شناسه خبر : 14699 لینک کوتاه

وضعیت مبهم کلینتون پس از سه هفته و نیم بیماری

لخته خون در سر وزیر امور خارجه

معالجات پیچیده هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده برای درمان لخته خونی که در یکی از سیاهرگ‌های بین مغز و جمجمه او ایجاد شده همچنان ادامه دارد. برنامه درمانی کلینتون بیش از سه هفته است که این دیپلمات بلندپایه آمریکا را از انظار عمومی دور نگه داشته است.

«کلینتون دچار هیچ گونه عارضه عصبی یا مغزی نشده و در وضعیت خوب روحی و روانی به سر می‌برد و انتظار می‌رود که به بهبودی کامل دست پیدا کند.» این گفته لیزا بارداک و ال بایومی پزشکان معالج کلینتون است که در آخرین روز از سال 2012 توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد. هیچ‌گونه اطلاعات اضافی تاکنون در مورد بیماری کلینتون ارائه نشده است. بستری شدن هیلاری کلینتون در بیمارستان در 30 دسامبر نگرانی‌هایی در مورد بانوی اول اسبق آمریکا و سناتور سابق ایالات نیویورک ایجاد کرد. این در حالی است که از او به عنوان یکی از گزینه‌های مطرح دموکرات‌ها برای حضور در انتخابات 2016 نام برده می‌شود. در یک نظرسنجی که توسط موسسه معتبر گالوپ انجام شده و نتایج آن چند روز اخیر منتشر شد، هیلاری به عنوان تحسین‌برانگیزترین زن جهان در سال 2011 انتخاب شد. این یازدهمین سال پیاپی است که او این عنوان را به دست می‌آورد. او از سال 1993 که برای اولین بار در رتبه اول این نظرسنجی قرار گرفت تاکنون 17 بار همین رتبه را به دست آورده است.
اخبار خوب
از شروع بیماری پس از چندین بار MRI مشخص شد که هیلاری کلینتون در یکی از سیاهرگ‌های سرش که در فضای بین مغز و جمجمه قرار گرفته یک لخته خون در منطقه پشت گوش راست خود دارد. دیوید لانگر یک جراح مغز و اعصاب از بیمارستان دانشگاه ماساچوست در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود «تشخیص پزشکان بسیار به موقع و در اوایل انسداد رگ بوده است. علت این عارضه می‌تواند از دست دادن آب بدن باشد که کلینتون چند هفته قبل در پی درد معده و بیماری ویروسی به آن دچار شده بود. البته این عارضه در میان بیماران سرطانی هم دیده می‌شود.» غلام معتمدی متخصص اعصاب بیمارستان دانشگاه جرج تاون که البته جزو تیم پزشکی کلینتون نیست، در همین باره گفته بهترین خبر این است که این عارضه منجر به سکته مغزی کلینتون نشده است. در حال حاضر پزشکان معالج سعی دارند با استفاده از رقیق‌کننده خون مشکل کلینتون را حل کنند. تیم پزشکی اعلام کرده وزیر امور خارجه آمریکا تنها زمانی از بیمارستان مرخص خواهد شد که معالجات کامل بر روی او انجام بگیرد. مقامات رسمی می‌گویند کلینتون 65‌ساله چندی پیش که دچار بیماری ویروسی در معده شده بود به علت ضعف زمین خورده و احتمالاً همین مساله باعث ایجاد لخته خون در سرش شده است.
ابهامات پرونده پزشکی کلینتون
از جزییات پرونده پزشکی هیلاری کلینتون تاکنون چیزی منتشر نشده و همین دایره ابهامات و گمانه‌زنی‌ها را گسترده کرده است. پزشکان این سوال را مطرح می‌کنند که آیا ممکن است ایجاد لخته علت مهم‌تری همچون سرطان داشته باشد؟ و آیا ادامه انسداد این ورید خطرناک نخواهد بود؟ دکتر معتمدی معتقد است رقیق‌کننده خون تنها برای جلوگیری از بزرگ شدن لخته و انسداد گردش جریان خون در مغز مناسب است. مهم این است که تمام دلایل محتمل ایجاد عارضه بررسی شود و اگر به نتیجه مشخصی برسید باید درمان را بر روی آن عوامل متمرکز کنید تا از وقوع دوباره عارضه جلوگیری شود. دکتر معتمدی با این حال می‌گوید شرایط چندان عادی به نظر نمی‌رسد. دکتر لانگر هم در این باره می‌گوید مشخص نیست کلینتون در کجا زمین خورده و چه چیزی در اطرافش بوده است. به طور معمول ایجاد لخته خون در سر بر اثر زمین خوردن با ایجاد ترک در جمجمه ایجاد می‌شود. نمی‌خواهم بگویم جمجمه کلینتون به چنین وضعیتی دچار ‌شده اما این چیزی است که هیچ کس به آن اشاره‌ای نمی‌کند. با این حال تیم رسانه‌ای هیلاری کلینتون در طول 5/3 هفته بستری شدن او در بیمارستان هفت اطلاعیه در مورد وضعیت سلامتی او منتشر کرده‌اند. در این اطلاعیه‌ها اشاره شده که اگرچه خانم کلینتون یک چهره عمومی و از مقامات دولت است اما به عنوان یک شهروند باید از حق حریم خصوصی نیز بهره‌مند باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها