شناسه خبر : 19516 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ساختمان وزارت جهاد کشاورزی چگونه فروخته شد؟

از تغییر نشان تا فروش ساختمان

وزارت کشاورزی در ایران نزدیک به ۷۰ سال قدمت دارد. اما در سال‌های پس از انقلاب نهادی نوپا را در کنار خود دید که بخشی از وظایف این وزارتخانه را به دوش می‌کشید.

وزارت کشاورزی در ایران نزدیک به 70 سال قدمت دارد. اما در سال‌های پس از انقلاب نهادی نوپا را در کنار خود دید که بخشی از وظایف این وزارتخانه را به دوش می‌کشید. «جهاد سازندگی» در همان روزهای اوایل دهه 60 خورشیدی که شور انقلاب در چهره‌ها موج می‌زد و کشور درگیر جنگی تحمیلی با همسایه غربی بود؛ با هدف عمران مناطق روستایی به ویژه در مناطق جنگی جنوب و غرب کشور فعالیت می‌کرد و مدیران این نهاد نیز در کشمکشی دائمی با مدیران وزارت کشاورزی بودند. تا اینکه در سال 80 و در دومین دوره ریاست‌جمهوری سید‌محمد خاتمی این دو نهاد در یکدیگر ادغام شده و وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد. ساختمان شیشه‌ای این بار هم مدیران جهادی را در خود داشت و هم مدیران کشاورزی را. اما با روی کار آمدن دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد این مدیران جهادی بودند که حرف اول را می‌زدند. مدیرانی که در بدو ورود به ساختمان شیشه‌ای تلاش کردند در میان کشاورزان باشند. همانند همان سال‌های اوایل انقلاب.

تغییر «نشان»
اسکندری که به وزارت جهاد کشاورزی منصوب شد، برای «جا انداختن» تفکر جهادی حتی نشان (آرم) این وزارتخانه را تغییر داد. نشان رسمی این وزارتخانه با الهام گرفتن از نشان جهاد سازندگی سابق، با تفاوت مختصری در شعار آن شکل گرفت. قسمت بالای این نشان آیه شریفه‌ای از قرآن، شعار مرکز این نشان، «همه با هم جهاد کشاورزی» و در قسمت زیرین این آرم، «۱۳۷۹» سال تشکیل این وزارتخانه آورده شد. یال سمت راست آرم، یک «خوشه گندم» به شکل داس و یال سمت چپ آرم، «داس» به عنوان ابزار پایه جمع‌آوری دسترنج کشاورزان است. شعار «همه با هم» این نشان نماد همدلی مردم و وحدت در خدمت‌رسانی از سوی این وزارتخانه است. کلمه «جهاد» با تاکید بیشتر و با قلم درشت‌تر در وسط آرم درج شد که نماد روحیه جهادی در آبادانی و تولید کشور است. کل شاکله این نشان به شکل دایره، نمادی از کشاورزی در عرصه کره خاکی بود اما خبرنگاران در همان روزهای تغییر نشان وزارت جهاد کشاورزی وقتی از اسکندری وزیر وقت، دلیل شباهت این نشان را با نشان جهاد سازندگی سوال کردند چیزی عایدشان نشد جز اینکه «تفکر جهادی در وزارت جهاد کشاورزی اگر پا بگیرد مشکلات این بخش نیز حل می‌شود. من خودم در مزرعه هستم و با کشاورزان». زمان ثابت کرد که این فعالیت‌های حاشیه‌ای، به نفع وزیر پر‌سر و صدای دولت نهم نبود. گرچه او منتقدان را به تخریب شخصیت خود متهم می‌کرد و می‌گفت «آنها پیشرفت کشاورزی ایران را نمی‌خواهند» اما به اعتقاد برخی از کارشناسان کشاورزی عملکرد قابل قبولی نیز نداشت تا نارضایتی‌ها از وزارت جهاد کشاورزی بالا بگیرد و اسکندری حتی تا مرز استیضاح پیش برود.

وزیر جدید و نقل مکان
شاید حضور نداشتن محمدرضا اسکندری در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد به دلیل نارضایتی‌ها در سطح کشاورزی خرد و سیل انتقادها از او در محافل کارشناسی قابل پیش‌بینی بود؛ اما نقل مکان وزیر جدید کشاورزی- صادق خلیلیان - از ساختمان شیشه‌ای 20‌طبقه به ساختمانی چهار‌طبقه در منطقه‌ای شلوغ و پرترافیک را چه کسی حدس می‌زد؟ شاید آقای وزیر با این کار خود تفکر جهادی خود را بار دیگر به رخ کشید و سعی کرد آن را ادامه دهد. آن هم در شرایطی که «بیشتر نیروهای ستادی وزارتخانه در ساختمان 20‌طبقه‌ای بلوار کشاورز مستقر هستند». خودش در این باره گفته بود «نیروهای ستادی پیش از این، هم در این ساختمان (ساختمان سابق وزارت جهاد سازندگی در میدان فاطمی) و هم در ساختمان بلوار کشاورز مستقر بودند و ترجیح من این بود که دفترم جایی باشد که جمع و جور‌تر و دارای تشریفات کمتری باشد، تنها دلیل این جابه‌جایی همین مساله بود». با این استدلال، ساختمان وزارت جهاد کشاورزی در بلوار کشاورز به قیمت240میلیارد تومان در سال90 به قوه قضائیه فروخته شد. با اینکه فروش ساختمان شیشه‌ای آن طور که گفته شد با انگیزه سرمایه‌گذاری پول به دست‌آمده در صندوق سرمایه‌گذاری محصولات کشاورزی و افزایش نقدینگی کشاورزان انجام شد، اما گفته می‌شود هنوز بعد از گذشت نزدیک به دو سال ریالی از این بابت گرفته نشده است. ضمن اینکه وزیر وقت به همراه معاونان و مدیران به ساختمان هتلی با قدمت 40‌ساله در خیابان طالقانی نقل مکان کردند. اما حالا با آمدن محمود حجتی به وزارت جهاد کشاورزی، ورق برگشته و این وزیر سابق، به شدت پیگیر بازپس‌گیری ساختمان شیشه‌ای از قوه قضائیه است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها