شناسه خبر : 1380 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نامزدها چه می‌گویند و مردم چه واکنشی نشان می‌دهند؟

انتخابات پرهیاهو

حدود شش ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال جاری باقی مانده است. هرچند هنوز نامزدهای اصلی این انتخابات از دو حزب آمریکا مشخص نشده‌اند، اما ظاهراً بخت اصلی برای ورود به رقابت مرحله نهایی از آنِ دونالد ترامپ جمهوریخواه و هیلاری کلینتون دموکرات است.

سیدمحمدامین طباطبایی
حدود شش ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال جاری باقی مانده است. هرچند هنوز نامزدهای اصلی این انتخابات از دو حزب آمریکا مشخص نشده‌اند، اما ظاهراً بخت اصلی برای ورود به رقابت مرحله نهایی از آنِ دونالد ترامپ جمهوریخواه و هیلاری کلینتون دموکرات است. برنی سندرز هم در این میان توجهاتی را به خود جلب کرده است. در ماه‌های اخیر، این نامزدها در مورد مسائل مختلف داخلی و خارجی مرتبط با ایالات متحده صحبت کرده‌اند که برخی از آنها به شدت جنجال‌برانگیز بوده است. در این نوشتار قصد داریم به مهم‌ترین این اظهارنظرها اشاره کنیم.
از آنجا که آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را دارد، مسائل اقتصادی این کشور تاثیر مستقیمی بر وضعیت اقتصادی جهان خواهد گذاشت. به همین دلیل، روابط این کشور با شرکای تجاری‌اش اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. به علاوه، مساله مهاجرت به آمریکا و حد و حدود حقوقی که برای آنها قائل می‌شوند، نیز به سبب ماهیت مهاجرپذیر این کشور حائز اهمیت است. اما پیش از پرداختن به این اظهارات، به نظر می‌رسد دانستن سبقه فردی و شغلی این نامزدها می‌تواند به درک بهتر مواضع آنها در زمینه اقتصاد و دیپلماسی کمک کند.

بانوی اول اسبق
هیلاری کلینتون، سیاستمدار 68 ساله‌ای است که در شیکاگوی آمریکا متولد شده است. او که در دوره ریاست‌جمهوری همسرش بیل کلینتون، سال‌های 1993 تا 2001 میلادی، بانوی اول آمریکا بود، سابقه سناتوری ایالت نیویورک را نیز از سال 2001 تا 2009 در کارنامه دارد. مهم‌ترین منصب سیاسی او تصدی وزارت خارجه آمریکا (2001-2009) از 21 ژانویه 2009 تا اول فوریه 2013 میلادی یعنی در دوره دوم ریاست‌جمهوری باراک اوباماست. او با استعفا از مجلس سنا در این پست مشغول به کار شد. هیلاری دانش‌آموخته دکترای حقوق از دانشگاه ییل است. اتفاقات بسیاری در این دوره رخ داد و کلینتون تصمیمات مختلفی اتخاذ کرد که اکنون در آستانه انتخابات 2016 آمریکا مبنای قضاوت برخی از رسانه‌ها و افکار عمومی درباره او شده است. برای مثال در دوره موسوم به «بهار عربی» سیاست دوگانه هیلاری کلینتون در رویارویی با برخی کشورها ملموس بود، سیاست خارجی او عمدتاً بر حمایت از حکمرانان در برخی کشورها و شورشیان در دیگر کشورها متمرکز بود. مهم‌ترین اتفاق دوران وزارت او اما در لیبی رخ داد. هیلاری در جریان حمله به سفارت آمریکا در بنغازی که منجر به کشته شدن سفیر و سه تن دیگر از شهروندان آمریکا در لیبی شد، مجبور به ارائه توضیحات در جلسات شنود در کنگره آمریکا شد و با قبول مسوولیت‌های عدم تامین امنیت کنسولگری آمریکا، این رخداد را نتیجه ناآرامی‌های جنگ لیبی عنوان کرد. همین مساله نهایتاً منجر شد جان کری جانشین او در این منصب شود. پس از آن، در سال 2015 این سیاستمدار دموکرات، نامزدی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016 اعلام کرد.
گفتنی است کلینتون همچون بیشتر دموکرات‌های عالی‌رتبه خواهان اقدام حکومتی برای مقابله با تغییر اقلیمی است. در همین راستا او از سیاست سقف و تجارت (cap and trade) که در چارچوب آن شرکت‌ها می‌توانند با مبادله اعتبار کربن از انتشار گازهای گلخانه‌ای بکاهند، حمایت کرده است.
همچنین او طرفدار تغییر سیاست مهاجرتی است که از سوی اوباما دنبال می‌شود. از دیگر سیاست‌های اقتصادی او می‌توان به بالا بردن حداقل دستمزد، بستن راه‌های گریز مالیات ابرشرکت‌ها، کاستن از مالیات طبقه متوسط و سرمایه‌گذاری بر زیرساخت‌ها اشاره کرد.

تاجر پرهیاهو
در سوی دیگر این کارزار، دونالد ترامپ تاجر، سیاستمدار، نویسنده 69‌ساله و متولد نیویورک است. او همچنین مجری یک برنامه تلویزیونی نیز بوده است. اما مهم‌ترین چیزی که این روزها او را در معرض توجه قرار داده، نامزدی‌اش برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 از حزب جمهوریخواه آمریکاست. ترامپ در سال 1968 با مدرک کارشناسی اقتصاد از مدرسه کسب و کار وارتون فارغ‌التحصیل شد و در همان زمان تحصیل، در شرکت ساخت و ساز خانوادگی خود مشغول به کار شد. چند سال بعد و پس از به دست آوردن منصب مدیریت، ترامپ شرکت خانوادگی چند صد میلیون دلاری‌اش را به شرکتی برج‌ساز و در عین حال مالک هتل‌ها، کازینوهای زنجیره‌ای، زمین‌های گلف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خطوط هواپیمایی در سراسر آمریکا تبدیل کرد.
جالب آن است که دونالد ترامپ به عنوان یک تاجر، هیچ‌گاه در سیاست خط‌مشی ثابتی را دنبال نکرده و همواره متناسب با شرایط، رویکرد و جناح سیاسی خود را تغییر داده است. درواقع این میلیاردر آمریکایی در برهه‌های مختلف زمانی، خود را دموکرات، مستقل، جمهوریخواه و... معرفی کرده است، البته آن طور که شواهد نشان می‌دهند در بسیاری موارد نیز از بیان تمایلات سیاسی خودداری کرده است. او حتی در رفتاری محافظه‌کارانه، بعضاً مواضع خود در مسائل پر‌سر و صدا بین دو حزب همچون مالیات بر ثروتمندان آمریکا، بیمه عمومی و حق سقط جنین را تغییر داده است.

جنجال ترامپ
ترامپ چند نکته جالب دیگر نیز در کارنامه خود دارد. او در طول انتخابات دو دهه گذشته به هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا کمک‌های مالی انتخاباتی کرده است که کمک‌های مالی به بنیاد کلینتون در زمان رقابت‌های انتخاباتی‌اش با اوباما از جمله این کمک‌ها است. استدلال او برای اعطای این کمک‌ها در آن زمان این بود که هیلاری کلینتون می‌تواند رئیس‌جمهوری یا معاون رئیس‌جمهوری خوبی برای آمریکا باشد.
نهایتاً ترامپ تصمیم گرفت به عرصه سیاست قدم بگذارد و در آخر تابستان سال 2015 میلادی به‌طور رسمی نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه اعلام کرد.
البته در این میدان هم او بسیار پرهیاهو و جنجال‌برانگیز ظاهر شد. او تبلیغات انتخاباتی خود را با اظهار نظرهای عجیب و پرهیاهویی همچون متجاوز و قاچاقچی و مجرم خواندن مردم مکزیک شروع کرد و وعده داد در صورت تصدی کاخ سفید، مهاجران غیرقانونی را اخراج کند و دیوار مرزی با هزینه دولت مکزیک در مرز آمریکا بکشد. انریکه پنه نیتو رئیس‌جمهوری مکزیک در واکنش به این اظهارات جنجالی ضمن رد ادعاهای ترامپ در خصوص پرداخت هزینه دیوارکشی بین مرز دو کشور، لحن و طرز سخن گفتن او را همانند دیکتاتورهایی چون «آدولف هیتلر» و «بنیتو موسولینی» توصیف کرد.
اما همان‌طور که انتظار می‌رفت، موسسات و نهادهای تحقیقاتی در حوزه اقتصاد و سیاست هم از رصد رقابت‌های انتخاباتی آمریکا غافل نشده‌اند و تحلیل‌های جالبی از نامزدها و سرنوشت احتمالی آمریکا در صورت ریاست‌جمهوری هرکدام ارائه داده‌اند. در یکی از جذاب‌ترین این تحلیل‌ها، واحد اطلاعات اکونومیست از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا به عنوان یکی از تهدیدهای دهگانه جهانی یاد کرده است. این موسسه با انتشار گزارشی هشدار داده است برگزیده شدن این نامزد جمهوریخواه انتخابات 2016 آمریکا به عنوان رئیس‌جمهور، اقتصاد جهانی را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. بر اساس این گزارش پیروزی ترامپ همچنین می‌تواند موجب هرج و مرج سیاسی در آمریکا شود و تهدیدهای امنیتی علیه ایالات متحده را به شدت افزایش دهد. درواقع به باور این موسسه، ترامپ می‌تواند آغازگر جنگ تجاری شده، به روابط تجاری با مکزیک آسیب بزند و گرایش به گروه‌های تروریستی را در خاورمیانه افزایش دهد.
عجیب‌تر از همیشه این است که این موسسه پیش از ترامپ نام هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به عنوان تهدید جغرافیایی یا سیاسی علیه آمریکا و جهان ذکر نکرده بود و حتی نام دیگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز در این فهرست دیده نمی‌شود. از این نظر باید دونالد ترامپ را پدیده‌ای تعجب‌برانگیز دانست.
اگر به سابقه تاریخی این موسسه سر بزنیم، می‌بینیم که پیش از این تنها یک بار نام یکی از مقامات بلندپایه حزب کمونیست چین را در این فهرست آورده است.

فضای مجازی
علاوه بر مسائل سیاسی و روابط تجاری آمریکا با سایر کشورها، در فضای مجازی واکنش‌های زیادی به ادعای حملات سایبری چین، چگونگی برقراری توازن بین حریم خصوصی و حفظ امنیت داخلی، راه‌های استفاده از فضای مجازی برای تامین اهداف ایالات متحده، رمزنگاری و حفظ امنیت در فضای مجازی، ایجاد شده است.
در همین ارتباط هیلاری کلینتون امنیت سایبری را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های رئیس‌جمهور آینده این کشور می‌داند. به‌رغم افشاگری‌هایی که در خصوص ماجراهای ای‌میل خانم کلینتون و استفاده از ای‌میل شخصی برای امور دولتی صورت پذیرفت، به نظر می‌رسد در نظر رای‌دهندگان آمریکایی این سیاستمدار در حوزه مسائل سایبری رتبه قابل قبولی دارد. شاید دلیل این امر، این باشد که کلینتون به صراحت سیاست‌های امنیت سایبری را برجسته می‌کند. در حقیقت سیاست امنیت سایبری او در ذیل اهداف گسترده‌تر امنیتی تعریف می‌شود. در صحبت‌های کلینتون گفته شده باید چین را تشویق کرد تا یک بازیگر مسوول شود و خواستار همکاری بین بخش خصوصی و عمومی برای امنیت سایبری شده است. کلینتون اعتقاد دارد حملات سایبری دارای عواقب سنگینی برای اقتصاد و امنیت آمریکاست. کلینتون از اظهار نظر صریح در خصوص قانون به اشتراک‌گذاری اطلاعات اجتناب کرد ولی همزمان از اصلاح قانون آزادی ایالات متحده توسط آژانس امنیت ملی آمریکا پشتیبانی کرد.
در مقابل دونالد ترامپ از اوباما به دلیل عدم پاسخ مناسب به حملات سایبری چین انتقاد کرده است. ترامپ چین را متهم به انجام اقدامات غیرقانونی علیه ایالات متحده آمریکا کرده و قول داده در برابر هکرهای چینی از ملت آمریکا محافظت کند. دیگر موضع ترامپ مسدود کردن بخش‌هایی از اینترنت برای مبارزه با داعش بوده است.

سناتور سوسیالیست
اما هنگامی که از انتخابات پیش روی آمریکا صحبت می‌کنیم، باید به سندرز هم در این میان اشاره‌ای داشته باشیم. برنی سندرز، سناتور 75ساله ایالت ورمونت آمریکاست. او از سال 2007 در این پست مشغول به کار است. او فارغ‌التحصیل دانشگاه شیکاگوست. پیش از سناتوری در دهه 80 میلادی شهردار شهر برلنیگتون، پرجمعیت‌ترین شهر ایالت ورمونت بود. او در همان دوران، خود را شهرداری سوسیالیست خواند و بنابراین تعجبی ندارد که به امور رفاهی مردم توجه بیشتری داشته باشد. از زمان اعلام نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا نیز کار «برنی سندرز» بیشتر در خصوص مسائل اقتصادی بوده تا مسائل حفظ حریم خصوصی و امنیت. ولی در عین حال سندرز معتقد است امنیت ملی ایالات متحده تحت تاثیر شدید خطرات سایبری است و باید حفاظت از امنیت سایبری و در عین حال لیبرال دموکراسی آمریکا حفظ شود. او جزو ۳۲ سناتوری بود که با قانون آزادی ایالات متحده مخالف بود.
در یکی از نطق‌های پرطرفدار خود، سندرز به انتقاد از اقتصاد آمریکا پرداخت و این اقتصاد را تقلبی خواند. او گفت: «منظور من از اقتصاد تقلبی این است که میلیون‌ها نفر از مردم طبقه متوسط امروزه ساعات کاری بیشتری در ازای دستمزد پایین‌تر دارند. این در شرایطی است که امروزه با انفجار فناوری و افزایش فعالیت مولد روبه‌رو هستیم. دست‌کم می‌دانم که در ایالت میشیگان این صحت دارد و مردم گاه دو یا سه شغل دارند و می‌کوشند درآمد و بیمه درمانی لازم را برای خانواده‌هایشان فراهم کنند. ما بیشترین ساعات کاری را در بین مردم کشورهای صنعتی داریم؛ ژاپنی‌ها مردم بسیار سختکوشی هستند، اما ساعت کاری سالانه ما از ژاپنی‌ها بیشتر است. این ساعات کار طولانی به خانواده‌ها لطمه می‌زند. نهایتاً نیز 85 درصد از کل درآمدهای تازه ایجاد‌شده به یک درصد بالای جامعه می‌رسد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید