شناسه خبر : 25903 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آفتاب اهواز در بند خاک

سالانه سه هزار نفر از معلمان خوزستان انتقالی می‌خواهند

تهران هفته گذشته را با هوایی آلوده شروع کرد که در شرایط ناسالم نیز قرار گرفت، اما از اواسط هفته بارندگی آغاز شد، بعد هم باد هوایی سالم و حتی پاک را برای تهران به ارمغان آورد و آسمان پس از چند روز کاملاً آبی شد. خوزستان اما در طول هفته گذشته هوایی به‌شدت غبارآلود داشت و در نقاطی از این استان از آسمان چیزی شبیه به باران خاک می‌بارید.

تهران هفته گذشته را با هوایی آلوده شروع کرد که در شرایط ناسالم نیز قرار گرفت، اما از اواسط هفته بارندگی آغاز شد، بعد هم باد هوایی سالم و حتی پاک را برای تهران به ارمغان آورد و آسمان پس از چند روز کاملاً آبی شد. خوزستان اما در طول هفته گذشته هوایی به‌شدت غبارآلود داشت و در نقاطی از این استان از آسمان چیزی شبیه به باران خاک می‌بارید. روزنامه «همشهری» روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه نوشت: «آفتاب اهواز در بند خاک است و نفس‌ها در بند سینه. سرفه‌ها فریاد اعتراض به ناکارآمدی طرح‌های مقابله با ریزگردهاست. نمایشگر هواشناسی در فلکه سید خلف اهواز دیگر فضایی برای بالا رفتن ندارد. همین نمایشگر اما گردوغبار در آسمان اهواز را هفت هزار و 135 میکروگرم بر مترمکعب یعنی بیش از 60 برابر حد مجاز و فوق خطرناک نشان می‌دهد. امروز بوی خاک نخستین تجربه رویارویی اهوازی‌ها با هواست و بعد از آن تصاویر غبارآلود شهری که پشت لایه‌های ضخیم گردوخاک محو به نظر می‌رسد. به هر داروخانه‌ای که می‌روی با یک جمله مواجه می‌شوی: ماسک تمام شده است. برق بعضی مناطق قطع شده است. همه تصاویر شهر محو و تار است و دیگر آفتاب روی برگ‌های براق درختان نخل نمی‌درخشد. خودروها هم با چراغ روشن حرکت می‌کنند و حتی با این وضع هم دید درستی ندارند. کاهش دید افقی حمل‌ونقل هوایی را هم با مشکل مواجه کرد،‌ به طوری که همه پروازهای روز گذشته فرودگاه اهواز لغو شد... اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان روز گذشته به دلیل پیش‌بینی گردوخاک مدارس 27 شهرستان خوزستان از جمله اهواز را تعطیل کرد و اداره‌ها را هم نیمه‌تعطیل.» خبرگزاری ایرنا هم روز سه‌شنبه به نقل از مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نوشت: میزان گردوغبار در آسمان اهواز در ساعت 12 ظهر روز سه‌شنبه به هشت هزار و 600 میکروگرم بر مترمکعب یعنی بیش از 57 برابر حد مجاز و به حد فوق خطرناک رسید. غلظت گردوغبار در رامشیر دو هزار و 822 (18 برابر حد مجاز)، حمیدیه دو هزار و 284(15 برابر حد مجاز)، ماهشهر دو هزار و 127(14 برابر حد مجاز) و هندیجان یک هزار و 639 (10 برابر حد مجاز) است. غلظت ریزگردها در آسمان آبادان 745، امیدیه 806، اندیمشک 94، بندر امام خمینی‌(ره) 695، بهبهان 435، خرمشهر 320، دزفول 142، سوسنگرد 424، شادگان 515 و شوش 187 میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده است.

غلبه بر گردوغبار خوزستان حداقل 10 سال زمان می‌خواهد

درباره حل اساسی مساله ریزگردها، عباس پاپی‌زاده، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: اگر از امروز با اهتمام جدی و تخصیص بودجه کامل کار را آغاز کنیم معضل گردوغبار خوزستان در خوش‌بینانه‌ترین حالت ظرف 10 سال آینده حل خواهد شد. بر اساس گزارش ایرنا، پاپی‌زاده یکی از دلایل گسترش کانون‌های گردوغبار در سال‌های اخیر را بی‌توجهی دولت‌ها در سال‌های متوالی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 23 استان کشور درگیر این پدیده هستند. قرار است امسال 19 هزار هکتار عملیات نهال‌کاری در اراضی جنوب شرق اهواز صورت گیرد اما این رقم در مقایسه با حجم 350 هزار هکتار بیابان‌های جنوب شرق قابل مقایسه نیست. اثرات کاشت نهال ظرف پنج سال آینده مشخص می‌شود. گسترش بیابان‌ها در استان خوزستان نتیجه مدیریت غلط آب و دخالت در محیط زیست است. او با اشاره به اقدامات انجام‌شده طی یک سال گذشته از سوی دولت برای مهار ریزگردها با منشأ داخلی در خوزستان گفت: این اقدامات قابل تقدیر است اما کافی نیست چراکه دولت‌های گذشته در خصوص رفع معضل گردوغبار خوزستان اهتمام جدی نداشته‌اند و کانون‌های ریزگردها در استان بسیار زیاد شده‌اند. در نتیجه کج‌سلیقگی برخی دستگاه‌ها در حوزه آب، امروز خوزستان درگیر بحران گردوغبار است. سازمان ملل در سال 2002 در گزارشی اعلام کرد که پس از فاجعه از بین رفتن جنگل‌های آمازون و خشک شدن دریاچه آرال، یک فاجعه زیست‌محیطی در جنوب غرب ایران رخ می‌دهد اما مسوولان وقت نسبت به این هشدارها بی‌توجه بودند.

نیازهای حیاتی یک میلیون دانش‌آموز خوزستانی

روزنامه ایران نیز در گزارشی به تاثیرات منفی گردوغبار بر وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان خوزستان پرداخت و نوشت: خوزستان یکی از استان‌هایی است که چند سال است تحت تاثیر پدیده گردوغبار قرار گرفته و ریزگرد میهمان ناخوانده‌ای شده که به این زودی‌ها خیال رفتن از این استان را ندارد. البته این شرایط امسال به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش شدید بارش‌ها نسبت به سال گذشته و بلندمدت تشدید شده است. آمار مرکز ملی خشکسالی نشان می‌دهد، در خوزستان از شروع سال زراعی جاری (اول مهرماه امسال) تا 14 بهمن‌ماه امسال 5 /62 میلی‌متر بارش داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1 /39 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت 9 /68 درصد کاهش داشته است. این شرایط موجب تعطیلی چند روز از سال تحصیلی در بیشتر شهرهای خوزستان شد و این در حالی است که سال تحصیلی در این استان به دلیل شرایط اقلیمی و اجتماعی در پایان اردیبهشت‌ماه به پایان می‌رسد، یعنی 20 روز زودتر از استان‌های دیگر که در 12 سال می‌شود 240 روز و حالا که شرایط اقلیمی جدید نیز به آن اضافه شده و در چنین اوضاعی تعطیلی‌های پی‌درپی و اجباری نیز وضعیت را دشوارتر کرده است.

کمبود سرایدار و ماسک استاندارد برای دانش‌آموزان

محمد تقی‌زاده، مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خاطر‌نشان کرد: میزان تاثیرگذاری تعطیلی‌های مکرر مدارس استان در سال‌های آینده تاثیر منفی خود را در شاخصه‌هایی چون ورودی‌های کنکور و آزمون‌های استخدامی ادارات و سازمان‌ها نشان می‌دهد. از مهرماه تاکنون مجبور شده‌ایم هفت روز تحصیلی دانش‌آموزان را تعطیل اعلام کنیم و این تنها یک طرف قضیه است زیرا به دلیل کمبود سرایدار برای تمیز کردن آثار گردوغبار از چهره مدارس و کلاس‌ها هم با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. از سوی دیگر، تعطیلی در روزهایی اتفاق می‌افتد که شرایط بحرانی است، اما واقعیت این است که ما در اغلب روزهای سال با مشکل گردوغبار روبه‌رو هستیم و قطعاً این مساله بر روح و روان دانش‌آموزان تاثیرگذار است. در خوزستان یک میلیون دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند، حداقل انتظار ما این است که مدیریت بحران استان حداقل به تعداد دانش‌آموزان ماسک استاندارد تهیه و در اختیارشان قرار دهد، اما متاسفانه تاکنون در این زمینه اقدامی نشده است. او با تاکید بر اینکه افزایش سال تحصیلی به منظور جبران روزهای تعطیلی ناشی از گردوغبار برای این استان چاره کار نیست، اظهار کرد: گرمای طاقت‌فرسا در فصل تابستان امکان یادگیری دانش‌آموزان را کم می‌کند و برای دانش‌آموزان استان بهترین زمان آموزش، زمستان است. بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد، بهترین کاری که می‌شود برای کاهش آسیب به دانش‌آموزان استان و آموزش آنان کرد استانداردسازی مدارس است. وی تاکید کرد که اولویت نصب شیشه‌های دوجداره، عایق‌بندی و استفاده از دستگاه‌های هواساز در کلاس‌های درس است که بودجه مناسب می‌خواهد و انتظار می‌رود، با توجه به این شرایط نگاه ویژه‌ای به خوزستان شود. به گفته وی خوزستان هشت هزار مدرسه و 40 هزار کلاس درس دارد.

معلمان خوزستان انتقالی می‌خواهند

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان همچنین آماری را اعلام کرد که نشان‌دهنده تاثیر غیرمستقیم گردوغبار بر کادر فرهنگی استان خوزستان است: متاسفانه سالانه سه هزار نفر از همکاران متقاضی انتقال از استان هستند که بیشترین علتش هم وجود پدیده گردوغبار است. ضمن اینکه سالانه دو هزار و 500 نفر از همکاران هم بازنشسته می‌شوند که این هم چالش دیگری برای ما به شمار می‌رود.

روزهای تقویم آموزشی آب رفت

روزنامه شهروند نیز نوشت: «از اول مهر امسال تا امروز، مدارس تهران ۱۱ روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند که این عدد در استان‌های مختلف مثل خوزستان، سیستان‌وبلوچستان، ارومیه، اراک و... با کمی بالا و پایین‌شدن رخ داده است؛ یعنی تقویم آموزشی ۱۸۵ روزه تاکنون به ۱۶۴ روز کاهش پیدا کرده که به نظر می‌آید این عدد باز هم کمتر خواهد شد.»

قصه و داستان جایگزین پیک نوروزی شد

خبر دیگری که هفته گذشته در حوزه آموزش و پرورش منتشر شد، حذف پیک نوروزی بود. رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، اعلام کرد: بررسی‌ها نشان داده پیک‌های نوروزی در تثبیت و تعمیق یادگیری چندان نقشی نداشتند. داستان‌خوانی و داستان‌گویی جایگزین پیک‌های نوروزی می‌شود. روزنامه ایران در گزارشی در این‌باره نوشت: در این سال‌ها نوشتن «پیک نوروزی» یا همان «پیک غم و غصه» دغدغه اصلی خانواده‌ها و دانش‌آموزان بوده است. کارشناسان تعلیم و تربیت بارها اعلام کردند که پیک‌های نوروزی هیچ کارکردی برای دانش‌آموزان ندارد و محتوای پیک نوروزی با متن کتاب‌های درسی همخوانی ندارد حتی شبیه مجله سرگرم‌کننده هم نیست. در این پیک‌ها معماهایی طرح می‌شد که جوابش را هیچ‌کدام از اعضای خانواده نمی‌دانست، اعضای خانواده در 13 روز عید کلی فکر می‌کنند در نهایت هم تلاششان به جایی نمی‌رسد. دیروز اما به یکباره این تصمیم 20‌ساله آموزش و پرورش شکست و رضوان حکیم‌زاده در نشستی خبری که با موضوع «تکلیف نوروزی دانش‌آموزان ابتدایی» در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: بررسی‌ها نشان داد پیک‌های نوروزی در تثبیت و تعمیق یادگیری چندان نقشی نداشتند و دانش‌آموزان در طول تعطیلات درگیر چالش‌های تکمیل پیک بودند و معمولاً در آخرین ساعات تعطیلات با همراهی خانواده پیک را حل می‌کردند. در سال تحصیلی 93-92 دستورالعمل جدیدی تدوین شد که بر کتابخوانی، مطالعه، گفت‌وگو و مهارت‌های اجتماعی تاکید و مقرر شد استان‌ها از تولید پیک‌های متمرکز خودداری کنند و برنامه‌هایی برای توانمندسازی معلمان داشته باشند اما برخی معلمان توانایی تولید تکالیف نوروزی را نداشتند. تصمیم گرفتیم برای آشتی دادن کودکان با قصه و داستان، قصه‌خوانی، قصه شنیدن و قصه‌گویی را به‌عنوان تکلیف نوروزی کودکانمان در ایام نوروز در نظر بگیریم. شعار ما این است که «5 /7 میلیون دانش‌آموز 5 /7 میلیون کتاب» در دست داشته باشند.

تنبیه بدنی حاد یک دانش‌آموز

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان، هفته گذشته از ارسال پرونده تنبیه یک دانش‌آموز به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان خبر داد و با بیان اینکه در سال تحصیلی جاری برای آموزش حقوق شهروندی اقدامات مناسبی انجام شده است، اعلام کرد: تنبیه این دانش‌آموز روستای سفیدکمر امسال نخستین مورد از تنبیه بدنی حاد در استان است که معلم خاطی با توجه به نوع جرم و تشخیص هیات مربوطه، اعمال قانون خواهد شد. طبق گزارش ایسنا، علی محمدی درباره گزارش تنبیه این دانش‌آموز ایجرودی اظهار کرد: هم‌اکنون کارشناس پرونده در منطقه مربوطه در حال پیگیری پرونده است و پرونده برای پیگیری‌های بیشتر و تصمیم‌گیری‌های لازم به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان اداره‌کل آموزش و پرورش استان ارسال شده است. بر اساس آیین‌نامه انضباطی مدارس، هرگونه تنبیه، توهین و تعیین تکالیف اضافی برای دانش‌آموزان غیرقانونی است.  

دراین پرونده بخوانید ...