شناسه خبر : 9681 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آخرین بودجه مصوب مجلس دهم، هزینه‌های بسیاری به دولت تحمیل کرد

دست‌انداز بودجه

مرضیه محمودی
مجلس کار تصویب بودجه 95 را به پایان برد. اما کار دولت تازه آغاز شده است. بودجه مصوب مجلس، هزینه‌های زیادی برای دولت یازدهم دارد. هزینه‌هایی بی‌شمار برای دولتی در آستانه انتخابات. مخالفت‌های دولت با مصوبات مجلس هم بی‌ثمر بود. نمایندگان نه انتقادات محمدباقر نوبخت در جریان بررسی مصوبات را شنیدند و نه خواهش‌های وزیر اقتصاد برای تصویب برخی از پیشنهادات را. اما در مقابل به طرح‌های پیشنهادی همتایان خود رای موافق دادند. پیشنهادهایی از سوی نمایندگان معمولاً مخالف دولت. مانند پیشنهاد مصباحی‌مقدم برای افزایش سه برابری وام ازدواج یا پیشنهاد احمد توکلی در افزایش قیمت بنزین.
دولت در لایحه پیشنهادی از کنار مصوبات جنجالی مانند یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی به آرامی گذشته و سکوت کرده بود. اما مجلسی‌ها هرچه در سال‌های گذشته از این مصوبات گذشته بودند، امسال تغییرات دلخواه خود را اعمال کردند و حتی ابتکار هم به خرج دادند.
دولت در لایحه پیشنهادی هیچ طرحی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ارائه نداد و حتی اعلام کرد قیمت حامل‌های انرژی ثابت می‌ماند. اما به پیشنهاد احمد توکلی قیمت بنزین پلکانی شد. مهرداد بذرپاش دیگر نماینده مخالف دولت مصوبه را به کمیسیون تلفیق بازگرداند و در نهایت بنزین دونرخی شد. اما مجلس زیر بار تعیین نرخ جدید بنزین یا به عبارتی زیر بار افزایش قیمت آن نرفت و توپ گرانی بنزین را به زمین دولت انداخت.
در خصوص یارانه‌ها هم مجلس کار دولت را دشوار کرد. بعید بود دولت در سال جاری بخواهد قلم حذف به دست بگیرد و تعداد زیادی را از لیست یارانه‌ها حذف کند. احمد میدری، معاون وزیر کار هم در مصاحبه اسفندماه خود گفته بود در سال 1395 بیش از شش میلیون نفر مصوب لایحه بودجه 94 فرد دیگری از لیست حذف نمی‌شود. اما مجلس طرح حذف 24 میلیون نفر یارانه‌بگیر را کلید زد. آن هم با معیارهایی که دولت هم امسال و هم سال قبل گفته بود عملیاتی نیست. سکوت سال قبل مجلس در خصوص یارانه‌ها و این همه دخالتش در سال جاری کمی سوال‌برانگیز است. سوالی که حسین عبده‌تبریزی به نوعی به آن پاسخ داده و گفته بود «حذف 24‌میلیونی ریسک غیرعاقلانه‌ای است. این کار در یک سال انتخاباتی، فارغ از اینکه چقدر منطقی باشد، برای هر دولت مستقری، امری دشوار است.» اما مجلس این کار دشوار را به گردن دولت انداخت. هزینه‌های سیاسی آن هم که بدیهی است.
مجلس اما در بررسی آخرین بودجه، پیشنهادی را تصویب کرد که جز ناکامی برای دولت نخواهد داشت. غلامرضا مصباحی‌مقدم پیشنهاد افزایش سه برابری وام ازدواج را داد که سریعاً تصویب شد. اما از پیش پیداست که دولتی که در پرداخت وام سه و پنج میلیون تومانی ازدواج ناکام بوده، با این افزایش ناگهانی چقدر می‌تواند کامیاب شود!
کار تصویب لایحه بودجه 95 آخرین روز فروردین‌ماه تمام شد. مجلس قول داده بود با کمترین تغییرات لایحه بودجه را تصویب کند. تصویب هم کرد. نه تغییری در کلیات بودجه داد و نه منابع و مصارف را تغییر چندانی داد. اما در جریان بررسی پیشنهادهایی را به بودجه ملحق کرد و ابتکاراتی به خرج داد که کار دولت را سخت کرد.
احتمالاً این مصوبات الحاقی این لایحه نوعی تلافی اقدامات دولت بود. دولتی که حامی لیست رقبای نمایندگان فعلی بود. کار دشوار دولت در آستانه انتخابات با همین چند مصوبه سخت شد.
index:1|width:310|height:207|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها