شناسه خبر : 21367 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مشتری‌مدار و دارای مزیت‌های رقابتی

حمایت از صنایع داخلی

فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشروی ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌کند. این شرکت بخش اعظمی از مصرف فولاد کشور را برای استفاده در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و قطعه‌سازی تولید می‌کند. شرکت فولاد مبارکه اکنون یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی جمهوری اسلامی ایران است. این شرکت از سال 1372 شروع به کار کرده و ما به عنوان یکی از اولین مشتریان فولاد مبارکه طی این بیست و سه، چهار سال از عملکرد آن بسیار راضی هستیم و می‌توان گفت این شرکت طی این مدت پاسخگوی تمام نیازهای ما بوده است.

فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشروی ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌کند. این شرکت بخش اعظمی از مصرف فولاد کشور را برای استفاده در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و قطعه‌سازی تولید می‌کند. شرکت فولاد مبارکه اکنون یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی جمهوری اسلامی ایران است. این شرکت از سال 1372 شروع به کار کرده و ما به عنوان یکی از اولین مشتریان فولاد مبارکه طی این بیست و سه، چهار سال از عملکرد آن بسیار راضی هستیم و می‌توان گفت این شرکت طی این مدت پاسخگوی تمام نیازهای ما بوده است. فولاد مبارکه در تمامی دوره‌ها به حمایت از صنایع داخلی پرداخته و اکنون نیز این هدف را دنبال می‌کند. از نظر سطح رضایتمندی مشتریان، می‌توانم عنوان کنم که فولاد مبارکه نمره بالایی را کسب خواهد کرد.

 از آنجا که عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار داخلی نسبت به سال گذشته 42 درصد افزایش پیدا کرده، می‌توان عنوان کرد که عوامل متعددی سبب ایجاد این رشد چشمگیر شده است. با توجه به اینکه شرکت فولاد مبارکه بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده فولاد داخلی، به ویژه بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق‌های فولادی است، بنابراین می‌توان عنوان کرد یکی از اهداف این شرکت حمایت از تولید داخل بوده است. در واقع این شرکت قصد حمایت از صنایع داخلی را نیز داشته است. یکی دیگر از عوامل می‌تواند شرایط اقتصاد جهانی باشد. البته یقیناً عوامل دیگری هم در به وجود آمدن این رشد دخیل بوده‌اند اما از نظر بنده در میان تمامی آنها حمایت از صنایع داخلی نقش پررنگ‌تری داشته است. البته کیفیت محصولات این شرکت نیز در ایجاد این موفقیت بی‌تاثیر نبوده. محصولات فولاد مبارکه نه‌تنها در ایران بلکه در دنیا نیز جزو باکیفیت‌ترین محصولات به شمار می‌روند. کیفیت محصولات فولاد مبارکه مسلماً بالاتر از کشور چین، کشورهای قزاقستان و روسیه است، همچنین کیفیت بالاتری نسبت به محصولات کره‌ای دارد و تقریباً با کیفیت محصولات ژاپنی برابری می‌کند. همچنین تنوع در میان محصولات فولاد مبارکه بالاست و این تنوع بالا سبب تمایز میان این شرکت با سایر شرکت‌ها شده است. فولاد مبارکه ورق‌هایی با ضخامت دو تا 14، 15 میلی‌متر را پوشش می‌دهد و از آنجا که بسیاری از کارخانه‌ها چنین ضخامت‌هایی را پوشش نمی‌دهند یا تمایل‌شان این است که با رِنج‌های محدود، تعداد بالاتری تولید داشته باشند یا به مشتری‌های بزرگ‌تری پاسخ دهند، بنابراین سبب به وجود آمدن تفاوتی میان فولاد مبارکه با شرکت‌های خود ‌شده‌اند.

با توجه به این موارد می‌توان گفت هیچ شرکتی وجود ندارد که بتواند در ایران با فولاد مبارکه رقابت جدی داشته باشد. همچنین این شرکت به عنوان یک شرکت طراز اول حضوری موفق در بازار جهانی دارد. در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه در مقایسه با کشورهای خارجی در مواردی مانند تنوع محصولات، کیفیت محصولات و موضوع مشتری‌مداری دارای مزیت‌های رقابتی است. همچنین در دسترس بودن از نکات بسیار مهمی به شمار می‌رود که سبب می‌شود رشد عرضه محصولات فولاد مبارکه در داخل افزایش پیدا کند. از نظر بنده با توجه به اهداف توسعه‌ای و تولید افزایشی شرکت فولاد مبارکه و همچنین با توجه  به نیاز صنایع، حتی این عرضه افزایشی محصولات می‌تواند ادامه‌دار هم باشد و در سال‌های پیش‌رو شاهد موفقیت بیشتری در شرکت فولاد مبارکه باشیم. استراتژی فولاد مبارکه و همچنین اهداف و موفقیت‌هایی که این شرکت در سال‌های گذشته کسب کرده نشان می‌دهد این شرکت همچنان با تلاش کارکنان خود می‌تواند در سال‌های آینده بدرخشد.

 

دراین پرونده بخوانید ...