از اتاق من برگزار می‌شد ولی در آن شرکت نکردم. این کار در محاکمات بعدی من موثر واقع شد و بعضی مواقع اعلام می‌کردم من درباره پدرم این کار را کرده‌ام شما هم گذشت کن، برخی می‌پذیرفتند و برخی هم نه. این قاضی بازنشسته افزود: من خودم اعتقادی به قصاص ندارم اما وقتی پشت میز دادگاه نشسته‌ام نمی‌توانم حق مردم را ندهم.

دراین پرونده بخوانید ...