شناسه خبر : 26119 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (اجتماعی)

کشته‌شدگان شهری

تجارت فردا- لوگو خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲ تهران نوشت: سازمان هلال احمر وظیفه امداد و نجات را بر عهده دارد اما آتش‌نشانی بر اساس وجدان کاری در این زمینه ورود می‌کند. کمتر از پنج درصد از بودجه شهرداری‌های کشور به موضوع آتش‌نشانی و خدمات ایمنی اختصاص داده شده. حریق‌هایی که در کشور در طول یک سال رخ می‌دهد بالای ۱۱۰ هزار فقره است و ۵۵ هزار حادثه دیگر در سایر موضوعات اتفاق می‌افتد. این تعداد حادثه منجر به فوت بیش از ۵۸ هزار شهروند و مجروح شدن بیش از ۱۸ هزار نفر می‌شود. به علت اندیشیده نشدن تدابیر لازم برای حفظ جان مردم در حوادث، رقمی بالای ۱۶ هزار نفر را کشته‌شدگان شهری به خود اختصاص می‌دهد.

♦♦♦

درخواست مجازات فروشندگان قرص برنج

تجارت فردا- لوگو شهروندنوشت: از سال ۹۰ تا دی امسال، سه هزار و ۹۸۹ نفر بر اثر مصرف قرص برنج جانشان را از دست داده‌اند. به گفته وزیر بهداشت این ماده سمی در صدر علت‌های مسمومیت و خودکشی ایرانیان است. همین آمارها سبب شده وزیر بهداشت به رئیس قوه قضائیه نامه بنویسد. حسن هاشمی در نامه‌ای که به صادق آملی‌لاریجانی نوشته، از مرگ سالانه صدها نفر از ایرانیان در اثر مصرف قرص برنج که یک ماده سمی است، سخن به میان آورده و به او پیشنهاد داده قوه قضائیه اعلام کند افرادی که این ماده سمی را به متقاضیان می‌دهند در مرگ ناشی از مصرف این قرص‌ها شریکند و عواقب قانونی و مجازات ناشی از آن را باید بپذیرند.

♦♦♦

از کف خانه‌های مسجدسلیمان گاز بیرون می‌زند

تجارت فردا- لوگو ایراننوشت: مردم مسجدسلیمان می‌گویند نشت گاز دمارشان را درآورده. نزدیکی‌های «دره خرسان» در مسجدسلیمان بوی گاز هر غریبه‌ای را به سرفه می‌اندازد. محلی‌ها این بو را احساس نمی‌کنند. یکی از اهالی ما را به خانه‌اش می‌برد و فرش را کنار می‌زند و با فندکش زمین را یکپارچه به آتش می‌کشد. می‌گوید: «این گاز است که از زمین بیرون می‌زند، ما توی این وضعیت زندگی می‌کنیم. حس بویایی‌مان از بین رفته و بچه‌ها آسم گرفته‌اند. قرار بود جای دیگری به ما خانه بدهند ولی چند سال است بلاتکلیف مانده‌ایم.» به گفته مسوولان، مناطق «سی برنج»، «نفتون»، «پشت برج» و «چاه نفتی» هم همانند دره خرسان است، زمانی نفت در باغچه‌ها می‌جوشید و حالا گاز از زمین بیرون می‌زند.

♦♦♦

اهدای خانه‌ای در ولنجک به یک خانم ‌جلسه‌ای

تجارت فردا- لوگو ایلنانوشت: فرزانه‌سادات نیکوبرش، رئیس اقشار اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: در حال حاضر حدود 10 تا 15 نفر از مبلغان سنتی هستند که مشکلات زیادی با آنها داریم. گرچه این افراد تعداد اندکی هستند، اما همیشه کار منفی بازتاب بیشتری دارد. او با بیان اینکه مبلغان و مداحان خانمی که خارج از سازمان تبلیغات کار می‌کنند، قیمت‌های متفاوتی از مردم دریافت می‌کنند و به صورت توافقی این مبالغ دریافت می‌شود، گفت: معمولاً چشم و هم‌چشمی در این فضا دیده می‌شود. عده‌ای هم با این ادعا که این مبلغ را صرف امور خیریه می‌کنند، مبالغ سنگینی از صاحبخانه دریافت می‌کنند حتی در یکی از موارد یک خانه در ولنجک توسط صاحبخانه به مبلغه اهدا شده بود.

دراین پرونده بخوانید ...