شناسه خبر : 1750 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

زیباکلام تاکید کرد؛ بخش خصوصی قدرتمند ضامن دموکراسی

ملاقات محرمانه پوتین با مقام معظم رهبری

محمود سریع‌القلم ماه پیش در سخنرانی خود تاکید کرد «تولید ثروت، نیازی به دموکراسی ندارد، چون دموکراسی نتیجه تولید ثروت است.» صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این‌باره اما نظر دیگری دارد.

هفته پیش با نزدیک‌تر شدن به بزنگاه هفتم اسفندماه فضای کشور به شدت تحت تاثیر انتخابات مجالس شورای ‌اسلامی و خبرگان رهبری بود. در این فضا حتی صفحات کاملاً غیرسیاسی نشریات نیز تحت تاثیر انتخابات قرار گرفته ‌بودند و آثار نتایج رقابت اسفندماه را در بخش‌های خود به تحلیل نشسته بودند. در این فضا اما اخبار غیر‌انتخاباتی نیز کم و بیش در رسانه‌ها پژواک می‌یافت. به‌طور مثال سفر الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان به تهران پس از چند سال سردی روابط دو کشور نویددهنده بازگشت آرامش در مسیر تهران-‌‌باکو بود. دیدار علی‌اف با مقام معظم رهبری و حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز در فضایی صمیمانه و با نگاهی رو به آینده شاهدی بر این مدعاست.
در روزهای میانی هفته پیش خبری مبنی بر تغییر و تحول لجستیکی در بخش‌هایی از سپاه منتشر شد. به گزارش «ایرنا» بالگردهای سپاه پاسداران به‌منظور تشکیل یگان هوانیروز سپاه در حال انتقال به نیروی زمینی است. عبدالله عراقی، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه با اعلام این خبر تصریح کرد: «هوانیروز یکی از ارکان مهم در همه نیروهای زمینی در دنیاست و ما نیز به فرمان حضرت آقا در حال مجهز شدن به این یگان هستیم و این کار شروع شده است.» یگان هوانیروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا بر فرمان آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در نیروی زمینی سپاه در حال تشکیل است. تا پیش از این، بالگردهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عمدتاً در اختیار نیروی هوافضا بوده و در آنجا به انجام ماموریت‌های خود می‌پرداختند. به گفته عراقی، بخشی از بالگردها به نزسا واگذار شده و این کار در حال توسعه است. با توجه به نوع ماموریت‌های نیرو‌های زمینی در دنیا، یگان بالگردی لازمه پشتیبانی از عملیات‌ها و حتی انجام عملیات‌های آفندی این نیرو به شمار می‌رود.»

ملاقات محرمانه پوتین با مقام معـظم رهـبری
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که در نوامبر گذشته و در جریان اجلاس اوپک گازی به تهران سفر کرده بود، علاوه‌ بر دیدار دوساعته با رهبر معظم انقلاب، دیداری محرمانه و خصوصی نیز با ایشان داشت. علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در مصاحبه‌ای با باشگاه خبرنگاران جوان درباره این دیدار گفت:‌ «به یاد ندارم مقام معظم رهبری در دیدار با شخصیت‌های خارجی ملاقات دوساعته داشته باشند و بعضاً در جلسات حضور داشتند و بخش‌هایی از ملاقات‌ها اعلام می‌شد؛ اما این ملاقات بی‌تردید یکی از نقاط عطف سیاست خارجی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده است، چرا که ملاقاتی با این اهمیت در موضع سیاست خارجی اتفاق نیفتاده است.»
ولایتی همچنین در ادامه گفت: «ما به‌جز چین و روسیه با کشور دیگری روابط استراتژیک نداریم، چراکه مقام معظم رهبری بر اساس قانون اساسی روابط استراتژیک را تعیین می‌کنند. با هیچ کشور دیگری در این سطح روابط نداریم. این ملاقات تعیین‌کننده آینده سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و مصداقی از نگاه به شرق مقام معظم رهبری است.» ولایتی در این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی که درباره وزیر امور خارجه ایران مطرح شده بود، نیز به رابطه دوستانه خود با محمدجواد ظریف اشاره کرد و توضیح داد: «محمدجواد ظریف دوست بنده است و بیش از ۳۰ سال قبل همکار ما بود. زمانی که بنده برای شرکت در اجلاس سازمان ملل به آمریکا سفر کرده بودم، ظریف در آمریکا دانشجو بود و به‌عنوان یکی از اعضای برجسته انجمن اسلامی دانشجویی مقیم آمریکا با بنده ملاقات کرد. در ابتدا ظریف کارمند محلی شد، اما پس از گذراندن دکترا به وی کمک کردم تا دوره نظام وظیفه خود را در سازمان ملل بگذراند، زیرا جایی بود که وجودش به‌عنوان یک کارشناس برجسته موثر بود.»
ولایتی با اشاره به توانمندی‌ها و استعدادهای ظریف جوان نیز ادامه داد: «ظریف با استعداد، معتقد به نظام و توانمندی لازم را داراست و همچنین او ۳۰ سال پشتوانه کارشناسی در حوزه بین‌الملل را در کارنامه خود به ثبت رسانده است که این موضوع باعث شده ما کمتر کسی را شبیه ظریف در حوزه بین‌الملل داشته باشیم. هر زمانی که محمدجواد ظریف متوجه شد نظر مقام معظم رهبری به صراحت چیست، آن را اجرا کرده و می‌کند.» ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط سیاست داخلی اشاره کرد و درباره حمایتش از ائتلاف اصولگرایان گفت:‌ «از ابتدای دعوتم ائتلاف اصولگرایان را پذیرفتم و نماینده بنده علاءالدین بروجردی در جلسات شرکت داشته است.» ولایتی همچنین درباره ترکیب مجلس آینده توضیح داد: «آسان نیست اما به نظر می‌رسد مجلسی بین مجلس چهارم و پنجم داشته باشیم و مهم‌تر آن است که مجلس کارآمد، شجاع و در مسیر اهداف بلند نظام در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی تشکیل شود.»

از‌سر‌گیری صدور ویزا در سفارت انگلیس در تهران
براساس اعلام دولت بریتانیا، بخش کنسولی سفارت این کشور در تهران هفته پیش فعالیت مجدد خود را آغاز کرد. به گزارش «فارس» بر اساس اعلام دولت انگلستان و در اجرای توافقات قبلی به‌عمل آمده میان دو کشور، بخش کنسولی سفارت انگلستان در ایران در چهارشنبه 5 اسفند‌ماه 1394 فعالیت مجدد خود را آغاز کرد. سفارت انگلیس در تهران شهریورماه سال جاری، پس از حدود چهار سال با حضور فیلیپ هاموند، وزیر خارجه این کشور به‌طور رسمی بازگشایی شد. این سفارتخانه، به‌‌رغم این، خدمات مربوط به صدور ویزا ارائه نمی‌کرد. «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر انگلیس دی‌ماه در تماس تلفنی با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران وعده از‌سرگیری بخش صدور ویزا در سفارت لندن را داده بود. انگلیس سفارتش در تهران را سال 1390، بعد از ورود عده‌ای معترض به داخل سفارت این کشور، تعطیل کرد.

بخش خصوصی قدرتمند ضامن دموکراسی
این دغدغه که ثروت به دموکراسی منجر می‌شود یا خیر در برخی از محافل سیاسی و آکادمیک مطرح بوده است. آیا سرنوشت کشورهای ثروتمند لزوماً به دموکراسی ختم می‌شود یا اینکه پارامترهای دیگری هم در این حوزه تاثیرگذار هستند. محمود سریع‌القلم ماه پیش در سخنرانی خود تاکید کرد «تولید ثروت، نیازی به دموکراسی ندارد، چون دموکراسی نتیجه تولید ثروت است.» صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این‌باره اما نظر دیگری دارد. او در گفت‌وگو با «پیشه وتجارت» تصریح کرد: «...هر دو طرف قضیه را می‌توان پیدا کرد. کشورهایی که خیلی ثروتمند نبوده اما همچون هند مهد دموکراسی هستند. در برابر کشورهای ثروتمندی مانند عربستان هستند که دموکراسی ندارند. ذکر این توضیح بسیار ضروری است که ثروت عربستان، ثروتی نیست که در نتیجه تولید ناخالص ملی به وجود آمده باشد. ثروت عربستان در نتیجه صنایع عربستان یا توریست‌ها و صادرات عربستان نیست. در واقع ثروت عربستان نفت خدادادی است که در آن کشور وجود دارد. اگر نفت وجود نداشت، عربستان از خیلی کشورهای فقیر دیگر، وضعیت بدتری را تجربه می‌کرد. ثروت این کشورها در نتیجه صنعتی شدن و مدرن شدن اقتصاد نبوده است.
هند با وجود آنکه کشور فقیری است؛ اما از نظر رشد و توسعه بخش صنعتی فوق‌العاده پیشرفته است. کما اینکه در برخی از زمینه‌ها همچون نرم‌افزار بزرگ‌ترین صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است. می‌توان به سخنان دکتر سریع‌القلم این نکته را اضافه کرد که اگر اساساً در جامعه‌ای رشد و توسعه اقتصادی، که به تولید ثروت منجر می‌شود؛ اتفاق نیفتاده باشد بعید به نظر می‌رسد که بتوان در این کشورها خیلی سراغ دموکراسی را گرفت. در این کشورها چون رشد و توسعه و مدرنیته اقتصادی رخ داده است؛ یک اقتصاد حکومتی و دولتی وجود دارد که با دموکراسی سازگاری ندارد.» او در ادامه تاکید کرد: «... در هند دموکراسی به این دلیل وجود دارد که بخش خصوصی فعال بوده و در واقع بسیاری از صنایع هند متعلق به بخش خصوصی است. بخش عمده‌ای از صادرات هند، دست بخش خصوصی است. این بخش مستقل از دولت؛ تنها در حوزه اقتصاد فعالیت نمی‌کند، بلکه در حوزه سیاست هم حضور فعالی دارد. در این کشور انتخابات آزاد بوده و احزاب قدرت را جابه‌جا می‌کنند. قدرت پاسخگو بوده و بسیار محدود است. این موارد در عربستان وجود ندارد و پادشاه عربستان هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و به مردم و افکار عمومی پاسخگو نیست. اگر این موارد وجود نداشته باشد ثروتی هم به وجود نمی‌آید.
شما لازم است که این موضوع را مورد بررسی قرار دهید که کدام مناطق چین، تولید اقتصادی بهتری دارند. در مناطق آزاد اقتصادی این اتفاق افتاده و تولید ثروت انجام شده است. شما متوجه می‌شوید که در این مناطق نقش دولت بسیار کمرنگ است. در این مناطق شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاری کرده و رابطه‌ای با دولت ندارند. به عبارت دیگر تمام موارد عبور و مرور و تنظیم قوانین بر عهده خودشان است. تنها رابطه آنها دادن مالیات به دولت است. دیگر حکومت چین هیچ دخالتی در نحوه واردات و صادرات ندارد؛ که نتیجه آن تولید ثروت شده است. هر کجا که تولید ثروت به همراه آزادی سیاسی و اقتصادی ایجاد شده است دموکراسی به وجود آمده است... زمانی که آزادی اقتصادی نباشد، آزادی سیاسی هم رخ نمی‌دهد. نتیجه چنین تفکری کره شمالی و عربستان شده است.
ثروت در این کشورها، دست حکومت است. اما در سایر بخش‌های پیشرفته و دموکرات، ثروت دست حکومت نیست؛ بلکه مردم ثروت را در اختیار دارند که همین منجر به پیشرفت جامعه شده است. درواقع می‌توان این سخنان را در تکمیل سخنان دکتر سریع‌القلم گفت که بدون آزادی اقتصادی نمی‌توان به آزادی سیاسی رسید و بدون آزادی سیاسی نمی‌توان به آزادی اقتصادی رسید. هر کجا که تولید ثروت وجود داشته، آزادی هم وجود دارد. هر کجا که آزادی وجود نداشته و حکومت فعال ما‌یشاء بوده است تولید ثروت هم وجود نداشته است.»

کنایه جالب جابری‌انصاری به وزیر خارجه عربستان
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران هفته پیش تاکید کرد که جای مرحوم کیومرث صابری خالی است تا ادعاهای عادل الجبیر را دستمایه کاریکاتور در گل‌آقا سازد. به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، حسین جابری‌انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری خود درباره ادعاهای عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه ایران دیپلمات‌های عربستانی زیادی را کشته است، می‌گوید: «گفته‌های آقای عادل الجبیر از ابتدای اشتغال به پست وزارت خارجه (عربستان)، بسیاری از آنها بیشتر از آنکه به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است.
و جای مرحوم کیومرث صابری، گل‌آقای ملت ایران خالی است که (این اظهارات) دستمایه طنزهای متعدد مکتوب و کاریکاتوری گل‌آقا بشود... گفته‌های وزیر خارجه عربستان تنها در یک صورت می‌تواند واقعی تلقی شود، که دولت عربستان به تروریست‌هایی که در عراق و سوریه علیه دولت‌های قانونی و ملت‌های این کشورها در حال جنگ هستند گذرنامه دیپلماتیک داده باشد؛ و به دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران خدمات مستشاری به دولت‌های قانونی عراق و سوریه می‌دهد، در این مسیر تروریست‌هایی که کشته می‌شوند در حقیقت به نحوی منسوب به جمهوری اسلامی ایران می‌شود. اما در مقابل واقعیت این است که حمله به برخی اماکن دیپلماتیک ایران از جمله سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، توسط گروه‌های تروریستی که توسط اتباع عربستان سعودی هدایت و رهبری می‌شدند و ارتباط واضحی با سرویس امنیتی عربستان سعودی داشتند، انجام شد که به شهادت یکی از دیپلمات‌های ایران و همسر یکی از دیپلمات‌های دیگر ما و وارد آمدن خسارت‌هایی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت منجر شد.»

بازداشت یکی از مدیران شرکت پتروپارس
یکی از مدیران شرکت پتروپارس به اتهام گرفتن رشوه بازداشت شد. به گزارش «فارس» این مدیر شرکت پتروپارس به دلیل اخذ رشوه از یکی از مجموعه‌های طرف قرارداد با این شرکت، بازداشت شده است. پتروپارس یک شرکت پیمانکاری در نفت و گاز است که طرح‌هایی همچون فاز 12 پارس جنوبی را اجرا کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها