شناسه خبر : 34248 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پیشتازی بایدن در نظرسنجی‌ها

کره جنوبی اخبار بیماری رهبر کره شمالی را ساختگی توصیف کرد

شایعه مرگ رهبر کره شمالی معمای عجیب این روزهای رسانه‌ها در حاشیه انتشار ویروس کروناست. غیبت بیش از دوهفته‌ای «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از انظار عمومی و به ویژه حاضر نشدن او در مناسبات مهم سیاسی ابهاماتی را مطرح کرده است، به‌خصوص پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه وی تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته و حتی این احتمال که این رهبر جوان دیگر نمی‌تواند حرکت کند یا شاید جان خود را از دست داده است. پیونگ یانگ تاکنون شواهد اطمینان‌بخشی درباره وضعیت سلامتی کیم جونگ اون به‌جز پیام‌هایی که به نام او صادر شده یا دریافت کرده، ارائه نکرده است. آنچه بر ابهامات می‌افزاید، آخرین سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکاست که به خبرنگاران گفت که «از وضعیت کیم به خوبی آگاه هستم اما اکنون نمی‌توانم در مورد آن صحبت کنم، البته شما هم احتمالاً در آینده نزدیک از وضعیت او مطلع خواهید شد». وزارت وحدت کره جنوبی که مسوولیت تنظیم روابط دو کره را بر عهده دارد اعلام کرد که اخبار مربوط به بیماری کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساختگی است. به نظر می‌رسد خبر مرگ اون صحت نداشته باشد اما می‌تواند یکی از نشانه‌های انتشار ویروس کرونا در کره شمالی باشد. خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی از قول «کیم یون چول» وزیر وحدت این کشور نوشت: اخبار مربوط به بیماری رهبر کره شمالی به هیچ‌وجه قابل استناد و تایید نیست. او تاکید کرد که چنین اخباری در جریان شیوع ویروس کرونا و بر اساس اطلاع‌رسانی‌های فراوان مرتبط با این بیماری شکل گرفته و کاملاً ساختگی است. گمانه‌زنی‌ها درباره بیماری رهبر کره شمالی از روز ۱۵ آوریل زمانی که در مراسم سالگرد تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار این کشور حضور پیدا نکرد شروع شد. با این وصف وزیر وحدت کره جنوبی گفت هیچ مورد غیرعادی که موید بیماری رهبر کره شمالی باشد، مشاهده نشده است. رسانه‌های کره جنوبی در گزارش‌های روزمره خود دائماً بر ناخوشی حال رهبر کره شمالی تاکید می‌ورزند اما مقام‌های کره جنوبی اوضاع آن کشور را عادی توصیف کرده‌اند.

ژاپن: با دقت وضعیت کره شمالی را دنبال می‌کنم

از سوی دیگر نخست‌وزیر ژاپن گفت که از گزارش‌ها درباره وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی آگاه است. «آبه شینزو» در جمع اعضای پارلمان گفت که با دقت و توجه بسیار این اخبار را دنبال می‌کند. در هفته‌های گذشته، گزارش‌ها و شایعات ضدونقیضی درباره وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی منتشر شده است و برخی از گزارش‌ها مدعی فوت وی در پی یک عمل قلبی‌عروقی هستند.

آیا نامزدهای خارج از خانواده هم وجود دارند؟

مشخص نیست که رهبر کره شمالی جایگزین خود را تعیین کرده است یا خیر، اما شخصیت رسمی دوم این کشور «چو ریونگ های» عضو کمیته عالی اتخاذ تصمیم‌های حزب حاکم کشور، عضو کمیته دفتر ریاست‌جمهوری و نایب رئیس شورای اول کشور یعنی عالی‌ترین کمیته دولتی هم وجود دارد. وی دارای نفوذ فوق‌العاده‌ای است و ممکن است مربوط به روابطش با خانواده کیم باشد. درباره ازدواج «کیم یو یونگ» خواهر رهبر کره شمالی هیچ خبر تاییدشده‌ای در دست نیست اما رسانه‌های کره جنوبی در گذشته با استناد به منابع ناشناس گفته بودند که شوهرش پسر «چو ریونگ ‌های» است.

سرنوشت پیکر رهبر کره شمالی چه خواهد شد؟

 پیکر پدر و پدربزرگ کیم مومیایی شده و در زیر مجسمه یادبود خورشید «کامسوزان» که در یک منطقه بزرگ در اطراف پیونگ یانگ است، قرار گرفته است و پیکر کیم هم ترجیحاً مشابه پدر و پدربزرگش حفظ خواهد شد. پیونگ یانگ در صورت درگذشت رهبر کره شمالی حدود 10 روز بعد از آن مراسم تشییع بزرگی برگزار می‌کند.

پیشتازی شش‌درصدی بایدن نسبت به ترامپ

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد جو بایدن، نامزد ریاست‌جمهوری پیشتاز دموکرات‌ها از دونالد ترامپ جلو زده است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه هیل، نظرسنجی انجام‌شده از سوی یو‌اس‌ای تودی-دانشگاه سافولک، که نتایجش اخیراً منتشر شده نشان داد، ۴۴ درصد از پاسخگویان از جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و ۳۸ درصد از دونالد ترامپ حمایت کرده‌اند. آخرین نظرسنجی انجام‌شده از این نوع از سوی یو‌اس‌ای تودی-دانشگاه سافولک در ماه دسامبر نشان داده بود که ترامپ به میزان سه درصد از بایدن جلوتر بوده است. بایدن اواخر سال گذشته میلادی درگیر رقابت پرازدحام درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد ریاست‌جمهوری حزب بود در حالی که ترامپ با تحقیقات برای استیضاحش درگیر بود. این نظرسنجی جدید در عین حال دریافت که اکثریت پاسخگویان نه بایدن و نه ترامپ را رهبران قدرتمندی نمی‌دانند. ۴۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را «رهبری قدرتمند» دانستند، در حالی که ۵۲ درصد گفتند که این عبارت توصیف درستی برای او نیست. همچنین ۴۳ درصد نیز این عبارت را توصیف درستی برای جو بایدن دانستند، در حالی که ۴۷ درصد با آن مخالفت کردند. در عین حال ۵۷ درصد پاسخگویان گفتند، بایدن «به مردم اهمیت می‌دهد» در حالی که در مقام مقایسه ۳۹ درصد این عقیده را درباره ترامپ داشتند. با این حال ترامپ در ارتباط با این پرسش که چه کسی «می‌داند چطور کارها را به سرانجام برساند» آمار بهتری داشت. ۵۱ درصد گفتند از نظر آنها این ترامپ است که می‌داند چطور کارها را انجام دهد، در حالی که ۴۸ درصد گفتند این عقیده را درباره بایدن دارند.

ترامپ در حال حاضر درگیر تداوم شیوع کروناویروس در آمریکاست، در حالی که بایدن نیز به شرح رویکرد خود برای پاسخ دادن به شیوع کروناویروس پرداخته و در این راستا مجموعه‌ای از توصیه‌های کارشناسان سلامت عمومی را گردآوری کرده و چندین برنامه در فضای مجازی درباره این مساله برگزار کرده است.

استقبال محتاطانه از اصلاحات عربستان

سازمان‌های حقوقی بین‌المللی از اقدام عربستان در لغو دو مجازات اعدام و شلاق برای کودکان، محتاطانه استقبال کردند. به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، سازمان‌های حقوقی از اقدام عربستان در لغو دو مجازات اعدام و شلاق برای کودکان محتاطانه استقبال کرده و به برخی شکاف‌های موجود در این تغییر پرداختند. عربستان که متهم به نقض حقوق بشر است، از لغو مجازات‌های اعدام و شلاق برای تعداد زیادی از زندانی‌های سال 2019 خبر داد. آدام کوگل، یکی از مسوولان دیده‌بان حقوق بشر اظهار کرد: این اعلامیه به منزله یک گام بزرگ رو به جلو است اما هنوز سوال‌هایی درباره نحوه اجرای آن باقی مانده‌اند. کوگل ضمن ابراز تاسف گفت: اعلام لغو مجازات‌های اعدام و شلاق برای کودکان خبر از وجود شکافی (در این اصلاحیه) می‌دهد که امکان دارد این مجازات‌ها به مجازات‌های دیگری برای جرائم مشخصی منجر شود. عواد العواد، رئیس هیات رسمی حقوق بشر عربستان اعلام کرد: حکم پادشاهی دال بر جایگزینی مجازات اعدام با حبس به مدت حداکثر 10 سال در مرکز بازداشتگاه کودکان است. اما سازمان reprieve  این اصلاحیه را دارای نواقص مهمی دانست که به دادستان کل اجازه می‌دهد همچنان به درخواست خود برای اجرای مجازات اعدام در حق کودکان ادامه دهد. مایا فوا، رئیس این سازمان تاکید کرد: این تغییر تا زمانی که هنوز کودکانی در راهروهای مرگ وجود دارند، از حد کلمات فراتر نمی‌رود.

خودمختاری در جنوب یمن ضربه‌ای به عربستان است

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد اعلام خودمختاری مناطق جنوب یمن از سوی شورای انتقالی ضربه‌ای به عربستان و تلاش‌هایش برای پایان این جنگ ویرانگر است. در گزارش خبرگزاری بلومبرگ آمده است: در ماه نوامبر دولت عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و جدایی‌طلبان جنوب یمن توافقی را برای پایان دادن به درگیری امضا کردند. این توافق به درستی اجرا نشد و درگیری‌هایی میان دو طرف طی ژانویه رخ داد. اکنون نیز با اعلام خودمختاری مناطق جنوب یمن احتمالاً جنگی که از پنج سال پیش آغاز شده است همچنان ادامه داشته باشد. در این گزارش آمده است: درگیری میان هادی و جدایی‌طلبان سال ۲۰۱۸ آغاز شد و در ماه نوامبر توافقی برای توقف جنگ در میان جنگ حاصل شد. این توافق به دولت هادی در مذاکره با انصارالله اعتبار بخشید. یمن با توجه به داشتن تنگه باب المندب که دریای سرخ را به خلیج عدن وصل می‌کند و بیشتر نفت جهان از این مسیر منتقل می‌شود دارای موقعیت استراتژیکی است. هدف عربستان از مداخله در سال ۲۰۱۵ بازگرداندن هادی به حکومت بود اما جنگ متوقف نشد و به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شد که طی آن ده‌ها هزار تن کشته و میلیون‌ها نفر آواره شدند. بلومبرگ به نقل از گراهام گریفیث، از مدیران شرکتی در دوبی نوشت: اعلام خودمختاری مناطق جنوب ضربه‌ای به تلاش‌های عربستان برای تحقق صلح میان دولت و جدایی‌طلبان و همچنین کاهش تنش با حوثی‌هاست. در این گزارش آمده است: ممانعت از فروپاشی کامل توافق به دلیل اعلام خودمختاری مناطق جنوب ایجاب می‌کند عربستان کاملاً به آن پایبند باشد و این در حالی است که عربستان برای کاهش حضور خود در یمن تلاش می‌کند. این تحولات در جنوب به تلاش‌ها برای مذاکره با انصارالله آسیب می‌زند و موجب شکست گروه‌های وابسته به عربستان در میدان جنگ و در نتیجه افزایش عملیات عربستان می‌شود.

تظاهرات علیه اوضاع اقتصادی لبنان

منابع خبری اعلام کردند که در پی درگیری معترضان و نیروهای امنیتی لبنان در شهر طرابلس بیش از ۱۰ تن از دو طرف مجروح شدند و یک خودرو نظامی نیز به آتش کشیده شد.

شبکه خبری المیادین اعلام کرد که دوشنبه‌شب شماری از شهروندان لبنانی با حضور در خیابان‌های طرابلس و میدان «النور» علیه اوضاع اقتصادی کشورشان تظاهرات کردند. طبق این گزارش، چهار نظامی در طرابلس در پی پرتاب سنگ، کوکتل مولوتوف و نارنجک به سمت آنها توسط معترضان مجروح شدند و یک خودرو نظامی نیز به آتش کشیده شد. المیادین همچنین گزارش داد که هشت تن از معترضان نیز در پی درگیری با نیروهای امنیتی مجروح شدند که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است. در همین راستا، پایگاه خبری العهد نیز اعلام کرد که شش تیم امدادرسانی وابسته به صلیب سرخ لبنان افراد مجروح در میدان النور را به بیمارستان‌های طرابلس منتقل کردند. طبق این گزارش، معترضان لبنانی همچنین ساختمان بانک مرکزی در شهر صیدا را با پرتاب سنگ و مواد منفجره هدف قرار دادند و بلافاصله نیروهای ارتش در این مکان حاضر شدند. ارتش لبنان نیز در پی درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در بیانیه‌ای نسبت به وجود خرابکاران در میان معترضان و شورش آنها هشدار داد. ارتش لبنان در ادامه از معترضان و شهروندان لبنانی خواست که خیابان‌ها و میدان‌های تظاهرات را ترک کنند. فرماندهی کل ارتش لبنان همچنین تاکید کرد به هیچ وجه با اخلالگران امنیت و ثبات در لبنان مدارا نخواهد کرد. 

دراین پرونده بخوانید ...