شناسه خبر : 3278 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نگاهی به تجربیات جهانی در فروش جزیره

این روزها همه جزیره خصوصی می‌خرند

جزایر خصوصی این روزها در صدر اخبار دیده می‌شوند و به نظر می‌رسد خرید و فروش جزایر برای مردم جذابیت زیادی پیدا کرده است.

علی درویشان
جزایر خصوصی این روزها در صدر اخبار دیده می‌شوند و به نظر می‌رسد خرید و فروش جزایر برای مردم جذابیت زیادی پیدا کرده است. اما صحبت‌هایی که به وجود می‌آید درباره آینده فروش جزایر، موضوعات حقوقی مربوط به فروش، ضربه‌های احتمالی که محیط زیست از این کار می‌خورد یا بحث درباره اینکه آیا اصولاً دولت حق فروش بخشی از خاک یک کشور را دارد یا خیر، هستند. دلایل خرید و فروش جزایر متفاوت هستند اما مهم‌ترین موضوعی که این روزها باعث شده است این موضوع در دید همگان قرار گیرد، ماجرای فروش جزایر از سوی کشور یونان است، چرا که یونان با کسری بودجه بسیار زیادی روبه‌رو است و برای جبران این کسری بودجه به فروش جزایر روی آورده است.
به تازگی یونان یکی از مهم‌ترین جزایر قابل فروش خود را به یک خانواده ثروتمند روس فروخته است. این جزیره فاصله بسیار کمی با ساحل دارد و در دریای مرمره قرار دارد. دیمیتری ریبولوفلف میلیاردر روس و خانواده‌اش این روزها از محیط بسیار جذاب و آب تمیز جزیره لفکادا استفاده می‌کنند، 50 سال پیش ارسطو اناسیس و اطرافیانش سعی در تصاحب این جزیره داشتند. دیمیتری ریبولوفلف نفر 119 در لیست میلیاردرهای مجله فوربس است و دارایی‌ای معادل 1/9میلیارد دلار دارد.
دختر 24 ساله او اکاترینا جزیره اسکورپیوس و چند جزیره دیگر در اطراف را به قیمتی که هیچ وقت اعلام نشد در آوریل خریداری کرد. احتمال می‌رود او برای این جزایر حدود 100میلیون یورو (حدود 129میلیون دلار) پرداخت کرده باشد. اناسیس و همسرش ماریا کالاس سال‌ها از جزیره اسکورپیوس استفاده می‌کردند و پس از آنکه اناسیس با ژاکلین کندی ازدواج کرد، این جزیره خصوصی تبدیل به یکی از مراکز بسیار جذاب برای افراد ثروتمند و خاص در جهان شد. اما مرگ اناسیس در سال 1975 باعث شد که این جزیره تا حدود زیادی متروک شود و هر چند که هر از چند گاهی به آن سر می‌زدند، اما آتینا اناسیس نوه اناسیس چندان علاقه‌ای به جزیره‌ای که پدربزرگش در آن دفن بود نشان نمی‌داد و به همین دلیل تبدیل به جزیره‌ای متروکه شده بود.
اسکورپیوس یکی از چندین دارایی بسیار گران‌قیمت آتینا اناسیس بود که به تازگی به فروش رسانیده است. اما بر عکس او دیمیتری ریبولوفلف 46ساله تعداد زیادی خانه گران‌قیمت و اشرافی در مدت گذشته خریداری کرده است که یکی از آنها جزیره پر از نخل دونالد ترومپ به همراه تجهیزات گسترده ساحلی‌اش بود. خریدی که دختر او اخیرا انجام داد باعث شد دوباره توجهات به سمت جزایر خصوصی یونان جذب شود و این میلیاردر نیز در مرکز توجه رسانه‌ها قرار گیرد. ریبولوفلف بیشتر دارایی خود را از کارخانه غنی‌سازی پتاسیمی که در روسیه دارد به دست آورده است که این کارخانه بزرگ‌ترین کارخانه غنی‌سازی پتاسیم در این کشور است. ریبولوفلف و دخترش اکاترینا این هفته برای اولین بار از جزیره اسکورپیوس دیدن کردند. شبکه‌های محلی کشور یونان حتی فرود جت اختصاصی ریبولوفلف و دخترش در جزیره را نیز پوشش دادند و حتی کارهایی که او و دوستانش در شهر لفکادا انجام دادند نیز در یونان به روی آنتن رفت. اما ماجرا تنها به همین جا ختم نمی‌شود، با وجود اینکه مردم در کار این میلیاردر کنجکاو هستند و رفتارهایش را پیگیری می‌کنند، اما از سوی دیگر امیدوارند حضور او و اطرافیانش در این منطقه باعث شود اقتصاد محلی در این منطقه رشد کند و بتواند مشکلات عدیده‌ای را که مردم یونان این روزها با آنها دست به گریبان هستند تا حدود زیادی با رشدی که انتظار دارند رفع کند. مردم پیوسته در این مورد با یکدیگر صحبت می‌کنند و اینکه احتمالاً ریبولوفلف چه برنامه‌هایی برای توسعه این منطقه دارد.
رسانه‌های یونان این روزها گمانه‌زنی‌های زیادی درباره برنامه‌های ریبولوفلف در این جزیره دارند، اما چیزی که واضح است این است که حضور این فرد در این منطقه می‌تواند باعث رشد و ترقی این منطقه از یونان بحران‌زده شود. تنها چیزی که دیده شده است این است که تعداد زیادی ماشین راه‌سازی و بولدوزر به این جزیره وارد شده است و چیزی که به نظر قطعی می‌رسد این است که این جزیره تغییرات زیادی را به خود خواهد دید. ریبولوفلف وقتی به جزیره رسید از شهردار و مقامات محلی دعوت کرد و در یک مراسم با افراد مختلف و مقامات محلی آشنا شد و تنها یک عکس از این ملاقات به بیرون داده شد که در آن ریبولوفلف در حال دست دادن با شهردار لفکادا دیده می‌شود و پیام آن برای جهان خارج از جزیره این بود که ساکنان جدید جزیره به خوبی با ساکنان بومی جزیره کنار خواهند آمد و زندگی در این منطقه به آرامی و خوشی خواهد بود. آراوانیس شهردار لفکادا درباره حضور خانواده ریبولوفلف در این منطقه می‌گوید: «ما نگران عملکرد خانواده ریبولوفلف در جزیره نیستیم، به هر حال آنها این جزیره را خریده‌اند و این جزیره محل بسیار زیبایی است و می‌تواند جذابیت زیادی برای این خانواده داشته باشد.» او معتقد است که حضور این خانواده می‌تواند به خوبی باعث رشد اقتصاد بومی شود، چرا که رشد این منطقه باعث به وجود آمدن کار و رشد اقتصادی خانواده‌های این منطقه می‌شود و این منطقه را در سطح بین‌المللی به منطقه‌ای شناخته‌شده تبدیل می‌کند.
در آتن اما برخی صحبت‌ها درباره لزوم یا صحت فروش جزیره‌ها وجود دارد. وزیر اقتصاد یونان یاتین استورناراس به پارلمان این کشور گزارش داده بود که دولت به دنبال فروش با بالاترین قیمت است و اینکه زیانی به مردم یونان نرسد. اما یکی از نمایندگان مجلس یونان اعتراض کرد که بر اساس وصیت‌نامه اناسیس در صورتی که خانواده اناسیس نخواهند از این جزیره استفاده کنند مالکیت این جزیره باید به خطوط هوایی المپیک یونان منتقل شود و به همین دلیل آن جزیره می‌توانست به عنوان یک دارایی عمومی از سوی مردم استفاده شود. با این وجود گزارشی که نخست‌وزیر درباره این جزایر ارائه کرد برای نمایندگان مجلس امیدوارکننده بود، چرا که دولت توانسته است امسال 6/2 میلیارد دلار درآمد از راه فروش جزایر به دست آورد و امیدوار است بتواند با ادامه این روند تا پایان سال 2015 بیش از 11 میلیارد دلار از راه فروش جزایر به دست آورد. حجم زیادی از دارایی‌های دولت نیز قرار است به زودی به فروش برسد، دارایی‌هایی همچون امکانات آفانتو در جزیره رودس و یک زمین گلف 18‌سوراخه در یکی از سواحل یونان. در ماه فوریه نیز یونان در ازای دریافت 23 میلیون دلار از یک شرکت سرمایه‌گذاری در یونان، ساحل کاسیپی در جزیره کورو را به مدت 99 سال در اختیار این شرکت قرار داد.
شرکت خصوصی‌سازی یونان برنامه دارد تا 40 جزیره از شش هزار جزیره این کشور را برای حل مشکلات اقتصادی به فروش برساند و معتقد است حضور ثروتمندان جهان در این منطقه باعث رشد و رونق اقتصادی در این کشور خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها