شناسه خبر : 626 لینک کوتاه

رشد با تحولات ساختاری

شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری از بهمن‌ماه سال گذشته به عنوان هلدینگ تخصصی نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی صندوق بازنشستگی کشوری وارد فاز جدیدی از چرخه عمر خود شد. این تصمیم نقطه عطف و تصمیمی استراتژیک محسوب می‌شود و ریل‌گذاری به سمت آینده‌ای پرفروغ بوده است.

علیرضا برادران / مدیرعامل هلدینگ صبا انرژی
شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری از بهمن‌ماه سال گذشته به عنوان هلدینگ تخصصی نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی صندوق بازنشستگی کشوری وارد فاز جدیدی از چرخه عمر خود شد. این تصمیم نقطه عطف و تصمیمی استراتژیک محسوب می‌شود و ریل‌گذاری به سمت آینده‌ای پرفروغ بوده است. امروزه، صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ای بیش از پیش نیازمند نگاه علمی، تخصصی و مبتنی بر دانش روز دنیا هستند و لازم است از مشاوره نخبگان و بالاخص صاحب‌نظران و بازنشستگان فرهیخته بهره‌مند شوند. شما ملاحظه می‌کنید در کشوری مانند ژاپن زمانی که مدیران به افتخار بازنشستگی نائل می‌شوند از آنان در اتاق‌های فکر و در قالب مدیران ارشد (Senior Manager) یا هیات نظارت (‌Supervisory board) استفاده می‌شود و علاوه بر نقش موثر در انتصاب مدیران ارشد اجرایی ارزیابی عملکرد ایشان را بر عهده دارند. با عنایت به نعمت برخورداری کشورمان از ذخایر عظیم هیدروکربوری (نفت خام و گاز طبیعی)، جوانان تحصیلکرده و سرمایه‌های انسانی ارزشمند و بستر مناسب سرمایه‌گذاری در کشور بر آنیم که در افق 1404 در زمره سه شرکت برتر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در حوزه انرژی (نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی) قرار بگیریم. در این زمینه کارهای متعدد، مثبت و خوبی در یک سال گذشته در هلدینگ انرژی انجام گرفته است. اهم اقدامات را می‌توان در قالب تحولات ساختاری، سرمایه‌ای، حقوقی و سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی کرد.
به لحاظ ساختاری تغییر از یک شرکت سرمایه‌گذاری چند‌رشته‌ای به یک هلدینگ تخصصی انرژی در یک سال گذشته صورت پذیرفته است و به موازات آن استفاده از نیروهای جوان با تحصیلات عالی و مجرب در دستور کار قرار گرفت. در حوزه سرمایه‌ای، سرمایه شرکت به نزدیک دو برابر افزایش یافت و درصدد هستیم مجدداً سرمایه شرکت را به دو برابر میزان فعلی افزایش دهیم. در زمینه حقوقی بیش از 5000 میلیارد ریال از پرونده‌های حقوقی و مطالبات و دارایی‌های شرکت به حیطه وصول در‌آمدند و اقدامات موثری در راستای احقاق حقوق بازنشستگان و سهامداران صورت پذیرفت. در حوزه سرمایه‌گذاری با انجام سرمایه‌گذاری‌های مناسب با ارزش افزوده بالا، بازدهی مناسب و ریسک کم و همچنین در راستای تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام‌فروشی اقدامات موثری صورت پذیرفت. دیگر محور مورد نظر در حوزه سرمایه‌گذاری، فعال‌سازی پروژه‌های غیرفعال بود که خوشبختانه در سال جاری شاهد افتتاح خط لوله اسپیرال بودیم و به زودی با الطاف الهی کارخانه HBI مگامدول صبافولاد خلیج‌فارس را افتتاح می‌کنیم که این پروژه‌ها به همراه پروژه ABS Rubber و پتروشیمی مسجدسلیمان در اشتغالزایی نقش موثری را ایفا می‌کنند.
با ایجاد اتاق فکر و ستاد توسعه‌ای در شرکت‌ها در تلاشیم، ضمن تعریف و اجرای پروژه‌هایی بزرگ و پربازده با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا و مبتنی بر نقشه راه علاوه بر ایفای نقش موثر در پرداخت منابع مستمری‌بگیران، در عرصه ملی نیز نقش موثری ایفا کنیم و در این راستا از منابع و سرمایه‌های بین‌المللی نهایت استفاده را به عمل خواهیم آورد. همچنین با تغییر رویکرد کنترل مالی به کنترل استراتژیک و پررنگ کردن نقش حاکمیت شرکتی نظارت مستمر و صیانت از اموال بازنشستگان و ثروت ایشان را در دستور کار داریم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید