شناسه خبر : 18579 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ادعای عجیب درباره پرونده تعرض به دانش‌آموزان

افشاگری وزیر بهداشت در مورد تخلف صنایع لبنی

حمیده حق‌پرست
هفته پیش در حالی آغاز شد که اکثر رسانه‌ها در گزارش‌های مختلف به تعداد گسترده مسافران تعطیلات عید فطر و ترافیک غیرقابل‌تحمل در آن ایام پرداخته بودند. ترافیکی که سبب شد تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ کشور در روز آغازین هفته شاهد شلوغی همیشگی نباشند. هفته پیش برای داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها نیز هفته مهمی بود. در روزهای میانی هفته نتایج اولیه آزمون سراسری منتشر شد. آزمونی که طبق ادعای مسوولان حدود 70 درصد داوطلبان شانس نشستن بر کرسی دانشگاه را خواهند داشت و حتی طبق بخشی از پیش‌بینی‌ها با توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها و موسسات غیردولتی بیش از 100 هزار صندلی مراکز آموزش عالی خالی خواهند ماند. از نکات جالب این آزمون وضعیت پذیرش غایبان آن است. حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش در این باره در گفت‌وگو با ایران اعلام کرد: «افرادی که در کنکور شرکت نکرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، اقدام به ثبت‌نام کنند و فقط با توجه به ضوابط، گروه‌های آزمایشی خود را انتخاب و حداکثر 100 کد رشته محل را از بخش دوم دفترچه که مربوط به پذیرش‌های بدون آزمون است، انتخاب کنند.» بر اساس اعلام سازمان سنجش، ظرفیت‌های اعلامی دانشگاه‌ها 695 هزار و 697 نفر و شانس قبولی کلی داوطلبان 70 درصد است.

تمامی موارد تعرض ناظم به دانش‌آموزان، به زور نبوده است!
در روزهای اخیر باز ماجرای پرونده تعرض یک ناظم به چند دانش‌آموز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. این بار علت این توجه اظهارات عجیب مظفر الوندی دبیر مرجع ملی حقوق کودک در گفت‌وگو با «ایلنا» بود. او در بخشی از این مصاحبه تفسیر عجیب و پر‌ابهامی از پرونده تعرض یک ناظم به چند دانش‌آموز ارائه می‌کند. او تاکید می‌کند: «من اعتقاد دارم که تمامی این موارد به زور نبوده و در برخی موارد گرایشی دوطرفه وجود داشته است... متاسفانه در هر مکانی که به صورت متمرکز از کودکان نگهداری می‌شود احتمال وقوع چنین اتفاقاتی نیز وجود دارد و این یک مساله جهانی است. میزان فراگیری این‌گونه موارد در کشور برای ما مشخص نیست، اما برای پیشگیری از وقوع آزارهای جنسی موارد مختلفی همچون نظارت‌های درونی در مدارس، کنترل رفت‌وآمدها و گزینش معلم می‌تواند موثر باشد... از نظر علمی نیز برخی اعتقاد دارند این کشش‌ها و گرایش‌ها به صورت دوطرفه در برخی مقاطع سنی وجود دارد. من هم معتقدم تمامی این موارد به زور نبوده و در برخی موارد این گرایش، دوطرفه بوده است. بنابراین باید زمینه این‌گونه گرایش‌ها از بین برود...» حدود سه ماه پیش والدین دو دانش‌آموز یک دبستان پسرانه در شهرک ... به دادگاه کیفری مراجعه و از ناظم مدرسه پسرشان شکایت کردند. آنها در شکایت‌شان گفتند متوجه شده‌اند که ناظم مدرسه، پسرشان را آزار و اذیت جنسی داده است. بعد از آن معاون این مدرسه بازداشت شد و پرونده در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری تهران در جریان است.

جنجال جدید حبیب
انتشار قطعه موسیقیایی «الله‌اکبر» با صدای «حبیب»، خواننده قدیمی پاپ در دفاع از مردم غزه در هفته گذشته بحث‌هایی را در رسانه‌ها به همراه داشت. ترانه‌ای که ساخت ملودی و تنظیم این قطعه را حبیب انجام داده و متن این قطعه نیز با نگاهی به شعر معروف «اتو رنه کاستیلو» نوشته شده است. حبیب در یادداشت کوتاهی در کنار این قطعه نوشته است: «این آهنگ حدود 20 سال پیش در آمریکا ضبط شد، ولی هیچ‌گاه انتشار پیدا نکرد. شعر آن از اتو رنه کاستیلو شاعر انقلابی گواتمالاست که از اسپانیایی به فارسی ترجمه و توسط حبیب محبیان خوانده شده است. این آهنگ صدا و پیامی علیه ظلم است. مفهوم بسیاری از آنچه را در دنیا اتفاق می‌افتد، نمی‌فهمیم. در ایمان خود استوار و برای عدالت به پا می‌خیزیم. در نهایت حقیقت خود سخن می‌گوید و تنها آیا می‌توان دفاع از مظلوم را نیز حق گروهی دانست یا باید در چنین فضایی از همه ظرفیت موجود در هر رده‌ای برای نجات جان کودکان غزه بهره گرفت؟» در فضای مجازی برخی از رسانه‌ها استقبال چندانی از این اقدام نکردند. در اینجا تنها این پرسش را مطرح می‌کنیم آیا دفاع از فلسطین تنها حق گروهی خاص با عقایدی خاص است؟

هشدار وزیر بهداشت
در هفته گذشته وزیر بهداشت در ادامه اقدامات ابتکاری خود پرده از یکی دیگر از تخلفات صنایع کشور برداشت و چالشی جدید را برای متخلفان ایجاد کرد. سیدحسن هاشمی، در حاشیه مراسم برنامه کمیته تدوین‌کننده راهکارهای اجرایی سیاست‌های سلامت گفت: وزارت بهداشت به هیچ کارخانه لبنی مجوز استفاده از روغن پالم نداده اما روغن پالم به دلیل سودآوری بالا در لبنیات استفاده می‌شود و این تخلفات بسیار بارز بوده است. وزیر در ادامه عنوان کرد که این روغن به دلیل کیفیتی که دارد برای سلامتی مضر است و لبنیات به بازار آمده نشان می‌دهد که به جای چربی طبیعی از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده‌اند.
هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر تکذیب صنایع لبنی در استفاده از روغن پالم تاکید کرد: «گزارش‌های ما موجود است اگر لزوم داشته باشد آن را رسانه‌ای می‌کنیم، ما مجوز ورود این محصولات را نمی‌دهیم بلکه وزارت صنعت و جهاد کشاورزی متولی واردات آن هستند. از لبنیات موجود در بازار نمونه‌گیری می‌شود تا شرکت‌های متخلف شناسایی شوند.» روزنامه سپید در این باره خبر داد که این روغن در اکثر صنایع بستنی‌سازی، تولید شیر و ماست پرچرب به صورت غیرقانونی استفاده می‌شود. شرق در گزارشی به این ماجرا پرداخت و نوشت: «روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود. به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده است. روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی‌ها تشکیل شده است. بر‌خلاف تمام چربی‌ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c16 یالمتیک اسید گرفته است.» در مقابل اظهارات وزیر برخی از چهره‌های صنایع لبنی این اظهارات را تکذیب کردند. خود را جای پدر و مادری قرار دهید که با هزاران لطایف و حیل برای سلامت کودکان خود آنان را به نوشیدن شیر و استفاده از سایر لبنیات مجاب می‌کنند، حال مشاهده می‌کنند که به جای اهدای سلامتی بیماری را به فرزندان‌شان هدیه می‌دادند. به راستی مسوول این قبیل جنایات چه افرادی هستند؟ آیا قرار نیست با آنها برخورد شود؟

آتش‌سوزی در زندان شهرکرد
در هفته گذشته یکی از بندهای زندان شهرکرد دچار حریق شد. آتش‌سوزی در این بند باعث مرگ 12 زندانی و مجروح شدن 14 نفر دیگر شد. یکی از مجروحان که دچار مرگ مغزی شده بود پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. از شب دوشنبه هفته گذشته ماموران یگان ویژه در اطراف زندان که در ورودی شهرکرد قرار دارد مستقر شده‌اند و منطقه را با توجه به اینکه رئیس‌جمهور فردای آن روز وارد شهرکرد می‌شد، تحت کنترل داشتند. فرهیختگان در گزارش خود در این باره نوشت: گرچه شایعه شده بود که دو نفر از کشته‌شدگان در این حادثه سربازهای وظیفه حاضر در زندان بوده‌اند اما فرماندار شهرکرد این خبر را تکذیب کرد. حمید ملک‌پور وقوع شورش در زندان و آتش‌سوزی عمدی پس از آن را تایید نکرد و گفت: من در مقامی نیستم که بتوانم درباره عمدی بودن این آتش‌سوزی اظهارنظر کنم. با این حال رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی کشور درباره این حادثه گفت که دوربین‌های موجود در زندان تصاویر مربوط به آتش‌سوزی را ضبط کرده‌اند و مشخص شده فردی به صورت عمدی این حادثه را ایجاد کرده است. با تایید این موضوع، احتمال وقوع شورش در بند قوت گرفت. اصغر جهانگیر به ایسنا گفت:‌ تیمی را برای ارائه گزارش اعزام کرده‌ایم تا موضوع را بررسی کنند و هیچ درگیری‌ای بین زندانیان با زندانبان‌ها به وجود نیامده است.

تحصیل افغانستانی‌ها در ایران رایگان شد
هفته گذشته یک خبر خوب و امیدبخش در زمینه بهبود حقوق کودکان در ایران در رسانه‌ها منتشر شد. ایران در این باره نوشت: با پیگیری‌های نهاد ریاست‌جمهوری، وزارت آموزش و پرورش در سال جدید تحصیلی از دانش‌آموزان اتباع خارجی مقیم ایران وجهی بابت ثبت‌نام در مدارس اخذ نخواهد کرد. در بخشنامه‌ای که از سوی قائم‌مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل صادر شده، تاکید شده است: با توجه به نامه دفتر ریاست‌جمهوری در مورد شهریه دانش‌آموزان اتباع خارجی و ضرورت بررسی بیشتر آن، فعلاً از دریافت هرگونه وجهی از دانش‌آموزان اتباع خارجی بابت ثبت‌نام در مدارس خودداری شود. خلیل‌الله بابالو تاکید کرده است: تا تعیین تکلیف نهایی فقط به اخذ تعهد پرداخت از کسانی که واجد شرایط معافیت نیستند، اکتفا شود. بر اساس این بخشنامه، ادارات کل امور اتباع و مهاجران استان، تنها مرجع صدور برگه آموزشی است و شرکت دانش‌آموزان اتباع خارجی در مسابقات رسمی ورزشی و فرهنگی منوط به نظر و تصویب کار‌گروه استان است. بر اساس آخرین آمارهای اعلام‌شده حدود 310 هزار دانش‌آموز تبعه افغانستان در مدارس ایران در حال تحصیل هستند. تا پیش از این افرادی که دارای مدارک قانونی اقامت بودند با پرداخت شهریه می‌توانستند ادامه تحصیل دهند.

زنم قلم پایم را می‌شکند
ماجرای دستور محمدباقر قالیباف شهردار پایتخت در زمینه تفکیک جنسیتی کارمندان شهرداری در هفته گذشته نیز واکنش‌های زیادی داشت. یکی از بامزه‌ترین واکنش‌ها توسط خبرنگار «شرق» پوشش داده شده است. این روزنامه متن گفت‌وگوی خبرنگاران زن با سردار مرتضی طلایی نماینده حامی قالیباف را منتشر کرده است. در بخشی از این گفت‌وگو آمده بود: «...آیا شما حاضرید در اتاقی که 100 مرد تنه می‌زنند وارد شوید؟ این خبرنگار در جواب به او گفت: ترجیح می‌دهم کسی از ورود به اتاق منعم نکند و در عین حال مجبور نباشم وارد شوم.» در این میان طلایی برای اثبات نظرات خود، به شکل ناگهانی به سمت خبرنگار رفت که این اقدام باعث شد خبرنگار خود را عقب بکشد. طلایی در این زمان با لحنی که نشانه اثبات سخنانش بود، پرسید «پس چرا خودت را کنار کشیدی؟» و افزود: «فرض اشتباه پاسخ اشتباه دارد.» دین و فرهنگ ما این اجازه را به ما نمی‌دهد که حق انتخاب را از زنان بگیریم یا تفکیک جنسیتی کنیم!...نایب رئیس شورای شهر ادامه داد: من به عنوان یک مرد غیرتی اجازه نمی‌دهم دختر را بیندازم جایی که هر قدر دل‌شان می‌خواهند نگاهش کنند. او در ادامه به مکالمات خود با همسرش اشاره کرد و گفت: «به خانمم گفتم من دارم می‌روم سر کار و آنجا سه خانم که دو تا از آنان مطلقه هستند کار می‌کنند، شما راضی هستی؟» گفت:‌ «قلم پایت را می‌شکنم. من به عنوان زن دلم می‌خواهد همسرم امنیت داشته باشد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها