شناسه خبر : 15188 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بورس تهران در یک هفته ۵ / ۷ درصد بازدهی داشت

رقص شاخص‌ها

در میان همه فعالان اقتصادی ایران، احتمالاً خوشحال‌ترین‌شان طی هفته گذشته سهامداران بورس تهران بودند؛ کسانی که تنها در پنج روز کاری پشت‌سر گذاشته‌شده از اعلام تفاهم لوزان، به طور متوسط ۵ / ۷ درصد سود کسب کردند.

در میان همه فعالان اقتصادی ایران، احتمالاً خوشحال‌ترین‌شان طی هفته گذشته سهامداران بورس تهران بودند؛ کسانی که تنها در پنج روز کاری پشت‌سر گذاشته‌شده از اعلام تفاهم لوزان، به طور متوسط 5 /7 درصد سود کسب کردند.
شاخص بورس تهران در روزهای شنبه تا چهارشنبه گذشته، فقط یک روز را با رنگ قرمز پشت سر گذاشت و در مجموع نزدیک به پنج هزار واحد رشد کرد تا رکوردهای تازه‌ای از خود به جا بگذارد. نقطه اوج هفته گذشته برای بورس تهران روز دوشنبه بود که شاخص کل از کانال 67 هزار‌واحدی به کانال 70 هزارواحدی جهید و با ثبت رشد روزانه 6 /3درصدی، رکورد کل دوران فعالیت خود را شکست.
عملکرد چشمگیر هفته گذشته بورس، کارنامه سال 1394 (تاکنون) این بازار را هم به یک رکورد رسانده است: بیش از 12 درصد سود در 9 روز. این البته متوسط رشد ارزش سهام در گروه‌های مختلف بوده و در میان سهامداران، کسانی بوده‌اند که سودهایی به مراتب بیشتر را در دوره یادشده تجربه کرده‌اند. دارندگان سهام شرکت‌های خودرویی و بانک‌ها -که پیش‌بینی می‌شود بیشترین و سریع‌ترین منافع را از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ببرند- از آن جمله‌اند.
اما همه رشد هفته گذشته بورس را هم نباید به حساب تفاهم هسته‌ای گذاشت. بازگشایی نماد شرکت‌های پالایشی در یکی از روزهای پایانی سال 1393 اگرچه با افت بیش از 3500‌واحدی، یکی از بدترین روزهای تاریخ پنجاه‌ساله بورس تهران را رقم زد، اما باعث شد حجم عظیم نقدینگی قفل‌شده در این شرکت‌ها آزاد شود و بتواند به رونق کلیت بازار کمک کند. دیگر تحولی که از سوی کارشناسان به عنوان زمینه‌ساز رونق بورس در هفته‌های ابتدایی سال معرفی شده، وعده مسوولان دولتی برای بازنگری در نرخ سود بانکی و احتمال اجرای قریب‌الوقوع آن است؛ وعده‌ای که در صورت عملی شدن، می‌تواند سرمایه‌های بیشتری را از بانک‌ها خارج کند و به سمت بورس متمایل سازد. با این حال، رشد انفجاری بورس در یکی دو هفته گذشته بار دیگر باعث نگرانی برخی ناظران هم شده است؛ کسانی که معتقدند این نوع از هیجان ممکن است به ورود افراد ناآشنا به بورس دامن بزند و باعث از دست رفتن سرمایه و دارایی‌های آنها شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید