شناسه خبر : 25732 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

داووس فولاد

برگزاری همایش «چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار»

تهران هفته گذشته میزبان بزرگان صنعت فولاد ایران و جهان بود تا در تعامل با یکدیگر وضعیت حال و چشم‌انداز این صنعت را بررسی کنند. در هشتمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران که با ابتکار گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برگزار شد، حاضران در این همایش علاوه بر تحلیل شرایط بازار داخلی و جهانی فولاد، موضوعاتی مانند وضعیت تامین مالی، عوامل موثر بر قیمت تمام‌شده، فرصت‌ها و تهدیدهای خصوصی‌سازی و توسعه متوازن فولاد و سنگ‌آهن تا افق ۱۴۰۴ را بررسی کردند. در این همایش که روزنامه دنیای اقتصاد از آن با عنوان «داووس فولاد» یاد کرده، علیرضا بختیاری، مدیرمسوول گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» گفت: فرصت‌های توسعه صنعت فولاد در ایران به‌ دلایل متعددی از جمله انرژی ارزان، در دسترس بودن منابع طبیعی و نیروی انسانی ماهر بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده از این فرصت‌ها در گرو بسترسازی و مواجهه با چالش‌هایی است که توسعه این صنعت استراتژیک را با مانع مواجه می‌کند.

وی پس از اشاره به چالش‌های صنعت فولاد از جمله وضعیت زیرساخت‌ها، کمبود آب، عدم توجه به آمایش سرزمین، محدودیت‌های جذب سرمایه خارجی به این صنعت استراتژیک و موارد دیگر تصریح کرد: اما مساله اصلی وجود این چالش‌ها نیست، بلکه وزن متفاوت این چالش‌ها در ذهن سیاستگذاران، فعالان صنعت فولاد و صاحب‌نظران توسعه صنعتی است که تمرکز روی اولویت‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

صدور بی‌حد جواز برای صنعت فولاد یکی دیگر از چالش‌هایی است که این بار وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست به آن پرداخت و در این خصوص گفت در حال حاضر ۱۱۰ میلیون تن مجوز راکد و ۶۵ میلیون تن مجوز با وضعیت نامشخص در صنعت فولاد کشور وجود دارد و با وجود جوازهای بی‌حدی که صادر شده در حال حاضر تعداد زیادی متقاضی برای سرمایه‌گذاری پشت در اتاق معاون معدنی نشسته‌اند تا مجوز فولاد بگیرند که باید به جد از ادامه این مسیر جلوگیری شود. عدم سرمایه‌گذاری مستقیم در واحدهای فولادی از دیگر مواردی است که شریعتمداری به آن پرداخت و سرمایه‌گذاری از سوی تولیدکنندگان فولاد را یکی از راهکارهای عبور از این چالش برشمرد. در همین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ظرفیت‌های صنعت فولاد اظهار کرد: در حال حاضر به رتبه ۱۴ تولید فولاد جهان رسیده‌ایم و برای رسیدن به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون‌تنی فولاد خام در افق ۱۴۰۴ نیازمند تولید حدود ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن هستیم که با توجه به ظرفیت موجود در کشور باید در این حوزه گام‌های موثری برداریم.