شناسه خبر : 30782 لینک کوتاه

ابطال انتخابات استانبول، سیلی به دموکراسی

حمله لفظی بحرین به قطر به فاصله یک روز از تماس تلفنی نخست‌وزیر این کشور با امیر قطر

هفته گذشته اگر از خبرهای بین‌الملل مرتبط با ایران که مهم‌ترین بخش خبرهای جهان را شامل می‌شد، در نظر نگیریم، باید آغاز دور جدید جدال میان کشورهای عربی، انحلال انتخابات شهرداری استانبول و ماجراهای تکراری کره شمالی را به عنوان مهم‌ترین خبرهای هفته گذشته دسته‌بندی کنیم.

حمله شدیداللحن بحرین علیه قطر

بحرین به فاصله فقط یک روز از تماس تلفنی نخست‌وزیر این کشور با امیر قطر، حمله شدیداللحنی علیه قطر آغاز کرده است. به گزارش تسنیم به نقل از روسیا الیوم، «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین، در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «ما می‌دانیم که سیاست امارات مبتنی بر ارجاع دادن مسائل به دادگاه‌های بین‌المللی نیست، هرچند که حق با آن باشد. ولی قطر هرگز تردید نداشته است که مسائل را در هر مکانی مطرح کند و از اوراق ساختگی و با تقلب و فریب استفاده کند.» آل خلیفه افزود، قطر همچنان «همین رویکرد مایوسانه را در تلاش‌هایش برای خروج از بحران عمیقش دنبال می‌کند». در هفته گذشته دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه، جلسه‌ای به منظور بررسی شکایت قطر از امارات به اتهام «نقض حقوق بشر» به دلیل مشارکت در محاصره علیه دوحه برگزار کرد. پیشتر قطر از دادگاه کیفری بین‌المللی خواسته بود تا به ابوظبی دستور دهد، «فعالیت‌های تبعیض‌آمیز» اجرایی علیه دوحه را فوراً متوقف و «تبعیض نژادی علیه قطری‌ها» را محکوم کند. قطر همچنین از امارات خواست تا بابت خسارات واردشده به آن غرامت پرداخت کند.

پلوسی: ترامپ برای استیضاحش ما را تحریک می‌کند

سوی دیگر دنیا البته رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته رئیس‌جمهوری تلاش می‌کند تا دموکرات‌ها را برای استیضاحش تحریک کند و این تلاشی از سوی وی برای تحکیم جایگاهش پیش از انتخابات ۲۰۲۰ است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا متحد با نانسی پلوسی، رئیس مجلس از جانب جمهوریخواهانی تحت فشار هستند که از تلاش برای پررنگ کردن اختلافات در میان جمهوریخواهان باقی‌مانده موافق استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نفع می‌برند. پلوسی در جریان سخنرانی در موسسه امور جهانی و سیاستگذاری دانشگاه کورنل و در برنامه «در داخل کنگره» گفت: ترامپ ما را برای استیضاحش تحریک می‌کند. این دقیقاً چیزی است که او انجام می‌دهد. او هر روز طعنه می‌زند و سرزنش می‌کند چون می‌داند که این مساله باعث ایجاد اختلاف در کشور می‌شود اما اصلاً اهمیتی نمی‌دهد. او تنها به دنبال تحکیم جایگاهش است. پلوسی همچنین به این مساله اشاره کرد که یکی از بندهای استیضاح علیه ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا مربوط به بی‌توجهی به احضاریه از سوی کنگره بوده است. رهبران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به تحقیقات از دولت ترامپ به‌جای تعجیل در استیضاح وی ادامه می‌دهند اما با مقاومت کاخ سفید روبه‌رو شده‌اند.

وزیر وحدت کره جنوبی وارد خاک کره شمالی شد

در شرق جهان اما ماجراهای ادامه‌دار دو کره و به‌خصوص تحرکات کره شمالی ادامه دارد. وزیر وحدت کره جنوبی هم در راستای بهبود روابط چهارشنبه بعد از عبور از مرز دو کره با هدف سرکشی و بازدید از دفتر ارتباطی مشترک دو کشور، وارد شهر مرزی کائه سونگ در جنوب کره شمالی شد. به گزارش ایرنا، کیم یون چول در این سفر یک‌روزه قرار است با مقامات کره جنوبی که در این دفتر مستقر هستند در مورد شرایط و آینده این دفتر گفت‌وگو و رایزنی کند. در همین حال یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی به شرط افشا نشدن نامش به یونهاپ گفته است که وزیر وحدت کره جنوبی هیچ برنامه‌ای برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات کره شمالی ندارد. با این حال سفر وزیر وحدت کره جنوبی به کره شمالی به دلیل به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای آمریکا و پیونگ‌یانگ در ماه‌های اخیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شینزو آبه مایل به دیدار «بدون پیش‌شرط» با کیم جونگ اون است

از سوی دیگر البته منابع دولتی اعلام کردند، توکیو قصد دارد پیشنهاد برگزاری نشستی با کره شمالی را مطرح کند که در آن درخواست تضمین پیشرفت در مساله اتباع ربوده‌شده ژاپنی به دست پیونگ‌یانگ وجود نداشته باشد. به گزارش ایسنا، خبرگزاری کیودو به نقل از منابع دولتی گزارش داد، این طرح‌ها بر پایه تغییر رویکرد شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن است. منابع مطلع تاکید کردند، پیام نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر آمادگی برای دیدار «بدون پیش‌شرط» با کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی احتمالاً از طریق سفارت ژاپن در پکن یا کانال‌های ارتباطی دیگر منتقل می‌شود. به گفته آنها، کیم جونگ اون در نشست ماه فوریه در هانوی به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اذعان کرده بود که مساله اتباع ربوده‌شده ژاپنی هنوز میان کره شمالی و ژاپن حل نشده است و او «روزی» با شینزو آبه دیدار خواهد کرد.

واکنش‌ها به ابطال نتایج انتخابات استانبول

حزب جمهوریخواه خلق ترکیه، لغو نتایج انتخابات شهرداری استانبول را «خیانت» خواند و گفت همانند گذشته، حزب رقیب را شکست خواهد داد. به گزارش فارس، کمیته عالی انتخابات ترکیه بعد از گذشت چند هفته از فشارهای دولت و حزب حاکم این کشور، انتخابات شورای شهر و شهرداری‌ها در حوزه انتخاباتی استانبول را که ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) برگزار شده بود، ابطال کرد. این کمیته اعلام کرد انتخابات مجدد در حوزه استانبول، ۲۳ ژوئن (دوم تیر) برگزار خواهد شد و نامزدهای انتخاباتی می‌توانند برای شرکت در این انتخابات نام‌نویسی کنند. حزب «عدالت و توسعه» به رهبری «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه در انتخابات اخیر شهرداری‌ها و شورای شهر با اختلاف کمی از رقیب خود و «حزب جمهوریخواه خلق» (حزب مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه نوین) توانست در این انتخابات پیروز شود. با این حال شکست در استانبول که گفته می‌شود اولین شکست طی ۲۵ سال گذشته است، برای حزب متبوع اردوغان سنگین بود. حزب حاکم ترکیه از همان ابتدا که پیروزی «اکرم امام‌اوغلو» در ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) اعلام شد، با طرح این مساله که در انتخابات استانبول از سوی رقیب، تخلفات و تقلب گسترده صورت گرفته، خواستار برگزاری مجدد این انتخابات شده بود. اکرم امام‌اوغلو که هنوز طعم شیرین پیروزی در انتخابات شهرداری استانبول را مزه‌مزه می‌کرد، رای و تصمیم کمیته مذکور مبنی بر برگزاری دوباره انتخابات را «خیانت» خواند و گفت: «دموکراسی ما سیلی محکمی خورد.»

اردوغان تاریخ انتخابات را اعلام کرد

در همین رابطه تسنیم نوشت: رئیس‌جمهور ترکیه گفت: انتخابات استانبول ۲۳ ماه آینده میلادی برگزار می‌شود. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی با اشاره به اعلام ابطال انتخابات استانبول از سوی نهاد عالی انتخابات گفت: انتخابات استانبول 23 ماه آینده میلادی (ماه ژوئن) برگزار می‌شود. اردوغان با بیان اینکه تخلفات سازمان‌یافته در انتخابات شهرداری استانبول صورت گرفته است، اظهار داشت: برخی کم و کاستی‌ها و اشتباهات کوچک را می‌توان نادیده گرفت، اما وقتی یک‌سوم ناظران صندوق غیرقانونی باشند و آرای حزب عدالت و توسعه را آرای باطله اعلام کنند، نمی‌توان این اشتباهات را کوچک قلمداد کرد. از سوی دیگر پس از اعلام تصمیم نهاد عالی انتخابات ترکیه و ابطال انتخابات استانبول، اکرم امام‌اوغلو شهرداری این شهر از سمت خود کنار گذاشته شد و وزارت کشور برای اداره شهرداری استانبول، یک سرپرست یا شهردار موقت تعیین کرد. علی یرلی کایا استاندار استانبول با حفظ سمت به عنوان سرپرست معرفی شده و تا 47 روز دیگر و اعلام نتایج قطعی انتخابات پیش‌روی استانبول، در این پست فعالیت خواهد کرد.

حمل غذا و دارو توسط هواپیماهای آمریکایی برای داعش

سازمان بدر در عراق فاش کرد که هواپیماهای آمریکایی برای اعضای گروه تروریستی داعش مواد غذایی و درمانی در صحرای الانبار عراق می‌فرستند. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، رسانه‌های عراقی به نقل از قصی الانباری، مدیر سازمان بدر در استان الانبار اعلام کردند: گروهک‌های تروریستی داعش در دل صحرای الانبار مخفی شده‌اند و هیچ‌کس نمی‌تواند به جز هواپیماهای آمریکایی بنا به دستورات قاطع واشنگتن به آنها دسترسی داشته باشد. وی در ادامه افزود: خانواده‌های صحرانشین، بالگردهای آمریکایی را دیده‌اند که در حال ریختن مواد غذایی و درمانی برای تروریست‌هایی بودند که به همراه خانواده‌های خود در صحرای الانبار پنهان شده‌اند. صحرای الانبار بزرگ و گسترده است و تروریست‌ها نمی‌توانند مسافت زیادی را برای دستیابی به غذا طی کنند. این امر مستندسازی شده است که هواپیماهای آمریکایی که بخشی از به اصطلاح ائتلاف بین‌المللی ضدداعش هستند، بارها به تروریست‌ها کمک و از آنها حمایت کرده‌اند.

56 متهم حادثه تروریستی سریلانکا دستگیر شدند

رئیس‌جمهوری سریلانکا اعلام کرد: تاکنون 56 نفر از مظنونان مرتبط با حملات تروریستی روز عید پاک در این کشور دستگیر شده‌اند. به گزارش ایرنا از رسانه‌های آسیایی «میتریپالا سیریسنا» رئیس‌جمهوری سریلانکا روز چهارشنبه با ارائه گزارشی در مورد اقدامات انجام‌شده در خصوص حادثه تروریستی عید پاک به پارلمان این کشور افزود: نیروهای امنیتی در شناسایی تمام کسانی که درگیر حملات تروریستی بوده‌اند موفق و قادر به بازگرداندن کشور به وضعیت عادی بوده‌اند. وی گفت در عملیات جست‌وجوی گسترده این نیروها تاکنون 13 خانه مظنونان تروریست و 41 حساب بانکی مرتبط با آنها شناسایی شده است. رئیس‌جمهور سریلانکا تاکید کرد: من به نیروهای امنیتی گفتم همه کسانی را که با حملات 21 آوریل مرتبط هستند شناسایی و نابود کنند.

استعفای دسته‌جمعی اقتصاددان‌های افشاگر از دولت ترامپ

یک رسانه آمریکایی گزارش کرد، چندین اقتصاددان دولت ترامپ به دلیل برخورد تلافی‌جویانه با خود به سبب افشای ضرر و زیان‌هایی که سیاست‌های تجاری و نرخ عوارض اعمال‌شده از سوی دولت ترامپ برای کشاورزان ایجاد کرده، استعفا کرده‌اند. به گزارش ایسنا، مجله آمریکایی پولتیکو گزارش کرد، شش تن از این اقتصاددان‌های وابسته به وزارت کشاورزی آمریکا که در بخش پژوهش فعال بوده‌اند، اواخر ماه گذشته میلادی همگی در یک روز استعفا کردند و تعداد بیشتری از این اقتصاددان‌ها نیز قصد دارند طی روزهای آینده استعفا دهند. طبق این گزارش، این استعفای دسته‌جمعی بعد از آن اتفاق افتاده که «سرویس پژوهش اقتصادی» وابسته به وزارت کشاورزی آمریکا، یافته‌های تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می‌داد قوانین مالیاتی جدید جمهوریخواهان، مناقشه‌های تجاری دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و یکسری سیاستگذاری‌های دیگر این دولت در حال وارد کردن ضرر و زیان به کشاورزان آمریکایی است.

دراین پرونده بخوانید ...