شناسه خبر : 12948 لینک کوتاه

بارزانی خواستار آمادگی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال شد

اقلیم مستقل می‌شود؟

رسانه‌های کرد روز سه‌شنبه ۲۲ دسامبر گزارش دادند که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از حزب دموکرات کردستان که ریاست آن را بر عهده دارد، خواسته است خود را برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق آماده کند.

رسانه‌های کرد روز سه‌شنبه 22 دسامبر گزارش دادند که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از حزب دموکرات کردستان که ریاست آن را بر عهده دارد، خواسته است خود را برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق آماده کند. بارزانی همچنین از گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در عراق خواسته است در نظام حاکم بر این کشور بازنگری کرده و به کردها و دیگر اقلیت‌ها «فرصتی برای مشارکت واقعی» بدهند.
بارزانی سپتامبر گذشته گفته بود آرزوی استقلال با چالش‌هایی از جمله جنگ علیه داعش، بحران‌های خاورمیانه و کاهش قیمت نفت روبه‌رو است. او افزوده بود که برآورده شدن این آرزو نیازمند تفاهم با بغداد است. بارزانی از شورای رهبری حزب خواسته است تا با گروه‌های سیاسی کرد به منظور توافق بر سر سازوکار اجرای همه‌پرسی استقلال گفت‌وگو کند. قرار است به زودی جلسه‌ای مهم با حزب اتحادیه میهنی به ریاست جلال طالبانی برای بررسی درخواست بارزانی مطرح شود، اما حزب دموکرات کردستان عراق برگزاری جلسه پارلمان اقلیم را برای بررسی این موضوع تا زمان تغییر رئیس آن که از حزب گوران است، نمی‌پذیرد.
چندی پیش در پی تنش میان حزب دموکرات کردستان عراق و حزب گوران، نچیروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم، وزیران عضو حزب گوران را از دولت اخراج کرد.
حزب دموکرات کردستان عراق در بیانیه پایانی آخرین جلسه خود، به مساله همه‌پرسی اشاره نکرده اما تاکید کرده است که عراق در سایه وجود دیدگاه‌های مختلف، دارای افق روشنی برای عبور از بحران‌ها، پیامدهای اوضاع منطقه خاورمیانه و جنگ چند جانبه علیه تروریسم نیست. این بیانیه از جریان‌های سیاسی عراقی خواسته که در اوضاع جاری و سازوکار حکومتداری به گونه‌ای که حقوق اقلیت‌ها را حفظ کرده و ضامن مشارکت حقیقی اقلیم کردستان در مسائل سیاسی، اداری، نظامی و مالی باشد، بازنگری کنند.
این بیانیه همچنین از گروه‌های کرد خواسته است اوضاع اقلیم کردستان را به گونه‌ای که مسعود بارزانی رئیس و دولت اقلیم بتوانند به وظیفه خود متناسب با حوادث و احتمال‌ها عمل کنند، سر و سامان دهند. در همین حال کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق اعلام کرد اجرای هرگونه همه‌پرسی، نیازمند دست‌کم شش ماه زمینه‌سازی به علاوه تامین بودجه و فراهم شدن امکانات فنی و کارمندان لازم است.
در همین حال، گزارش می‌شود که یک مسوول برجسته کُرد به طور محرمانه مساله همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را با مقام‌های ترکیه و یکی از کشورهای عربی خلیج فارس به بحث گذاشته است.
شبکه المیادین افزوده است موافقت ترکیه و کشورهای خلیج فارس با برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان مشروط به حمایت کردها از برپایی اقلیم سنی در عراق است. بنا به گفته این منبع، جلسه رهبران احزاب کرد به زودی در اربیل برگزار خواهد شد و قرار است در آن طرحی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۶ را بررسی کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها