شناسه خبر : 675 لینک کوتاه

ملاقات با بهرام بیضایی در پردیس سینمایی کوروش

عمو سیبیلو دوباره در تهران

دومین سالن گروه هنر و تجربه با نمایش فیلم‌های «سفر» و «عمو سیبیلو» ساخته‌های خاطره‌انگیز بهرام بیضایی معرفی و افتتاح شد.

دومین سالن گروه هنر و تجربه با نمایش فیلم‌های «سفر» و «عمو سیبیلو» ساخته‌های خاطره‌انگیز بهرام بیضایی معرفی و افتتاح شد. پردیس 12‌سالنه کوروش یکی از سالن‌های خود را به گروه هنر و تجربه اختصاص داد. مراسم شروع به کار این سالن روز چهارشنبه دوم مهرماه با نمایش دو اثر بیضایی برگزار شد. گروه سینمایی هنر و تجربه طی چند ماه اخیر نمایش‌های موفقی از جمله اکران فیلم‌های سهراب شهید‌ثالث را در برنامه خود داشته است. بهرام بیضایی کارگردان بزرگ سینمای ایران در سال 1349 فیلم عمو سیبیلو را در کانون پرورش فکری به مدت 27 دقیقه ساخته است. این فیلم روابط یک مرد تنها و پسرهایی است که در اطراف منزل او توپ‌بازی می‌کنند. مرد میانسال برای استراحت و کتاب خواندن احتیاج به سکوت دارد و این کودکان با سر و صدا و شلوغ‌بازی‌هایشان آسایش او را سلب می‌کنند. این جنگ و رویارویی با پاره کردن توپ، ریختن آب بر سر بچه‌ها ادامه پیدا می‌کند و در نهایت منجر به آسیب دیدن یکی از بچه‌ها و بستری شدنش در بیمارستان می‌شود. بیضایی با ساخت این فیلم شخصیتی را وارد فرهنگ آن دوران کرد. صادق بهرامی (عمو سیبیلو) و بچه‌های کوی کن بازیگرانش هستند و بیضایی بر اساس داستان کوتاهی از فریدون هدایت‌پور فیلمنامه این اثر را نوشته است. «سفر» فیلمی 33‌دقیقه‌ای است که بیضایی در سال 1351 آن را ساخته؛ در این فیلم کوتاه دو پسر با نام‌های رضی و طالع سفری را برای پیدا کردن پدر و مادر یکی از آنها آغاز می‌کنند. دیگری هم در پی یافتن شغلی بهتر است. این دو در این سفر به مکان‌های متفاوتی می‌روند؛ از گورستان اتومبیل‌ها و زباله‌های صنعتی تا بخش‌های دیگر شهری بزرگ. پروانه معصومی بازیگر این فیلم است. مراسم افتتاحیه دومین سالن گروه هنر و تجربه در پردیس کوروش به نشانی اتوبان همت، ستاری، نبش پیامبر برگزار می‌شود و همه علاقه‌مندان می‌توانند در آن شرکت کنند. گروه سینمایی هنر و تجربه بعد از روی کار آمدن دولت حسن روحانی آغاز به کار کرده است، نمایش فیلم‌های هنری و مستقل از اصلی‌ترین برنامه‌های این گروه سینمایی است. در دولت محمود احمدی‌نژاد فرصتی برای نمایش فیلم‌هایی از این دست نبود، در حالی که پیشتر فیلم‌های هنری و مستقل با مخاطبان خاص در دولت سید محمد خاتمی در گروه سینمایی آسمان باز به نمایش
در می‌آمدند. حالا این روزها گروه سینمایی هنر و تجربه با حضور جمال امید، هوشنگ گلمکانی، جعفر صانعی‌مقدم، ایرج تقی‌پور، شهرام مکری، محمدرضا فرجی، مجید مسچی، سیف‌الله صمدیان و امیرحسین علم‌الهدی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری سینمای هنر و تجربه کارش را آغاز کرده است. حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی؛ طی حکمی اعضای شورای سیاستگذاری سینمای هنر و تجربه را منصوب کرد. در متن احکام اعضای «سینمای هنر و تجربه» آمده است: «این سینما علاوه بر ایجاد فضایی مناسب برای نمایش فیلم‌های هنری و تجربی، می‌تواند بستر مناسبی برای رشد و بالندگی اندیشه‌های خلاق جوانان علاقه‌مند به هنر هفتم باشد.» در بخش دیگری از حکم آمده است: «دغدغه‌های همیشگی‌تان در خصوص نمایش فیلم‌های هنر و تجربه نویدبخش چشم‌اندازی روشن برای موفقیت این تجربه است. موفقیت روزافزون‌تان را از خداوند متعال خواستارم.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها