شناسه خبر : 29273 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در مذمت ملی‌گرایی

صدمین‌ سالگرد پایان جنگ جهانی اول صحنه رویارویی ماکرون و ترامپ

صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در حالی با حضور برخی از رهبران دنیا در پاریس برگزار شد که این مراسم جایگاهی برای حمله لفظی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شد.

صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در حالی با حضور برخی از رهبران دنیا در پاریس برگزار شد که این مراسم جایگاهی برای حمله لفظی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درست پس از سفر به پاریس در حساب توئیترش پیامی منتشر کرد مبنی بر اینکه اظهارات همتای فرانسوی او درباره ضرورت ایجاد ارتشی که از اروپا در برابر چین و روسیه و آمریکا دفاع کند، توهین‌آمیز بوده است. ترامپ افزوده که شاید بهتر باشد اروپایی‌ها نخست سهم مالی خودشان به ناتو را بپردازند. ‌

با این حال امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، رهبران جهان را ترغیب کرد تا ملی‌گرایی را رد کنند. امانوئل ماکرون پیش از این در جمع میهمانان شرکت‌کننده در مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول ضمن درخواست از کشورهای جهان برای متحد و یکپارچه شدن برای رسیدن به صلح جهانی، ملی‌گرایی را «خیانتی به وطن‌پرستی» توصیف کرده بود.

رئیس جمهوری فرانسه که روی سخنش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بود در ادامه تصریح کرد: «این سخن که منافع ما اولویت دارد و دیگران را باید نادیده گرفت سبب پایمال شدن مهم‌ترین دستاورد یک جامعه می‌شود که همانا ارزش‌های اخلاقی است.» یکی از مهم‌ترین تصاویر این مراسم لبخند دونالد ترامپ در استقبال از ولادیمیر پوتین است. این در حالی است که رهبران دیگر کشورها با چهره‌ای جدی و مصمم به استقبال رهبر روسیه رفته‌اند.

در حاشیه مراسم پاریس بعضی از رهبران جهان دیدارهای دوجانبه‌ای داشتند. پوتین به خبرنگاران گفت که او گفت‌وگوی کوتاهی با آقای ترامپ داشته که خوب بوده است. رسانه‌های روسی گزارش داده‌اند که سازمان‌دهندگان فرانسوی مراسم ناهار در دقیقه آخر ترتیب نشستن رهبران را طوری عوض کردند که آقای ترامپ و آقای پوتین کنار هم نباشند. ماکرون و همتایان او در هوای بارانی با چترهای مشکی به طرف مقبره سرباز گمنام، بنای یادبودی برای سربازان کشته‌شده فرانسوی زیر طاق پیروزی پاریس، قدم زدند. رهبر فرانسه در نطقی که تقریباً ۲۰ دقیقه طول کشید از رهبران جهان خواست «برای صلح بجنگند». رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از دیگر شرکت‌کنندگان در مراسم پاریس هستند.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها