شناسه خبر : 13645 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چگونه خودروهای ژاپنی در حال فتح بازار ایران هستند؟

طلای بازار

سال‌هاست همه جهان به کار ژاپنی‌های خودروساز ایمان آورده‌اند و آنها را از بهترین سازندگان خودروهای سواری از انواع مختلف اقتصادی و لوکس می‌دانند. خریداران برندهای ژاپنی بازار مثل هوندا، تویوتا، سوبارو، میتسوبیشی، نیسان و سوزوکی را به خوبی می‌شناسند و از محصولات مختلفشان به خوبی استقبال می‌کنند.

محمدحسین شاوردی
سال‌هاست همه جهان به کار ژاپنی‌های خودروساز ایمان آورده‌اند و آنها را از بهترین سازندگان خودروهای سواری از انواع مختلف اقتصادی و لوکس می‌دانند. خریداران برندهای ژاپنی بازار مثل هوندا، تویوتا، سوبارو، میتسوبیشی، نیسان و سوزوکی را به خوبی می‌شناسند و از محصولات مختلفشان به خوبی استقبال می‌کنند. این را می‌توان از آمار بالای فروش برندهای ژاپنی در مقایسه با سایر رقبا بهتر درک کرد. تویوتا امسال در کنار دو زیرشاخه‌اش یعنی لکسوس و دایهاتسو بیش از 10 میلیون دستگاه خودرو فروخته و نیسان و هوندا نیز روی هم حدود هشت میلیون دستگاه فروش داشته‌اند که این یعنی بخش عظیمی از تولیدات سالانه صنعت خودرو محصول نگاه و تفکر ژاپنی‌هاست. برای خریداران، خودرو ژاپنی در حکم طلاست، قیمت مناسب یا فاکتورهایی مثل آپشن‌های متعدد دلیل موفقیت ژاپنی‌ها نیست و الگوی تولید خودرو ژاپنی تک‌عاملی نیست. داشتن ویژگی‌های مهمی نظیر لذت سواری، استهلاک اندک، طراحی معقول و اتاقی آرام و کم‌صدا کافی است تا نام خودرو ژاپنی با کیفیت عجین و از دیگران متمایز و با ارزش‌های ویژه‌ای همراه شود. ایرانی‌ها نیز بیش از خودروهای ساخت دیگر کشورها به خودروهای ژاپنی اعتماد دارند. در ایران هیچ‌کس نیست که سری به بازار خودرو نزده باشد و از ارزش و اعتبار برندهای سرزمین آفتاب تابان در میان فروشندگان و کارشناسان آگاهی نداشته باشد. ایرانی‌ها گرچه در بازار انحصاری خودرو حق انتخاب چندانی برای خرید خودرو ژاپنی نداشته‌اند اما هر جا امکانی وجود داشته، بی‌درنگ خرید محصولات ژاپنی چهارچرخ را در اولویت قرار داده‌اند. یک اصل خدشه‌ناپذیر میان اهالی بازار توصیه خرید محصولات ژاپنی به متقاضیان است و در جواب چرایی این گفته یک جمله می‌گویند: «ژاپنی بخر چون راحته و نرم و البته بی‌دردسر.» اما به‌راستی چرا چنین است؟
برای پاسخ به این سوال نباید به سراغ گفتارهای فلسفی رفت. تجربه بهترین سنگ محک برای آزمودن وزن واقعی خودروهای ژاپنی است. جامعه یا با تجربه شخصی یا از طریق شنیدن حرف دیگران که آن هم چارچوبی تجربی دارد به پذیرش یک گزاره تن می‌دهد. در عین حال کمی تامل در سابقه برندهای ژاپنی می‌تواند حرف‌های نگفته بسیاری در دل خود داشته باشد. تاریخچه 75 سال نشان می‌دهد برای هر ذره از اعتبار کنونی برندهایی نظیر تویوتا چه اندازه تلاش و دقت صرف شده تا امروز و با گذشت هشت دهه از ساخت خودروهای کی‌کار و بسیار کوچک ژاپنی که تنها به بازارهای اقماری شرق آسیا راه می‌یافتند، ما شاهد تولید سدان لوکس و ممتازی مثل مدل فوق‌العاده مهیج لکسوس ال‌اس باشیم یا برای ساخت مدل اسپورت و سریع‌السیر جی‌تی‌آر نیسان را تحسین کنیم که با یک‌سوم قیمت محصولات اروپایی، سریع‌ترین خودروهای جهان را شکست می‌دهد.
علی شکوهی یکی از کارشناسان برجسته حوزه بازاریابی و فروش خودرو است که سال‌ها سابقه کار در صنعت اتومبیل را با خود دارد. او می‌گوید برای یافتن پاسخی درخور که چرایی کیفیت مثال‌زدنی خودروهای ژاپنی را بازگو کند باید به جنبه‌های مختلف صنعت خودرو ژاپن و نگاه سایر رقبا در زمینه ساخت اتومبیل نگاهی انداخت. در عین حال توجه به فلسفه ساخت خودروهای ژاپنی به‌ویژه محصولات سواری می‌تواند موثر باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها