شناسه خبر : 13522 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شرایط اخذ نمایندگی از برند آمریکایی

هفت خوان اپل

اپل استور نام آشنایی برای بسیاری از افراد علاقه‌مند به گجت‌های جدید است. اپل استور مکانی برای فروش محصولات اپل است که توسط کمپانی اپل اداره می‌شوند. این فروشگاه‌ها کامپیوتر‌های شخصی مکینتاش، نرم‌افزارها، آی‌پاد، آی‌پد، اپل تی‌وی، آی‌فون و دیگر محصولات تولیدشده برای اکوسیستم اپل را به فروش می‌رسانند. تمامی اپل استور‌ها دارای جنیوس‌ بار هستند.

اپل استور
اپل استور نام آشنایی برای بسیاری از افراد علاقه‌مند به گجت‌های جدید است. اپل استور مکانی برای فروش محصولات اپل است که توسط کمپانی اپل اداره می‌شوند. این فروشگاه‌ها کامپیوتر‌های شخصی مکینتاش، نرم‌افزارها، آی‌پاد، آی‌پد، اپل تی‌وی، آی‌فون و دیگر محصولات تولیدشده برای اکوسیستم اپل را به فروش می‌رسانند. تمامی اپل استور‌ها دارای جنیوس‌ بار هستند.
جنیوس بار قسمتی در فروشگاه‌های اپل است که در آن متخصصان آموزش‌دیده اپل میزبان کاربران اپل هستند و به مشکلات و سوال‌های کاربران در رابطه با محصولات اپل پاسخ می‌دهند و تمامی تعمیرات درون فروشگاه را انجام می‌دهند. در این بخش کارگاه‌ آموزشی رایگانی نیز برای عموم برگزار می‌شود. این در حالی است که در برخی از اپل استور‌های پر مراجعه، سالن‌هایی برای ارائه و کارگاه آموزشی وجود دارند و حتی استودیو‌هایی برای آموزش با محصولات اپل موجود است. بیشتر خدماتی که در جنیوس بار در اختیار کاربران قرار می‌گیرد به‌صورت رایگان ارائه می‌شوند. خدمات خارج از ضمانتنامه نیز در این بخش صورت می‌گیرد. بیشتر تعمیرات انجام‌شده بر روی کامپیوتر‌های قابل حمل و کامپیوتر‌های رومیزی در فروشگاه و در همان شب یا حداکثر در چند روز انجام می‌شوند. البته بخش‌های دیگری از جنیوس بار منشعب شدند که بعضی از فروشگاه‌ها تمام بخش‌ها و بعضی تنها دو مورد اول را دارند. به طور خلاصه می‌توان به بخش‌های زیر در فروشگاه اشاره کرد:
استودیو: در این بخش مسوولانی قرار دارند که به سوالات کاربران در رابطه با محصولات نرم‌افزاری همانند آی‌لایف، آی‌ورک و فاینال‌کات پاسخ می‌دهند. محصولات نرم‌افزاری شخص ثالث در فروشگاه‌های اپل به صورت رسمی پشتیبانی نمی‌شوند.
آی‌پاد بار: در این بخش به سوالات مرتبط با آی‌پاد پاسخ داده می‌شود تا مسوولان قسمت جنیوس بار بتوانند به دیگر سوالات مرتبط با مکینتاش پاسخ دهند.
پرو لبز: در این بخش آموزش‌های هشت‌ساعته برگزار می‌شود که در واقع به دو جلسه چهارساعته تقسیم می‌شوند. در این جلسات به نرم‌افزار‌های حرفه‌ای همانند فاینال کات یا نرم‌افزار‌های شخص ثالث مانند فتوشاپ پرداخته می‌شود.
اوپن لب: در این بخش به سوالات مختلف کاربران پاسخ داده می‌شود اما برخلاف جنیوس بار که بر سخت‌افزار تمرکز دارد، تمرکز این بخش بر نرم‌افزار است.
اپل استور‌ها، فروشگاه‌های اپل را از مکانی کسالت‌بار به مکانی جذاب و پر از محصولات الکترونیکی جالب تبدیل کرده است.
در سال 2011 فروشگاه‌های اپل 16 میلیارد دلار فروش داشتند و مقام اول را در مقدار فروش به ازای فروشگاه کسب کردند. بر اساس آمار اکتبر سال 2014، اپل 444 فروشگاه در 16 کشور دارد. به غیر از این فروشگاه‌ها، اپل یک فروشگاه آنلاین فعال در 39 کشور را نیز اداره می‌کند.
مکان فروشگاه‌های اپل اغلب در مجتمع‌های تجاری بزرگ قرار دارد. اما اپل در برخی مکان‌های پر رفت و آمد و معروف، فروشگاه‌های پرچمداری را بنا کرده است. این فروشگاه‌های خاص در شهر‌هایی مانند آمستردام، بارسلونا، بوستون، لندن، استانبول، تورنتو و... بنا شده‌اند.
هر فروشگاه طوری طراحی شده است تا بتواند نیاز‌ها و قوانین محلی را تامین کند. اپل جوایز بسیاری را برای طراحی فروشگاه‌هایش دریافت کرده است. از شاخص‌ترین این طراحی‌ها می‌توان به فروشگاه منهتن در نیویورک اشاره کرد.
تعداد زیادی از اپل استور‌های پرچمدار دارای پله‌های شیشه‌ای هستند تا بتوانند مشتریان را به رفتن به طبقات بالا ترغیب کنند. حتی پل‌های کوچک شیشه‌ای نیز در برخی از فروشگاه‌ها به کار رفته است.
فروشگاه موجود در خیابان ریجنت لندن، اولین فروشگاه افتتاح‌شده در اروپاست و پر سود‌ترین فروشگاه نیز به حساب می‌آید.
حدود 30 هزار نفر از 43 هزار نفر کارمند اپل در آمریکا، در اپل استور‌ها کار می‌کنند. به دلیل محبوبیت اپل، بسیاری از جوانان خواهان کار در اپل استور‌ها هستند. با اینکه حقوق آنها در این فروشگاه‌ها معمولی است اما مزایای خوبی برای آنها در نظر گرفته شده است. البته بسیاری از کارمندان فروشگاه‌ها به طور موقت در اپل استور‌ها کار می‌کنند زیرا پیشرفت شغلی چندانی پیش روی آنها نیست.
در سال 1997 استیو جابز به اپل بازگشت. در آن زمان به دلیل نبود اپل استور بسیاری از محصولات اپل در فروشگاه‌های وسایل الکتریکی به فروش می‌رسید. در این فروشگاه‌ها، فروشندگان محصولات اپل، استراتژی و سیاست‌های رفتاری اپل با مشتریان را رعایت نمی‌کردند. لذا مشتریان به دلیل گران‌تر بودن محصولات اپل، بیشتر راغب به خرید محصولات بی‌کیفیت‌تر و ارزان‌تر بودند. استیو جابز برای مقابله با این روند و پیاده‌سازی هرچه بهتر سیاست‌های خود در رابطه با مشتریان اپل در سال 2001 اولین اپل استور را افتتاح کرد. البته بسیاری از کارشناسان معتقد بودند این کار اپل با شکست مواجه می‌شود. اپل با اینکه مک را می‌توانست به خوبی معرفی کند اما هنوز نمی‌توانست تعداد زیادی از محصولات خود را به فروش برساند. با معرفی آی‌پاد توسط استیو جابز، همه نگاه‌ها به برند اپل معطوف شد و این برند تبدیل به برندی شد که همه دوست داشتند از آن استفاده کنند. این محبوبیت باعث شد دیگر محصولات اپل نیز با اقبال بیشتری روبه‌رو شوند. مشتریان بیشتری هر روز به اپل استور مراجعه و از این فروشگاه خرید می‌کردند، بدین ترتیب اپل استور با موفقیت چشمگیری روبه‌رو شد و اپل، شروع به افتتاح فروشگاه‌های بیشتری کرد. اپل 200 اپل استور را تا سال 2007 افتتاح کرد.

چطور می‌توان فروشنده رسمی اپل شد؟
اپل برای خرید و فروش محصولاتش به شکل رسمی توافقنامه‌هایی به شرکت‌ها ارائه می‌دهد. اگر شما واجد آن شرایط باشید، می‌توانید سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای اپل را به مصرف‌کنندگان و کسب و کارهای کوچک به فروش برسانید.
همچنین از طریق این برنامه می‌توانید دوره‌های آموزش تخصصی محصولات و تکنولوژی اپل را بگذرانید. شما برای اینکه فروشنده رسمی اپل شوید باید از قبل صاحب یک کسب و کار باشید. اپل تنها درخواست‌های آنلاین را می‌پذیرد، که این فرآیند ساده تنها نیازمند اطلاعات کسب و کار است.
فروشنده رسمی دارای یک مجوز رسمی پایه است که نیازمند تعداد محدودی فروشنده و تکنسین و تجهیزات دمو است.
نیازمندی‌های اولیه:
- حداقل خرید 50 هزار یورو در هر فصل
- حداقل دو نفر با مدرک نقره‌ای آموزش آنلاین اپل (یک نفر در بخش فروش و یک نفر در بخش فنی)
- فروش انحصاری محصولات اپل (خرید از اپل)

مراحل فرستادن تقاضانامه
مرحله اول:
در ابتدا باید ملزومات اولیه برای برنامه فروشندگی رسمی را از وب‌سایت اپل مطالعه و فراهم کنید. کسب و کار فعلی شما می‌تواند یک خرده‌فروشی، یک فروشگاه رو به خیابان یا فروشگاهی در یک مرکز خرید باشد.
مرحله دوم:
ارزیابی نیازمندی‌های اولیه کسب و کار و توانایی‌های مالی برای برنامه فروشندگی محصولات اپل. شما باید یک حساب کاربری فعال با یکی از توزیع‌کنندگان مجاز محصولات اپل و دو معرفی‌نامه کسب و کار از اپل، از مشتریان، صنعت و تامین‌کنندگانتان داشته باشید. شما باید با خرید سالانه 100 هزار دلار موافقت کنید.
مرحله سوم:
شما باید توانایی خود را در ترویج و فروش محصولات اپل، اجرای تعداد مناسبی از سیستم‌های ارائه، مطابق با سیاست‌های برنامه‌ و شرایط و ضوابط، ارزیابی کنید. شما باید شرایط و پشتیانی لازم برای ارائه رو در رو در پیش‌فروش و پس از فروش محصولات اپل را داشته باشید.
مرحله چهارم:
در این مرحله باید به وب‌سایت اپل بروید و راهنمایی‌های لازم برای برنامه فروشنده محصولات اپل را مطالعه کنید و درخواست خود را به ثبت برسانید.
مرحله پنجم:
نیازمندی‌های پیش از تقاضانامه را مطالعه کنید و از داشتن نسخه‌های الکترونیکی مدارک مورد نیاز برای کسب و کار خود اطمینان حاصل کنید. مدارک مورد نیاز ممکن است شامل: مجوز کسب و کار، گواهی بیمه مسوولیت کلی، تصاویری از محل فروش، لوگوی کمپانی و گواهی معافیت مالیاتی باشد. کپی مدارک باید در فرمت‌های پی‌دی‌‌اف و فرمت‌های اصلی عکس باشد.
مرحله ششم:
شما با قبول شرایط تایید می‌کنید که صلاحیت لازم در ارائه اطلاعات مندرج در تقاضانامه را دارید. شما نباید تقاضانامه را زمانی که نمی‌توانید اطلاعات لازم را مهیا کنید یا صلاحیت لازم برای انجام این کار را ندارید، پر کنید.
مرحله هفتم:
در انتها شما باید فرآیند دومرحله‌ای کامل کردن و فرستادن تقاضانامه و بارگذاری مدارک و عکس‌ها را انجام دهید. اگر درخواست شما تایید شود، برای شما ای‌میلی ارسال می‌شود که می‌توانید توافقنامه را تایید کنید.

مزایای فروشنده رسمی اپل:
- تخفیف بیشتر محصولات
- توانایی در ارائه پشتیبانی فنی به عنوان ارائه‌دهنده خدمات مجاز اپل (منوط به مجوز و در دسترس بودن خدمات برای بازار محلی)
- سفارش مک‌ها با تنظیمات سفارشی برای مشتریان
- دسترسی به حراج و ملزومات بازاریابی
- کمک به مشتریان در شناسایی شما از طریق وب‌سایت اپل در قسمت یافتن فروشنده‌های رسمی اپل
- دریافت آموزش‌های تخصصی در زمینه محصولات و تکنولوژی‌های اپل
زمانی که شما مجوز رسمی فروش محصولات اپل را دریافت کردید، می‌توانید برای دو برنامه دیگر نیز اقدام کنید.
فروشنده ویژه رسمی
فروشنده ویژه رسمی بالاترین سطح از فروشگاه محصولات اپل است و برای افراد حرفه‌ای دوستدار اپل پیش بینی شده است. این فروشگاه توسط اپل تایید و طراحی می‌شود. نکته کلیدی برای فروشنده ویژه رسمی شدن، مکان بسیار مناسب برای فروش و فروشندگان خبره در این امر است.
نیازمندی‌های اولیه:
- حداقل 75 مترمربع فضای نمایش محصولات با ویترین قابل دید در محل‌های تجاری یا مجتمع‌های تجاری
- حداقل چهار نفر کارمند تمام‌وقت برای پاسخگویی به مشتریان که دارای مدرک «حرفه‌ای محصولات اپل» آموزش آنلاین اپل باشند.
- ارائه خدمات، آموزش و دستگاه جایگزین در زمان تعمیر دستگاه مشتری
- ارائه گسترده نرم‌افزار‌های اپل و شخص ثالث و محصولات اکوسیستم اپل
- فعالیت‌های بازاریابی و رونمایی محصولات جدید
- گزارش فروش هفتگی به اپل.

ارائه‌دهنده مجاز خدمات اپل
ارائه‌دهنده خدمات مجاز اپل شریکی است که ضمانتنامه و خدمات پس از فروش را ارائه می‌دهد و دارای کارمندان آموزش‌دیده و دارای گواهی است. این شرکت‌ها معمولاً شرکت‌های تعمیر تایید‌شده یا شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات خاص هستند.
نیازمندی‌های اولیه:
- شرکت باید برای دو سال فعالیت داشته باشد و دارای اعتبار تثبیت‌شده 25 هزار‌دلاری باشد و تمام تکنسین‌های آن باید دارای گواهی از اپل باشند.
- مکان شرکت باید با توجه به استاندارد‌های اپل باشد و کارگاه آموزشی مناسبی با توجه به استاندارد‌های اپل اداره کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها