شناسه خبر : 10223 لینک کوتاه

دلاری که ممنوعیت فعالیت شجریان از کشور خارج می‌کند

آتلیه در آنتالیا عقدکنان در استانبول

«فرهیختگان» در گزارشی نوشت: «نیروی انسانی پس از آتش زدن جنگل‌ها، حال سهوی یا عمدی، این بار سراغ تالاب‌ها رفتند و شکارچیان و گاومیش‌داران تالاب هورالعظیم را به دلیل داشتن پرندگان و نیزارهای منحصربه‌فرد در وسط سیبل قرار دادند و با آتش زدن آن به دنبال تامین منفعت‌شان هستند.

حمیده حق‌پرست
این روزها از هر سو که اخبار غیرسیاسی رسانه‌ها را مورد مداقه قرار دهیم، چه بخواهیم و چه نخواهیم به بحث محیط زیست و مشکلات آن می‌رسیم. در هفته‌های اخیر و به ویژه پس از اوج‌گیری مجدد گرمای تابستانی اخبار متعددی درباره آتش‌سوزی‌ها در مناطق مختلف کشور در رسانه‌ها منتشر شده است. در هفته پیش اما این آتش‌سوزی‌ها به تالاب‌های هورالعظیم در جنوب غرب کشور رسید. مناطقی که قاعدتاً به دلیل وجود آب نباید شاهد آتش‌سوزی‌های بزرگ در آن باشیم. «فرهیختگان» در گزارشی نوشت: «نیروی انسانی پس از آتش زدن جنگل‌ها، حال سهوی یا عمدی، این بار سراغ تالاب‌ها رفتند و شکارچیان و گاومیش‌داران تالاب هورالعظیم را به دلیل داشتن پرندگان و نیزارهای منحصربه‌فرد در وسط سیبل قرار دادند و با آتش زدن آن به دنبال تامین منفعت‌شان هستند.
اگر‌چه چند روز پیش احمدرضا لاهیجان‌زاده، رئیس اداره کل محیط‌زیست استان خوزستان آتش‌سوزی در تالاب را به‌طور قطعی منکر شده بود، گستردگی دود ناشی از این آتش‌سوزی‌ها که تا صدها کیلومتر قابل مشاهده است خود دلیلی محکم بر توسعه آتش‌سوزی در این تالاب است...» درباره وضعیت هوای خوزستان نیز «ایسنا» در گزارشی به نقل از کوروش بهادری مدیرکل هواشناسی این استان اعلام کرد: «...‌میزان رطوبت در شهرهای استان به ترتیب در ماهشهر ۹۳ درصد، شادگان ۹۰ درصد، آبادان ۸۸ درصد، اهواز ۸۳ درصد، بستان ۸۲ درصد، هندیجان ۷۴ درصد، بهبهان ۷۲ درصد و... رسیده ‌است.» احتمالاً مردم ماهشهر به جای تنفس تنها می‌توانند در هوای این شهر استحمام رایگان داشته باشند.
«تابناک» نیز در هفته پیش در خبری به معرفی شادترین و غمگین‌ترین کشورهای جهان پرداخت. این سایت خبری نوشت: بر اساس نظرسنجی امسال گالوب پاراگوئه شادترین و سودان غمگین‌ترین مردم جهان را دارند. در این نظرسنجی کشورهای آمریکای لاتین به ترتیب در صدر جدول شادترین کشورهای جهان ایستاده‌اند. نکته قابل تامل این است که در فهرست سال 2013 گالوب، ایران دومین کشور غمگین جهان معرفی شده بود در حالی که در لیست امسال نامی از ایران در جمع 10 کشور غمگین جهان دیده نمی‌شود.
از دیگر خبرهای مهم هفته پیش نیز می‌توان به خبری دیگر از «تابناک» اشاره کرد. به نوشته این پایگاه خبری بنا بر گزارش‌های واصله از صبح سه‌شنبه هفته پیش گشت جمع‌آوری ماهواره در ساختمان‌های تهران توسط ماموران ناجا فعال شده است. گزارش‌ها مبنی بر این است که این تیم از محله دامپزشکی کار خود را آغاز کرده است.

دلاری که ممنوعیت فعالیت شجریان از کشور خارج می‌کند
تمام کشورهای دنیا در هر سطح از توسعه‌یافتگی معمولاً به دنبال این هستند که به طرق مختلف جلوی خروج ارز از کشورشان را بگیرند. حفظ ذخیره‌های ارزی و سرمایه‌های مالی در هر کشور به قدری مهم است که همه کشورهای دنیا به هر نحوی در یک رقابت چراغ خاموش و مداوم به دنبال این هستند که نه‌تنها سرمایه‌های ملی خود را در مرزهای جغرافیایی خود حفظ کنند، بلکه تلاش مضاعفی نیز دارند که به هر نحوی این سرمایه را بیشتر کنند. «عصر ایران» با نگارش این مقدمه می‌نویسد: «حال در این شرایط با برگزاری کنسرت محمدرضا شجریان -که می‌تواند وسیله خوبی برای به جریان افتادن بخش فرهنگی و رونق آن باشد- در ترکیه و ممنوع‌الکاری این خواننده در کشورش، برای اجرای دو روز کنسرت این خواننده 11 میلیارد تومان پول از ایران خارج می‌شود...» در بخش دیگری از این گزارش آمده‌ است: برای مثال همین کنسرت محمدرضا شجریان را در نظر بگیرید، با یک حساب سرانگشتی می‌توان تخمین زد که این ‌گونه برنامه‌ها چه میزان از سرمایه ملی را از کشورمان خارج می‌کند. در تماس با یک آژانس مسافرتی هزینه مسافرت به استانبول به مدت چهار روز را پرس و جو می‌کنیم. نتیجه این بود که هزینه هر شخص در تاریخ مشخص‌شده برای کنسرت محمدرضا و همایون شجریان با در نظر گرفتن تاریخ اجرای کنسرت و اقامت به‌طور میانگین چهار روز در هتل سه یا چهار‌ستاره حدود دو میلیون تومان است.
البته این هزینه پایه است و با اضافه کردن هزینه خورد و خوراک، خرید سوغاتی، استفاده از خدمات گردشگری و تفریحی و‌... حتماً این رقم به بالای سه میلیون تومان خواهد رسید! که با یک حساب سرانگشتی و بدون حساب کردن هزینه‌های جانبی هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از کشور خارج می‌شود. همچنین از طرفی بلیت‌های این کنسرت دارای 15 قیمت متفاوت بر حسب شرایط سالن هستند. کمترین قیمت این بلیت‌ها 30 دلار و بیشترین آنها 290 دلار است. حال اگر میانگین این قیمت را 160 دلار حساب کنیم، با این حساب که می‌دانیم ظرفیت سالن 2200 نفر است و در دو روز اجرای کنسرت 4400 نفر تماشاچی این کنسرت خواهند بود، ضرب تعداد 4400 در 160 دلار با احتساب اینکه کل ظرفیت سالن پر باشد مساوی است با 704 هزار دلار معادل دو میلیارد و 323 میلیون و 200 هزار تومان.

کشف لاشه دو پلنگ دیگر
ماجرای پلنگ‌کشی‌های سریالی که از ابتدای سال جدید آغاز شده و نگرانی‌های زیادی به دنبال آورده بود، بعد از مدتی سکوت، دوباره با رسیدن خبر حذف دو پلنگ دیگر از اقلیم کشورمان خودنمایی کرد. نخستین خبر را دیده‌بان محیط زیست و حیات‌وحش از مرگ یک پلنگ ایرانی مخابره کرد و در این باره نوشت: صبح روز شنبه 24 مردادماه به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در منطقه جنگلی ولیک بن (پلنگ آرام) واقع در دهنه محمدآباد کتول، نیروهای یگان محیط زیست عازم محل مورد نظر شدند.
آنچه محیط‌بانان پاسگاه محمدآباد و کارشناسان با آن مواجه شدند، لاشه پلنگی بود که پوست‌کنده شده و دست، پا و سر پلنگ نیز قطع شده بود که نشان می‌دهد، انگیزه احتمالی شکارچیان، تاکسیدرمی کردن این ‌گونه در معرض انقراض بوده است. به گزارش «مهر» اما دومین پلنگ‌کشی به نوعی تلخ‌تر و رازآلودتر است، زیرا یکی از دوستداران حیات‌وحش در صفحه فیس‌بوکش از آن پرده‌برداری و محل وقوع آن را لشکنار، از توابع شهرستان نوشهر در استان مازندران اعلام کرده است تا عدد کشتار این ‌گونه منحصربه‌فرد در استان مازندران به دو برسد. البته از زمان دقیق این رویداد و حتی چگونگی کشته شدن پلنگ اطلاعی در دست نیست و تنها می‌دانیم که تصویر پلنگ کشته‌شده در 23 تیر‌ماه گذشته در مجاورت جنگلبانی لشکنار به ثبت رسیده و آن‌گونه که راوی ماجرا نقل کرده، جنگلبانان از توضیح درباره آن خودداری کرده‌اند.

پاشایی سوار بر موج
بالاخره توافق بر سر انتشار آخرین آلبوم مرتضی پاشایی صورت گرفت و این اثر وارد مراکز پخش موسیقی و بقالی‌ها شد. آلبوم «اسمش عشقه» در دو نسخه (یکی با 11 قطعه و دیگری با 15 قطعه، به همراه دفترچه یادگاری) به بازار آمده است. پس از مرگ پاشایی خانواده‌اش اعلام کرده بودند با مرگ مرتضی قراردادهای او دیگر اعتباری ندارد و حقوق آثارش به آنها تعلق می‌گیرد. به این ترتیب جدال آنها با مهدی کُرد، تهیه‌کننده، بیش از شش ‌ماه به طول انجامید. حالا شاهدیم که پدر پاشایی تشکر ویژه‌ای از مهدی کُرد می‌کند. به گزارش «فرهیختگان» هفته پیش برادر پاشایی تا لحظه نگارش این گزارش سه پست درباره این آلبوم در صفحه اینستاگرام پاشایی قرار داد، ازجمله عکس ماشین‌هایی که آماده پخش آلبوم هستند. مرکز پخش «دنیای هنر» نیز در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده به بهترین سلفی با آلبوم «اسمش عشقه» جایزه خواهد داد. در زیر تمام پست‌های مربوط به این آلبوم کامنت‌های زیادی نوشته می‌شود؛ عده‌ای به کسب درآمد از یک مرحوم و برخی به صدا و موسیقی پاشایی اعتراض دارند. کوچک‌ترین انتقاد به این خواننده، مورد حملات تند و تیز هواداران او قرار می‌گیرد.

آتلیه در آنتالیا عقدکنان در استانبول
این روزها برنامه‌های فیلمبرداری‌های جشن‌های عروسی بسیار متفاوت شده است. «شرق» در این‌باره گزارش جالبی را منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «ما برای تبلیغ‌مان در شبکه‌های ماهواره‌ای ۴۰ هزار دلار می‌دهیم. به همین دلیل خدماتی که می‌دهیم کیفیت بالایی دارد و تضمین شده است. فقط به بودجه شما بستگی دارد که می‌خواهید چطور عروسی‌ای در ترکیه برایتان برگزار کنیم.» این پاسخ یکی از مسوولان شرکتی است که کارش برگزاری عروسی برای ایرانی‌ها در ترکیه است، در واکنش به سوالی درباره اینکه یک مشتری چطور می‌تواند به این خدمات در یک کشور خارجی اعتماد کند؟ برگزاری مراحل مختلف مراسم عروسی در ترکیه و برخی دیگر از کشورهای همسایه خدمات جدیدی است که اخیراً رونق گرفته است.
این را از تبلیغات شرکت‌های فعال در این زمینه در تلویزیون‌های ماهواره‌ای و برخی شبکه‌های اجتماعی می‌توان فهمید. شرکت‌هایی که به مشتریان خود و عروس و دامادها و خانواده‌هایشان وعده برگزاری عروسی‌های لوکس و مجلل در بهترین هتل‌ها و قصرهای استانبول و آنتالیا و... را می‌دهند. اغلب این شرکت‌ها در همین شهرها هستند اما برخی شرکت‌های خدمات عروسی در تهران هم می‌گویند در صورت تمایل مشتری، می‌توانند عروسی آنها را در استانبول یا آنتالیا برگزار کنند. به‌عنوان کسی که مایل است عروسی‌اش را در ترکیه برگزار کند با تعدادی از شرکت‌های فعال در این زمینه تماس می‌گیرم. مسوول یکی از همین شرکت‌ها درباره هزینه برگزاری چنین عروسی در شهر استانبول و تفاوت قیمت آن با تهران این‌طور توضیح می‌دهد: «اگر شما ۱۵۰ مهمان داشته باشید ما صفر تا صد برنامه عروسی‌تان را در تهران با ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان بسته به نوع خدماتی که شما بخواهید، برگزار می‌کنیم. اما اگر بخواهید همین عروسی را در ترکیه برایتان برگزار کنیم باید ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان کنار بگذارید.
البته این مبلغ جدای از هزینه رفت‌وآمد و اقامت در هتل میهمانان است که این خود هزینه جدایی می‌طلبد.» در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «همچنین برای برگزاری هر مراسم عروسی در آنتالیا که چهار ساعت به طول خواهد انجامید، باید حداقل ۲۰۰ میهمان داشته باشید و هزینه لازم برای ورودی هر نفر ۱۱۰ دلار است. در استانبول حداقل تعداد میهمانان صد نفر و هزینه ورودی هر نفر ۸۰ دلار است. به این مبالغ باید این نرخ‌ها را هم اضافه کنید: هزینه تزئینات میز و گل‌آرایی، شروع قیمت برای هر نفر ۲۵ دلار؛ عکاسی و فیلمبرداری، شروع قیمت از سه هزار دلار؛ آتش‌بازی و جلوه‌های ویژه، شروع قیمت از چهار هزار دلار؛ دی‌جی و موزیک ایرانی و سیستم صوتی، شروع قیمت از هزار و ۵۰۰ دلار؛ هزینه گل‌آرایی و ماشین عروسی، شروع قیمت از ۲۰۰ دلار؛ گل و آرایش عروس، شروع قیمت از ۵۰۰ دلار.»

بازیگران «حریم سلطان» و «ایزل» در سینمای ایران
پس از استقبال مخاطبان ایرانی از سریال‌های ترکیه‌ای، برخی سینماگران به این فکر افتادند که برای فروش بیشتر و جذب مخاطب از بازیگران مشهور سریال‌های پرمخاطب ترکیه‌ای استفاده کنند. این ایده بارها در چند سال اخیر تا مرحله اجرا پیش رفت و هر کدام در مرحله‌هایی به دلایل مختلف متوقف شد. حالا انتشار بازی چند ستاره مشهور سریال‌های ترکیه‌ای در یک فیلم ایرانی این ایده را به واقعیت نزدیک کرده است.
حال باید دید آیا دومین ساخته شهرام علیدی با نام «خاطرات اسب سیاه» در ایران مجوز اکران می‌گیرد تا تماشاگران ایرانی این‌بار نه از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای، بلکه در سالن‌های سینما شاهد بازی براک توزوناتاچ از بازیگران اصلی سریال معروف «حریم سلطان»، ویلدان آتاسور بازیگر سریال ترکیه‌ای «ایزل» و شوال سام ستاره مشهور موسیقی ترکیه در کنار بازیگران ایرانی مانند مریم بوبانی باشند... با این اوصاف به نظر می‌رسد احتمالاً تا چند وقت دیگر ستاره‌های سریال‌های ترک بر سردر سینماهای ایران به مخاطبان لبخند خواهند زد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها