شناسه خبر : 13369 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دستاوردهای خطرناک داعش در لیبی

تهدیدی برای اروپا

مردانی که در کافه آرورا در تریپولی نشسته‌اند به صفحه تلفن هوشمند نجیب‌علی زل می‌زنند.

مردانی که در کافه آرورا در تریپولی نشسته‌اند به صفحه تلفن هوشمند نجیب‌علی زل می‌زنند. آنها ویدئوی وحشتناک سر بریدن 21 مسیحی مصری را در ساحل سیرته تماشا می‌کنند. قربانیان لباس‌های بلند نارنجی‌رنگ پوشیده‌اند در حالی که قاتلان آنها سیاه‌پوش هستند. مردانی که در کافه نشسته‌اند این ویدئو را چندین بار تماشا کرده‌اند اما باز هم با دقت به آن می‌نگرند و تلاش می‌کنند جزییاتی بیابند که نشان دهد چنین جنایتی در عمل اتفاق نیفتاده است. سوالات مختلفی مطرح می‌شوند: آیا تا به حال یک لیبیایی با چنین قد بلندی دیده‌اید؟ کسی بلد هست با این دوربین‌های حرفه‌ای کار کند؟ آیا قدرت بزرگی پشت آنهاست؟ چگونه سیرته زادگاه معمر قذافی به دست نیروهای داعش افتاد؟ انتشار این ویدئو در 15 فوریه و درست اندکی پس از چهارمین سالگرد قیام علیه قذافی بسیاری از مردم لیبی را بر آن داشت تا واکنشی همراه با انکار واقعیت از خود نشان دهند. حقیقت آن است که لیبی در مسیر تبدیل شدن به دولتی شکست‌خورده قرار دارد و طعمه‌ای مناسب برای داعش است. علاوه بر این لیبی در نزدیکی ایتالیاست، منابع عظیمی از نفت دارد، و می‌تواند مسیر مناسبی برای بوکو حرام در نیجریه و همچنین ستیزه‌جویان افراطی در مالی و صحرای بزرگ باشد. در واقع، اگر داعش موفق شود حضور خود در لیبی را مستحکم سازد تروریست‌ها می‌توانند علاوه بر بی‌ثبات کردن شمال آفریقا به تهدیدی برای جنوب اروپا تبدیل شوند. به نظر می‌رسد مکان اعدام آن 21 نفر جایی نزدیک هتل ماهاری در مرکز سیرته باشد. گزارش شد که زندانیان در هتل نگه داشته می‌شدند. جایی که شماری از توریست‌های خارجی اقامت دارند. برای تولید حرفه‌ای این ویدئو از چندین دوربین استفاده شده است. احتمال زیادی دارد که متخصصان تبلیغاتی داعش که در سوریه و عراق آموزش دیده‌اند این ویدئو را تولید کرده باشند.

نمایش قدرت به لیبی
علاوه بر این، تعجبی ندارد که مراسم اعدام در سیرته برگزار شد. این شهر مرکز جدید قدرت داعش در لیبی است. چند وقت پیش تروریست‌ها توانستند ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی آنجا را تصرف کنند. این ایستگاه‌ها از آن زمان سرودهای داعش و سخنرانی‌های ابومحمد العدنانی سخنگوی این گروه را پخش می‌کنند. همزمان ادارات دولتی و دفاتر مقامات اشغال شدند، پایانه‌های نفتی مورد حمله قرار گرفتند و کارگران خارجی سر بریده شدند. همین اواخر، کارمندان دولتی مجبور شدند به خاطر کار کردن برای دولت لیبی در ملاء عام عذرخواهی کنند. هیچ کسی جرات انتقاد از حاکمان جدید را ندارد و به گفته شاهدان مردم از اینکه زنده هستند راضی‌اند. این قتل عام هشداری برای اروپا و نمایش قدرت برای مردم لیبی بود.
پاییز گذشته گروه تروریستی انجمن شورای جوانان در شهر درنا به داعش ملحق شد. اما این شهر بندری در محاصره نیروهای دولتی است و گروه امکان حرکت ندارد. در مقابل، تروریست‌های سیرته می‌توانند آزادانه به غرب و به صحرای بزرگ بروند. آنها همچنین طرفدارانی در بنغازی و تریپولی دارند. اعضای گروه‌های نظامی افراط‌گرای دیگر نیز به داعش می‌پیوندند. لیبی پس از مصر در واقع به مهم‌ترین پایگاه خلافت در شمال آفریقا تبدیل شده است. جنگجویانی از سراسر جهان در آنجا آموزش می‌بینند. برخی از آنها در همان جا مستقر می‌شوند و دیگران نیز به سوریه و عراق اعزام می‌شوند. قتل عام مسیحیان این احتمال بالقوه را در لیبی به وجود آورده است که همگان -‌ شبه‌نظامیان، حامیان خارجی آنها، تروریست‌ها- درگیر جنگ داخلی شوند. اما تجزیه لیبی از مدت‌ها قبل آغاز شده است. در انتخابات مجلس تابستان گذشته احزاب اسلامگرای مرتبط با شبه‌نظامیان مصراته نتایج بسیار بدی را شاهد بودند و هنوز نمی‌خواهند شکست خود را بپذیرند. شبه‌نظامیان تحت رهبری گروه فلق لیبی شهر تریپولی، پایتخت را تصرف کردند. آنها مجلس تازه انتخاب شده و مورد تایید بین‌المللی را از کار برکنار کردند و اعضایی از مجلس قدیم را دوباره به کار گماردند. اعضای منتخب به شهر توبروک رفتند.

داعش در انتظار بحران
پس از این اتفاق، کشور عملاً دارای دو مجلس، دو دولت و دو ارتش شد. هر دو دولت از سال گذشته با حمله به فرودگاه‌ها، پایانه‌های نفتی و شهرها با یکدیگر در حال جنگ بوده‌اند. ژنرال خلیفه حفتر از جانب دولت رسمی لیبی در حال نبرد با تروریست‌هاست. او از طرف امارات متحده عربی و مصر حمایت می‌شود. در سوی دیگر، اتحاد گروه فلق لیبی تحت پشتیبانی ترکیه و قطر قرار دارد. این نبرد قدرت خونین به سقوط لیبی می‌انجامد. تولید نفت از 6/1 میلیون بشکه در روز به کمتر از 500 هزار رسید. درآمدها هنوز برای پرداخت حقوق کارمندان و یارانه‌های بنزین کافی هستند اما برای نگهداری از بیمارستان‌ها و پوشش تعمیرات زیرساختاری چیزی باقی نمی‌ماند. محمد عربی متخصص مسائل امنیتی لیبی می‌گوید استراتژیست‌های داعش دقیقاً منتظر بروز این نوع بحران بوده‌اند. نبردها دولت را آنقدر تضعیف کرد که شکست دادن آن آسان شده است. داعش مایل است شاهد تداوم این آسیب‌پذیری و ضعف دولت باشد. در ویدئوی داعش یکی از نظامیان با چاقویی در دست می‌گوید ما به خواست خداوند رم را تصرف می‌کنیم. اما قتل عام مسیحیان بیشتر پیامی برای گفت‌وگوهای صلح ژنو بود که در آن اکثر گروه‌های لیبی توانستند در مذاکراتی به رهبری سازمال ملل و نماینده ویژه آن برناردینو لئون در ماه ژانویه برای برقراری آتش‌بس به توافق برسند. به نظر می‌رسد سر بریدن مسیحیان تلاشی از جانب داعش برای بی‌اثر کردن آن موفقیت باشد. اگر درگیری‌های شدید یک بار دیگر در لیبی آغاز شوند تروریست‌ها مراتب وفاداری خود را به یکی از قدرت‌ها اعلام می‌کنند و از وضعیت آشوب نهایت استفاده را خواهند برد. این راهبرد در سوریه بسیار موفق بود و حتی به آنها امکان داد از نظر نظامی شورشیان قدرتمند دیگری مانند جبهه النصره را کنار بگذارند. داعش مزیتی دارد که دیگر گروه‌ها از آن بی‌بهره‌اند: اتحاد.

کشور در حال تجزیه
این اتحاد همان چیزی است که از زمان سقوط قذافی در لیبی از بین رفته است. یکی از ناکامی‌های اولیه دولت پس از انقلاب آن بود که تلاش کرد مبارزان را به زندگی غیرنظامی و شهروندی بازگرداند و به آنها دستمزدهای مناسبی بدهد بدون آنکه چشم‌انداز مناسبی از آموزش و شغل را برایشان فراهم سازد. این کار باعث جلب پشتیبانی برای شبه‌نظامیان شد. درست پس از سقوط قذافی، کمیسیون امور مبارزان لیبی تعداد انقلابیون را حدود 60 هزار نفر برآورد کرد. این رقم یک سال بعد به 200 هزار نفر رسید. حدود 500 گروه شبه‌نظامی وجود داشتند که به خاطر عدم اطمینان و اعتماد به دولت حاضر نشدند سلاح‌های خود را زمین بگذارند.در عوض آنها خود به شکار جنایتکاران پرداختند یا به کارهای غیرقانونی روی آوردند. دو سال است که شبه‌نظامیان قدرت کشور را در دست گرفته‌اند و توانستند یک مجلس را منحل و یک نخست‌وزیر را از کشور اخراج کنند.

کشاندن مصر به درگیری‌ها
پس از انتشار ویدئو نیروی هوایی مصر حملاتی را علیه مواضع تروریست‌ها انجام داد. بنا به گزارش‌ها‌، شش پایگاه از 12 پایگاه داعش در سیرته هدف قرار گرفتند. این همان پاسخی است که احتمالاً داعش انتظارش را می‌کشید با این امید که مصر را به جنگی داخلی بکشاند و مناقشه بین گروه‌ها را شدت دهد. مداخله نظامی در لیبی می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای مصر داشته باشد. سیاست‌های عبدالفتاح ‌السیسی از قبل نیروهای مخالف را به زوایای پنهان و شاید به دامن داعش کشانده است. این حقیقت که داعش گروگان‌های افراطی در سیرته را آزاد کرد و فقط مسیحیان را نگه داشت می‌تواند به تنش بین گروه‌های مذهبی مصر دامن زند. از سوی دیگر 200 هزار کارگر مصری در لیبی کار می‌کنند و بازگشت آنها به کشور می‌تواند به مشکلات داخلی منجر شود. تروریست‌ها در مناطق ساحلی خود را مجهز کرده‌اند. به گفته یکی از مبارزان ضد قذافی هزاران کلاشینکف، خمپاره و مهمات آماده ارسال به سیرته و درنا هستند. تروریست‌ها منابع مالی این خریدها را از طریق ربودن بازرگانان و سایر اقدامات جنایتکارانه تامین می‌کنند. گروه انصار الشریعه نیز در حال پیوستن به داعش است. چهارشنبه شب گذشته ساکنان سیرته شاهد حضور ناگهانی تعداد زیادی از تروریست‌ها با مهمات فراوان در شهر بودند و اکنون امکان دارد مصراته دومین هدف تروریست‌ها باشد. اگر چنین اتفاقی روی ‌دهد داعش یک گام به اجرای وعده خود نزدیک‌تر می‌شود. این گروه در دسامبر اعلام کرد که سه استان در شرق، غرب و جنوب لیبی تشکیل خواهد داد.
منبع: اشپیگل‌آنلاین

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها