شناسه خبر : 14333 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای آغاز فعالیت اقتصادی

شاگرد اول‌های اقتصاد

گزارش سهولت انجام کار ۲۰۱۵ برای دوازدهمین سال متوالی در روز بیست و نهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی توسط بانک جهانی منتشر شد. این گزارش قوانینی را که روی ۱۱ حوزه مختلف عمر فعالیت اقتصادی اثر می‌گذارد مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

مونا مشهدی‌رجبی
گزارش سهولت انجام کار 2015 برای دوازدهمین سال متوالی در روز بیست و نهم ماه اکتبر سال 2014 میلادی توسط بانک جهانی منتشر شد. در این گزارش وضعیت قانونی کشورهای مختلف که می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح فعالیت‌های بازرگانی در این کشورها باشد و محدودیت‌های موجود در مسیر توسعه فعالیت‌های کسب و کار مورد مطالعه و ارزیابی قرار می‌گیرد. گزارش سهولت انجام کار قوانینی را که روی 11 حوزه مختلف عمر فعالیت اقتصادی اثر می‌گذارد مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این حوزه‌ها عبارتند از: آغاز فعالیت کسب و کار، دریافت مجوزهای ساختمانی، دریافت انرژی الکتریسیته برای فعالیت اقتصادی، ثبت مالکیت و دریافت اعتبارات در کنار حمایت از سرمایه‌گذاران خرد در بازار، پرداخت مالیات، تجارت برون‌مرزی، اجرای قراردادها و پرداخت بدهی‌ها و خروج از ورشکستگی.
حوزه دیگری را که در گزارش سال جاری به مجموعه فاکتورهای ارزیابی‌شده این گزارش اضافه شده است می‌توان بررسی قوانین بازار کار دانست که در رده‌بندی سال جاری جایگاهی ندارد و تنها این مطالعه برای ارزیابی وضعیت بازار کار در کشورهای مختلف انجام شده است، نه اینکه از نتایج این مطالعه در ارزیابی شاخص سهولت کسب و کار استفاده شود. داده‌های این گزارش از ابتدای ژوئن سال 2014 میلادی جمع‌آوری شده و بر مبنای این داده‌ها تحلیل‌های اقتصادی انجام شده است. بر مبنای این مطالعات کارآفرینان فعال در 123 اقتصاد دنیا اعلام کردند در چارچوب قانونی منطقه‌ای در سال گذشته میلادی پیشرفت‌هایی را مشاهده کردند. در فاصله ژوئن سال 2013 تا ژوئن سال 2014 میلادی بیش از 230 اصلاحات در بازار تجاری دنیا ثبت شده است که 145 فعالیت اصلاحاتی با هدف کاهش پیچیدگی‌ها و کاهش هزینه‌های قوانین بازرگانی و 85 فعالیت اصلاحاتی در جهت تقویت موسسات قانونی در کشورهای مختلف دنیا انجام شد.
کشورهای تاجیکستان، بنین، توگو، ساحل عاج، سنگال، ترینیداد و توباگو، کنگو، آذربایجان، ایرلند و امارات متحده عربی اقتصادهایی هستند که بیشترین پیشرفت را نسبت به سال 2013 میلادی داشتند. سنگاپور همچنان بهترین کشور دنیا برای انجام کسب و کار است. این کشور در گزارش سهولت انجام کسب‌وکار 2015 میلادی به عنوان برترین کشور دنیا انتخاب شده و نیوزیلند، هنگ‌کنگ، دانمارک و کره جنوبی چهار کشوری هستند که به دنبال سنگاپور در صدر فهرست سهولت انجام کار قرار گرفته‌اند. سنگاپور در گزارش سال قبل هم برترین کشور دنیا از این نظر بود. از دیگر کشورهای کلیدی در این فهرست می‌توان به ایالات متحده آمریکا اشاره کرد که جایگاه هفتم را دارد، آلمان در جایگاه چهاردهم و کانادا نیز در جایگاه شانزدهم دنیا قرار گرفته است. آخرین کشورهای دنیا از نظر سهولت انجام کسب و کار، جمهوری آفریقای مرکزی، لیبی و اریتره هستند و امتیاز سهولت انجام کار در این کشورها کمتر از 47/34 است. ایران در میان 189 کشور مورد مطالعه با امتیاز 51/56 در جایگاه 130 قرار گرفت و وضعیت کشور از نظر «پروسه ثبت شرکت» و «دریافت انرژی (برق) برای فعالیت صنعتی» نسبت به سال قبل بهبود یافته است. ایران در گزارش سال قبل در رده 152 جهان معرفی شده بود. با این حال، گزارش امسال، رتبه‌بندی پارسال را هم بازبینی کرده و رتبه سال قبل ایران را 132 اعلام کرده است. در این مطالعه وضعیت کشورهایی چون موزامبیک، لسوتو و پاکستان هنوز از ایران بهتر است، اما تانزانیا، اتیوپی و گینه نو پاپوآ در جایگاه‌های بعد از ایران (یکصدوسی‌ویکم تا یکصدوسی‌وسوم) قرار گرفته‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها