شناسه خبر : 27163 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

جنایت در کوچه و مدرسه

دستور تسریع در اجرای حکم پس از محاکمه

درحالی‌که افکار عمومی نسبت به اخبار کودک‌آزاری و تعرض جنسی به ‌شدت حساس شده، در هفته‌های اخیر حادثه تکان‌دهنده اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران و تجاوز به یک دختر پنج‌ساله در خمینی‌شهر اصفهان احساسات عمومی را جریحه‌دار کرده است.

درحالی‌که افکار عمومی نسبت به اخبار کودک‌آزاری و تعرض جنسی به ‌شدت حساس شده، در هفته‌های اخیر حادثه تکان‌دهنده اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران و تجاوز به یک دختر پنج‌ساله در خمینی‌شهر اصفهان احساسات عمومی را جریحه‌دار کرده است. پرونده اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی در محاکم قضایی در حال بررسی است و مسوولان و والدین دانش‌آموزان پیوسته ابعاد تازه و جزئیات بعضاً متناقضی از این واقعه اعلام می‌کنند. هفتم خردادماه خبرآنلاین با اعلام خبر اذیت و آزار جنسی تعدادی از دانش‌آموزان یک دبیرستان نوشت: «یکی از مسوولان دبیرستان پسرانه مقطع متوسطه اول واقع در یک مجتمع آموزشی غیرانتفاعی در منطقه 2 تهران، با اذیت و آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان، باعث اعتراض شدید و شکایت پدر و مادر این بچه‌ها شده است. یکی از اولیای دانش‌آموزان اظهار کرد: پسر من از چند ماه پیش پرخاشگر و به شدت عصبی شده بود و حتی ما تصور می‌کردیم او دچار بیماری شده است. او را پیش پزشک بردیم و روند درمان برای پرخاشگری او ادامه یافت تا اینکه پسرم گفت در مدرسه چه بلایی به سرش آمده است. این‌طور که پدر دانش‌آموز یادشده اعلام می‌کند یکی از مسوولان مدرسه با پخش تصاویر مستهجن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه‌ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می‌کرده است. تصاویری که پدر و مادر دانش‌آموزان از این مسوول مدرسه ارائه کرده‌اند نشان می‌دهد فرد یادشده دستبند به دست و در حضور پلیس اقرار می‌کند او با پخش تصاویر فیلم‌های مستهجن، بچه‌ها را تحریک به اعمال غیراخلاقی کرده است. اولیای دانش‌آموزان می‌گویند هم‌اکنون بچه‌ها تحت درمان روانشناسی هستند و با وجودی که فصل امتحانات آنهاست، از لحاظ روحی و روانی به ‌شدت آسیب دیده‌اند.»

بر اساس گزارش‌ها مدیر این مدرسه غیردولتی به مدت دو سال از فعالیت در مدارس غیردولتی و دولتی محکوم شده، فرد خاطی نیز دستگیر شده است. بر اساس گزارش روزنامه «شرق» این فرد خاطی 28ساله، متاهل و دارای یک فرزند سه‌ساله است. گفته می‌شود او با ارسال فیلم‌های پورنو به دانش‌آموزان متوسطه اول این مجتمع آموزشی (یعنی دانش‌آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم) و همچنین دستمالی آنها و خوردن مشروبات الکلی با آنها متهم به برقراری روابط خارج از عرف است و همچنین دانش‌آموزان را وادار به برقراری ارتباط جنسی با یکدیگر کرده. مساله‌ای که گویا با چک کردن ساعت یکی از دانش‌آموزان (اپل واچ) از طرف پدر دانش‌آموز و دیدن فیلمی مستهجن لو می‌رود و بعد ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند. در این گزارش به نقل از پدر یکی از دانش‌آموزان آسیب‌دیده آمده است: «آن مدرسه بیش از 150 دانش‌آموز در مقطع متوسطه اول داشته است. این اتفاق در متوسطه مقطع اول افتاده و هنوز هم جزئیات آن برای ما مشخص نیست. خود من با پسرم صحبت کردم و حتی او را نزد روانکاو بردم، برای پسر من آسیب در حد نشان دادن فیلم‌های مستهجن و دادن مشروبات الکلی بوده، آقای «ح» با چند تا از دانش‌آموزان اقدام به کشیدن سیگار می‌کرده، اما در بعضی از بچه‌ها گویا این آسیب جدی‌تر بوده، گویا بچه‌ها را وادار به برقراری رابطه جنسی با یکدیگر می‌کرده، ما تصمیم به رسانه‌ای کردن این ماجرا گرفتیم تا پشتمان خالی نشود... من برای ثبت‌نام پسرم در پایه هشتم حدود 16 میلیون تومان هزینه کرده‌ام.»

در اسرع وقت حدود الهی اجرا شود

هشتم خردادماه خبرگزاری ایرنا نوشت: «در پی جنایت اندوهبار در یکی از مدارس غرب تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست قوه قضائیه دستور دادند پس از محاکمه، در اسرع وقت حدود الهی در رابطه با متهمان اجرا شود.» در متن این دستور آمده است: «خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تاسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعاً حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید.»

دوازدهم خردادماه جلسه بازپرسی و تحقیقات این پرونده با حضور دادستان تهران و خانواده‌های شاکی برگزار شد. روزنامه ایران در گزارشی نوشت: این جلسه تا ظهر طول کشید و خانواده هفت تن از شاکی‌ها اظهارات خود را برای بازپرس پرونده و جعفری‌دولت‌آبادی - دادستان تهران- که به لحاظ اهمیت موضوع در جلسه حضور پیدا کرده بود تشریح کردند. هشت دانش‌آموز در این پرونده به سازمان پزشکی قانونی تهران فرستاده شدند تا پس از معاینه و انجام آزمایشات پزشکی موضوع تعرض به بچه‌ها روشن شود. احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی، گفت: از میان هشت دانش‌آموزی که از طریق دادسرا به پزشکی قانونی فرستاده شدند، فقط شش نفر حضور پیدا کردند و با توجه به اینکه والدین و دانش‌آموزان تمایلی به معاینه فیزیکی فرزندانشان نداشتند، ما نتوانستیم معاینه‌ای انجام دهیم اما با توجه به وضعیت روحی و روانی دانش‌آموزان آنها را به روانشناس معرفی کردیم تا تحت روانکاوی قرار بگیرند. وی در پاسخ به این سوال که با توجه به حساسیت این پرونده چرا معاینه فیزیکی روی دانش‌آموزان انجام نشده تا ابعاد تاریک این پرونده روشن شود، تصریح کرد: در درجه نخست این خواست خود والدین بود و دوم اینکه دستور قاضی بر «عنداللزوم» بودن معاینه فیزیکی بود. از این‌رو ما فقط معاینات روانشناسی را روی دانش‌آموزان انجام دادیم. رئیس بخش معاینات روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز گفت: دانش‌آموزان حادثه غیراخلاقی دبیرستان تهران، برای انجام معاینات روانشناسی به پزشکی قانونی مراجعه کردند و مورد معاینه قرار گرفتند و مشخص شد که دچار آسیب روانی شده‌اند. این دانش‌آموزان از نظر سلامت روانی به دلیل آزارها و سوءاستفاده‌های جنسی مورد بررسی قرار گرفتند، زیرا رفتارها و صحبت‌هایی در مورد مسائل جنسی با آنها صورت گرفته که این دانش‌آموزان آمادگی آن را نداشتند و به همین دلیل آزار تلقی می‌شود. آنان در پایه هفتم و هشتم تحصیل می‌کنند و حدود 13 تا 14 سال سن دارند. با توجه به سوال‌هایی که از این دانش‌آموزان پرسیده شد، متوجه شدیم که آنها قبلاً تجربه اذیت و آزارهای جنسی را نداشتند و نحوه توضیحاتی که بیان می‌کردند، نشان می‌داد که از آموزش‌های متناسب با سن‌شان توسط خانواده در خصوص مسائل جنسی برخوردار نبودند. در بخش دیگری از این گزارش انتقادات والدین دانش‌آموزان از آموزش و پرورش منعکس شده و به نقل از یکی از آنها آمده است: متاسفانه امروز که ما نیازمند حمایت و پشتیبانی مدرسه و به‌خصوص آموزش و پرورش هستیم، پشتمان را خالی کرده‌اند و از آموزش و پرورش خبرهایی منتشر می‌شود که تجاوزی صورت نگرفته و مدرسه هم مدام به والدین دانش‌آموزان می‌گوید که یک خطاکار بوده که ما او را اخراج کرده‌ایم و همه چیز تمام شده است. در حالی که این فاجعه برای ما والدین و دانش‌آموزان این مدرسه تمام نشده است. مادر یکی دیگر از دانش‌آموزان هم گفته است: «ما فرزندان‌مان را برای تحصیل و آموزش و مراقبت به متهم پرونده نسپرده بودیم، ما بچه‌های‌مان را در ابتدا به آموزش و پرورش و در مرحله بعد هم به مدرسه سپرده بودیم. به طور قطع دانش‌آموزان بیشتری در جریان این پرونده آسیب دیده‌اند اما برخی از والدین به خاطر ترس از آبرو ترجیح می‌دهند سکوت کنند و پیگیر قضیه نباشند اما من به شخصه تا پایان رسیدگی به این پرونده و محکوم شدن متهمان آن کوتاه نخواهم آمد.»

تعرض به دختر پنج‌ساله در اصفهان

درحالی‌که پرونده ماجرای آزار دانش‌آموزان غرب تهران همچنان باز است، خبر تجاوز به یک دختر پنج‌ساله در خمینی‌شهر اصفهان نیز ابتدا به صورت غیررسمی مطرح و سپس صحت آن تایید شد. دوازدهم خردادماه خبرگزاری ایلنا نوشت: رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی کشور، با تایید خبر تجاوز به دختربچه افغان در خمینی‌شهر گفت: مورد کودک‌آزاری مربوط به دختربچه‌ای افغان است که هفته گذشته در حالی که مقابل خانه مشغول بازی بوده ربوده شده پیکر نیمه‌جان او چند ساعت بعد در خرابه‌ای پیدا می‌شود. این کودک از بیمارستان ترخیص شده و حمایت‌های روانی- اجتماعی از طریق اورژانس اجتماعی در جریان است. روزنامه «جام جم» نیز نوشت: «پس از بهبود حال بهاره ماموران به تحقیق از او پرداختند که دختربچه گفت: سه مرد مقابل دهان و چشمانم را گرفتند و مرا به خرابه برده و در آنجا مورد آزار و اذیت قرار دادند. من بیهوش شدم و وقتی به هوش آمدم در بیمارستان بودم.» این در حالی است که عموی این دختربچه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا سه نفر بودن افراد متعرض را تکذیب کرده و گفته است: تا آنجا که بهاره تعریف می‌کند یک نفر بود. هرچند بهاره بعد از بیهوشی متوجه چیزی نشده است. البته نمی‌دانم رسانه‌ها سه نفر را از کجا آورده‌اند. پلیس هم که چیزی به ما نمی‌گوید. هنوز اطلاع دقیق نداریم. حتی بعضی‌ها نوشتند بهاره پایش شکسته شده در صورتی که چنین چیزی صحت ندارد. اداره بهزیستی شهرستان خمینی‌شهر نیز گفته مشاور جهت رسیدگی به این موضوع می‌فرستیم که تاکنون کسی نیامده است. به گفته عموی این دختر، از طریق سفارت افغانستان در ایران در این خصوص گزارشی تهیه و شکایتی هم تنظیم شده است. او گفته است: با وجود اینکه ما کاملاً به طور قانونی در ایران زندگی می‌کنیم اما نمی‌دانم چرا هیچ‌کس پیگیری نمی‌کند. حال بهاره خوب نیست، دختر برادرم پنج سال بیشتر ندارد و بچه هفتم از 9 فرزند خانواده است. از وقتی که این حادثه تلخ برایش پیش آمد مدام بی‌قراری می‌کند. خبرگزاری ایسنا به نقل از مهدی سلیمانی، مدیرکل دفتر امور اتباع خارجه استان اصفهان، نوشت: با توجه به تاکیدات دادستان در چارچوب قوانین و مقررات و بدون هیچ‌گونه مسامحه و با سرعت به این پرونده تجاوز رسیدگی خواهد شد و تابعیت و ملیت متهم تاثیری در رسیدگی به پرونده ندارد. او با اشاره به اینکه شاهد عینی تنها یک نفر را به عنوان کودک‌آزار مشاهده کرده، تاکید کرد: تحقیقات با حفظ حرمت خانواده و همچنین خدشه‌دار نشدن روند شناسایی متهم با جدیت در حال انجام است.

قانون جامعی برای حمایت از کودکان نداریم

در پی وقوع این حوادث تلخ، بار دیگر اهمیت اولویت دادن مجلس به بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان مطرح شد. در همین رابطه رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، لایحه‌ای جامع و کامل است که در آن وظایف و تکالیف سازمان‌های مرتبط تعیین و مجازات مرتکبین جرم افزایش یافته است. الهیار ملکشاهی دوازدهم خردادماه در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: این لایحه بیش از 50 ماده دارد که چندی پیش در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصویب شده و هم‌اکنون در نوبت بررسی صحن مجلس شورای اسلامی قرار دارد. ما پیش از این قانون جامعی در مورد حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نداشتیم و قوانین به صورت عمومی برای آنان اجرا می‌شد، ولی در صورت تصویب نهایی این لایحه، مجازات مرتکبین جرم علیه کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان افزایش می‌یابد. در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، وظایف و تکالیف نهادها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط با کودکان و نوجوانان همچون وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی، دستگاه قضایی، صداوسیما و وزارت کار را مشخص و تکالیفی برای آنان تعیین کردیم. 

دراین پرونده بخوانید ...