شناسه خبر : 9555 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مجلس نحوه برخورد با مهاجران ایرانی در استرالیا را بررسی می‌کند

از حقوق ملت محافظت می‌کنیم

جامعه ایرانی جامعه موفقی در استرالیاست که علاوه بر برخورداری از وضعیت مالی و سطح تحصیلات مناسب دارای پایگاه اجتماعی خوبی نیز در این کشور هستند.

index:1|width:50|height:40|align:left احمد بخشایش‌اردستانی/ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس
جامعه ایرانی جامعه موفقی در استرالیاست که علاوه بر برخورداری از وضعیت مالی و سطح تحصیلات مناسب دارای پایگاه اجتماعی خوبی نیز در این کشور هستند. اصولاً انتخاب کشور کانادا به عنوان مقصد مهاجران ایرانی نیز به جهت وضعیت قابل قبول این کشور در میان کشورهای پیشرفته جهان و بی‌طرفی آن در منازعات بین‌المللی بود هر چند که این کشور با روندی که در حمایت از سیاست‌های کشورهای غربی در پیش گرفته، اصل بی‌طرفی خود را با چالشی اساسی مواجه کرده است. دنباله‌روی کانبرا از سیاست‌های اروپا و آمریکا در بیانیه‌های غیرمنصفانه‌ای که در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران صادر می‌کند به صورت مشهودی عیان است. ما زمانی روابط بسیار خوبی با استرالیایی‌ها داشتیم. سالیانه 500 دانشجوی دکترا به این کشور اعزام می‌کردیم و همکاری‌های تنگاتنگ علمی با این کشور داشتیم اما از زمانی که مقامات استرالیایی تصمیم گرفتند در برخورد با برنامه‌های هسته‌ای ایران رودرروی ما قرار گیرند مناسبات دو‌جانبه‌مان با برخی مشکلات همراه شد. بیش از شش ‌دهه است که ما پذیرای محصولات کانادایی اعم از گندم و دام هستیم و کالاهای مورد نیاز استرالیایی‌ها را به این کشور صادر می‌کنیم. این روابط حتی پس از پیروزی انقلاب و برخوردهایی که با خواست مردم ایران از سوی غرب صورت گرفت همچنان ادامه داشت. در سال‌های جنگ نیز استرالیا تصمیم گرفت در حالی که بیشتر کشورهای غربی و شرقی رودرروی ما قرار گرفته بودند بی‌طرفی خود را حفظ کند و وارد بازی سیاسی اروپا و آمریکا نشود اما معلوم نیست به چه دلیل تصمیم گرفت که به یکباره مواضع خود را تغییر دهد. البته ما درک می‌کنیم که استرالیایی‌ها برای حفظ ظاهر به این شکل رفتار کرده‌اند اما این برخورد شایسته کشوری مانند استرالیا نبود. هرچند که پس از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و انتخاب آقای روحانی ما شاهد استقبال و تبریک مقامات استرالیایی بودیم اما باز هم نگاهی توام با تردید و شک در اظهارات آنها وجود داشت. استرالیا علی‌الظاهر تابع آمریکا و غرب است و می‌خواهد نشان دهد که من کشوری توسعه‌یافته‌ام، بنابراین باید با غرب همراه شوم، این دیدگاه استرالیایی‌ها در عملکرد مقامات این کشور و روندی که در تحریم‌های یکجانبه علیه ایران داشتند به خوبی نمایان است. استرالیایی‌ها در سال‌های اخیر روند غیر‌منصفانه‌ای را در مقابل ایران در پیش گرفته‌اند و اصلاً نمی‌خواهند در حوزه‌های سیاسی با ما همراه شوند هرچند که خیلی راغب هستند در حوزه اقتصادی به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند.
می‌آیند صنعت نفت، بانک و کشتیرانی ایران را تحریم می‌کنند اما در همین حین بخش خصوصی استرالیا به همکاری‌هایش با ایران ادامه می‌دهد. درست است که از لحاظ اقتصادی جمهوری اسلامی را تحریم می‌کنند اما شرکت‌های استرالیایی برای مشارکت در برنامه‌های اقتصادی ایران سر و دست می‌شکنند. استرالیایی‌ها برای حضور در اقتصاد ایران منت‌کشی می‌کنند اما ما به جهت حمایت‌هایشان از سیاست‌های غرب حاضر نیستیم با آنها همکاری کنیم و ترجیح می‌دهیم پذیرای کشورهای دوست و هم‌پیمانان‌مان باشیم. اصولاً غربی‌ها این‌طور هستند. با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند. معتقدم که هدف از تحریم‌ها نیز باج‌خواهی اقتصادی از ایران است. می‌خواهند کالایی را که مثلاً ما دو ریال می‌خریدیم با این تحریم‌ها 20 ریال به ما بفروشند. یکی دیگر از مشکلاتی که ما در روابط‌مان با استرالیا با آن مواجه هستیم نوع برخورد با مهاجران ایرانی است. البته ما تا حدودی به آنها حق می‌دهیم که با افرادی که به صورت غیرقانونی می‌خواهند به کشورشان وارد شوند برخورد کنند اما از آنها می‌خواهیم این برخوردها با درنظر‌گیری کنوانسیون‌های جهانی و مقررات بین‌المللی باشد. سوالی که در اینجا برای ما پیش می‌آید این است که چرا برخی از هموطنان‌مان با وجود برخوردهای ناشایست که با آنها صورت می‌گیرد تا این حد خواهان مهاجرت به استرالیا هستند. بیشتر این افراد حتی در صورت پذیرش درخواست مهاجرت‌شان و قابل قبول بودن دلایل‌شان تا سال‌ها نمی‌توانند در شغل دلخواهشان مشغول به کار باشند. این افراد در استرالیا یا فروشنده می‌شوند یا راننده تاکسی. این در حالی است که آنها با طی مدارج عالیه تحصیلی در ایران از جایگاه و پایگاه اجتماعی خوبی برخوردار بودند. یا پزشک بودند یا مهندس یا حتی وکیل. آنها به امید زندگی در شرایط بهتر به استرالیا می‌روند دریغ از آنکه این کشور بهشت آرزوهای همه آنها نیست و تنها عده معدودی می‌توانند در استرالیا به خواسته‌ها و آمال خود دست یابند. برخی از این افراد برای خروج از ایران به هر بهانه‌ای متوسل می‌شوند و به دروغ می‌گویند که در کشورشان برخوردهای ناشایستی با آنها صورت می‌گرفت و یا به لحاظ سیاسی با نظام حاکم مشکل داشتند، این در حالی است که طیف کثیری از این افراد، کسانی هستند که پیش از مهاجرت به راحتی در ایران زندگی می‌کردند، شغل داشتند و به راحتی به هرکجا می‌خواستند می‌رفتند و به هر صورت که تمایل داشتند رفتار می‌کردند اما به جهت آنکه ما به عنوان وکلای ملت باید پاسداشت حقوق تمامی ایرانیان باشیم درصدد هستیم تا با تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رفتارهای غیرقانونی با شهروندان ایرانی را بررسی کنیم. به ویژه اینکه دولت استرالیا اخیراً تصمیم گرفته است مهاجران غیرقانونی ایرانی را که با قایق به این کشور سفر می‌کنند در جزیره گینه‌نو سکنی دهد. بر اساس اخبار منتشر‌شده نحوه برخورد مسوولان اداره مهاجرت استرالیا با این افراد به هیچ‌وجه صحیح نیست و این موضوع یکی از موارد مورد اعتراض ماست که درصدد هستیم آن را از طریق سفیر استرالیا در تهران به مقامات کانبرا منتقل کنیم و امیدواریم که استرالیایی‌ها حسن نیت خود با ایران را در تصحیح نحوه مواجهه با مهاجران ایرانی نشان دهند. این درخواست ما از مقامات کشوری است که خود مدعی حمایت‌های تام و تمام از مقوله حقوق بشر است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها