شناسه خبر : 34563 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (بین‌الملل)

تصمیم برای کاهش حقوق روسای سه‌گانه عراق

ایسنا نوشت: نخست‌وزیر عراق از تصمیم خود برای کاهش حقوق روسای سه‌گانه (ریاست‌جمهوری، نخست‌وزیر و ریاست پارلمان) این کشور خبر داد. مصطفی الکاظمی در بیانیه‌ای پس از نشست اعضای دولت اعلام کرد که در پی کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی تصمیم به کاهش حقوق روسای جمهوری و پارلمان و همچنین نخست‌وزیری گرفته است. در همین راستا، الکاظمی گفت: تصمیم گرفته‌ایم که حقوق و مزایای ویژه روسا و افراد دارای مناصب عالی را کاهش دهیم و جلوی افرادی را که دستمزد مضاعف و حقوق نجومی می‌گیرند بگیریم و هزینه‌های دولت را منطقی کنیم. وی افزود: هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد که راه‌حل‌های بحران مالی به ضرر حقوق کارمندان کم‌درآمد، بازنشستگان و افراد مستحق رفاه اجتماعی باشد.

درخواست ملانیا ترامپ برای اعتراضات صلح‌آمیز

ایلنا نوشت: منتقدان توئیت‌های بانوی نخست آمریکا را که در آنها خواستار برگزاری اعتراضات صلح‌آمیز در پی مرگ سیاهپوست آمریکایی بی‌سلاح به دست یک افسر سفیدپوست پلیس شده بود، مورد حمله قرار دادند. ملانیا ترامپ، همسر رئیس‌جمهوری آمریکا در روزهای اخیر در بیانیه‌ای عمومی درباره اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا شامل واشنگتن نوشت، از بابت احساسات خشونت‌آمیز ناراحت شده است. وی در یکی از توئیت‌هایش نوشت: از اینکه می‌بینم کشورم و جوامع تخریب و غارت می‌شوند، ناراحت هستم. از همه می‌خواهم تا در صلح اعتراض کنند و بر حفاظت از یکدیگر تمرکز کنند و ملت بزرگ ما را التیام بخشند. ملانیا ترامپ روز جمعه نیز دو توئیت درباره این اعتراضات منتشر کرده بود.

معترضان عراقی، مدیر بهداشت ذیقار را مجبور به استعفا کردند

ایرنا نوشت: در اقدامی بی‌سابقه، جمعی معترض با ورود به داخل ساختمان اداره کل بهداشت استان ذیقار در جنوب عراق، مدیر آن را مجبور به استعفا کردند. در نوار ویدئویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌های عراق منتشر شده، مدیرکل اداره بهداشت استان ذیقار در حالی که تعدادی از معترضان او را احاطه کرده، در حال نوشتن استعفانامه‌اش نشان داده می‌شود. عبدالحسین الجابری در حالی که ماسک زده و دستکش بر دست کرده با خونسردی به مطالبات تظاهرات‌کنندگان خشمگین پاسخ مثبت داده و در برابر چشمان آنها، استعفانامه خود را امضا کرد. یکی از معترضان گفته: به خاطر این اقدام مدیرکل بهداشت استان ذیقار از او تشکر می‌کنیم.

تاکید حزب‌الله بر شکست قانون «سزار»

خبرگزاری فارس نوشت: نماینده فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان اعلام کرد، قانون آمریکایی موسوم به «سزار» علیه سوریه شکست خواهد خورد. «ابراهیم الموسوی» عضو فراکسیون حزب‌الله بر شکست قانون جدید آمریکا علیه سوریه «سزار» برای تشدید تحریم‌ها علیه این کشور و حامیانش تاکید کرد. الموسوی در توئیتر خود نوشت: قانون سزار که یکی از جنبه‌های جنگ آمریکا علیه سوریه و لبنان است، تجاوزی جنایتکارانه علیه لبنانی‌ها و سوری‌ها با هدف فشار اقتصادی و مالی و تلاش برای محاصره دو کشور است (اما) سرنوشت این قانون شکست است. جنگ اقتصادی را برای (جبران) آنچه در جنگ نظامی نتوانسته‌اید محقق کنید، به‌کار نگیرید. فرزندان کسی که در قلعه خیبر را از جا کند، قانون سزار را شکست خواهند داد.

دراین پرونده بخوانید ...