شناسه خبر : 12430 لینک کوتاه

مروری بر زندگی و فعالیت‌های علمی نوبلیست‌های ۲۰۱۳

سه نوبل‌دار

رابرت شیلر
رابرت شیلر متولد ۲۹ مارس سال ۱۹۴۶ میلادی، یک اقتصاددان آمریکایی و یک نویسنده با آثار پرفروش است. رابرت شیلر استاد گروه اقتصاد دانشگاه ییل و عضو مرکز بین‌المللی امور مالی دانشکده مدیریت دانشگاه ییل است. او مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۶۷ میلادی از دانشگاه میشیگان و مدرک دکترای اقتصادش را در سال ۱۹۷۲ از موسسه فناوری ماساچوست دریافت کرده است. شیلر مطالبی در زمینه‌های بازارهای مالی، نوآوری مالی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد کلان، املاک و مستغلات، روش‌های آماری و در زمینه قضاوت‌های اخلاقی در خصوص بازارهای ثبت‌شده مطرح کرده است.

یوجین فاما
یوجین فرانسیس فاما، اقتصاددان آمریکایی و یکی از برندگان نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۳ میلادی در روز ۱۴ فوریه سال ۱۹۳۹ میلادی در بوستون آمریکا متولد شد. او به دلیل سال‌ها مطالعه و پژوهش در زمینه نظریه پرتفوی و قیمت‌گذاری دارایی و تلاش برای مطالعه این نظریات در دنیای واقع و در مقام عمل در جهان شناخته‌شده است. فاما یکی از اقتصاددانان مکتب شیکاگو است که تدریس در زمینه اقتصاد مالی و فاینانس را در دانشگاه شیکاگو بر عهده دارد. اما این اقتصاددان برجسته کیست و سال‌های تحصیل و مطالعه خود را چگونه گذرانده است؟

لارس هانسن
لارس پیتر‌ هانسن روز ۲۶ اکتبر سال ۱۹۵۲ میلادی در شهر شمپین ایالت ایلینویز آمریکا متولد شد. او که هم‌اینک استاد تمام اقتصاد در دانشگاه شیکاگوست، مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضیات و علوم سیاسی در سال ۱۹۷۴ میلادی از دانشگاه یوتا و دکترای خود در اقتصاد را در سال ۱۹۷۸ میلادی از دانشگاه مینه‌سوتا دریافت کرد. پیش از عزیمت به دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۸۱، ‌هانسن استادیار دانشگاه کارنگی‌ملون بود. او متاهل است و یک پسر دارد. پدر او راجر‌ هانسن استاد بیوشیمی دانشگاه دولتی یوتا بود. او دو برادر نیز دارد که یکی ایمیونولوژیست در دانشگاه واشنگتن بوده و دیگری در رشته مهندسی مدیریت منابع آب مشغول است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید