شناسه خبر : 9172 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بدگمانی در بازار طلا ادامه دارد

چهار استراتژی برای سرمایه‌گذاری

از چند ماه پیش، طلا، این فلز زرد دچار کاهش قیمت شده است که می‌تواند در کوتاه‌مدت ادامه یابد.

افسانه فتاحی
از چند ماه پیش، طلا، این فلز زرد دچار کاهش قیمت شده است که می‌تواند در کوتاه‌مدت ادامه یابد. با این حال عواملی وجود دارد که می‌تواند در بلند‌مدت شرایط را مساعد نگه دارد. احتمالات بسیاری نیز برای شرایط طلا در آینده وجود دارد. از نظر متخصصان شرایط خاصی وجود دارد که بهای طلا را در ماه‌های اخیر دچار نوسان کرده است. از ابتدای اکتبر سال 2012، در ارتباط با سیاست‌های پولی منطبق با اروپا، ژاپن و همچنین آمریکا QE3 قیمت طلا شش درصد کاهش یافت. بنابراین خبرهای افزایش نقدینگی، شرایط اقتصادی تاثیر پایداری بر نرخ طلا نداشت. برای همین نیز بانک‌ها باید میزان اعطای اعتبارات را افزایش دهند. تحلیلگر اقتصادی، آن-لور ترامبلی BNP توضیح داد: «متوجه شدیم که مشکل نقدینگی به بازار معاملات نیز رسید. این اتفاق افزایش میزان پول و کاهش قیمت ارز را محدود می‌کند. بدین ترتیب طلا نیز ارزشش را مانند پول رایج از دست خواهد داد.» شگفتی دیگر: بی‌ثباتی تصمیمات مالیاتی آمریکا تاثیر چندانی بر نرخ طلا نداشت و از اعتمادی که اخیراً بازار را در دست گرفته است، لطمه بسیاری دید. در گزارش سالانه سهامداران گروه برک شایر، کارشناس امور مالی وارن بافت که علاقه و تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری طلا ندارد، با لحنی تمسخرآمیز گفت: « این علاقه شدید سرمایه‌گذاران که تا حدودی آنها را از دیگر فعالیت‌ها باز‌می‌دارد دو ایراد دارد: استفاده محدود و فقدان راندمان. اگر شما یک اونس طلا را در یک مدت زمان طولانی در اختیار داشته باشید آن را برای همیشه نزد خود نگه خواهید داشت.»

بدگمانی همچون عاملی مهم و اساسی
در اصل نظر وارن بافت اشتباه نبود. اما درک اینکه سرمایه‌گذاری بر روی طلا از ابتدای هزاره مورد شکایت افراد قرار نگرفته است، بسیار دشوار است: پس از سال‌های رکود اقتصادی، روند سرمایه‌گذاری بر روی طلا شش برابر شده است و در سال 2012 به هفت درصد رسید که هر اونس در دوازدهمین سال متوالی قرار گرفت. طی یک دوره زمانی که اوضاع اقتصادی به خاطر ماجرای 11سپتامبر، کاهش نرخ بهره، کاهش قیمت دلار و بحران مالی تنش‌های ناشی از بدهی‌های بی‌اندازه سر و صدای بسیاری کرد سرمایه‌گذاری بر روی طلا افزایش یافت. در مقایسه دشواری عرضه و رکود اقتصادی در طول یک دهه ادامه داشت و دستاوردهای بزرگ به ندرت اتفاق می‌افتاد.

اصلاح می‌تواند ادامه یابد
آیا دوره طلا به پایان رسیده است؟ در ابتدای سال 23 تحلیلگر اتحادیه بازار طلای لندن با خوش‌بینی تمام روند متوسط بهای طلا را در سال 2013، 1753 دلار حساب کردند که در مقایسه با سال 2012‌، 1669 دلار ارزش داشت. عده‌ای تخمین زده‌اند ارزش هر اونس طلا ممکن است تا 1400 دلار در طول سال کاهش یابد. گروهی اقلیت از آنها بر این باورند که ممکن است تا سقف دو هزار دلار نیز برسد. «درخواست چین و هند برای طلای خام، به‌رغم کاهش ارزش طلا در طول سال گذشته در هند به دلیل کاهش ارزش روپیه، همچنان پا‌برجاست. حداقل قیمت پیشنهادی برای این فلز از طرف هند از نظر آن-لور ترامبلی تا میزان رکود اجازه نخواهد داد که پیش رود. راهکار بسیار مهم کاهش قیمت، بهای طلا را تا 1530 دلار کاهش داد. در سال گذشته سه مرتبه این اتفاق افتاد اما این روند پیشرفت تازه‌ای داشت و هر اونس طلا تا 1800 دلار رسید. از نظر رافائل دوبوا مدیر صندوق سرمایه‌گذاری روچیلد بهای طلا ممکن است در کوتاه‌مدت دوباره کاهش یابد. سرمایه‌گذاران در حال جابه‌جا کردن دارایی‌های خود به سوی دارایی‌های پرریسک‌تر هستند. از ابتدای امسال صندوق‌های سرمایه‌گذاری حاضر در بازار سهام، سفارش 19 تن طلا داده‌اند. اما مشکل بدهی‌های بی‌اندازه به اروپا و آمریکا حل‌شدنی نیست و رونق اقتصاد آمریکا مستلزم تایید شدن است. این دو شاخص می‌توانند، دو عامل مثبت برای این فلز زرد باشند. علاوه بر این بانک‌های مرکزی به سیاست‌های حمایتی خود برای افزایش تقاضا ادامه می‌دهند. این در حالی است که در زمان رکود برای سال 2012، 536 تن طلا خریداری شد. «برزیل، پاراگوئه و به ویژه کره جنوبی از کشورهایی بودند که در این زمینه بسیار فعال ظاهر شدند.» شرایط کنونی احتیاط خاصی را برای سرمایه‌گذاری در مورد این فلز زرد بر‌می‌انگیزد. سرمایه‌گذاری بر روی سکه و شمش بی‌شک مستلزم منتظر فرصت مناسب است که در قیاس با دیگر سرمایه‌گذاری‌ها توان جهش در آن بسیار مهم است که ناشی از اجازه دادن به تمامی استراتژی‌ها در تمامی افق‌ها می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها