شناسه خبر : 6623 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رشد اقتصاد چین دوباره رونق گرفت

با وجود اینکه در ماه‌های اخیر اخباری در مورد ضعف‌های اقتصادی کشور چین شنیده می‌شد و حتی بارها خبرهایی در مورد احتمال ورود اقتصاد این کشور به رکود به میان آمد ولی در ماه گذشته نه‌تنها شرایط اقتصادی چین در سطح باثبات قرار داشت بلکه بخش تولیدی در این کشور با بیشترین نرخ طی هفت ماه گذشته رشد کرد و نوید تداوم رونق اقتصادی در ماه‌های آتی را به فعالان بخش تولید داد.

با وجود اینکه در ماه‌های اخیر اخباری در مورد ضعف‌های اقتصادی کشور چین شنیده می‌شد و حتی بارها خبرهایی در مورد احتمال ورود اقتصاد این کشور به رکود به میان آمد ولی در ماه گذشته نه‌تنها شرایط اقتصادی چین در سطح باثبات قرار داشت بلکه بخش تولیدی در این کشور با بیشترین نرخ طی هفت ماه گذشته رشد کرد و نوید تداوم رونق اقتصادی در ماه‌های آتی را به فعالان بخش تولید داد. طبق گزارش‌های موجود کاهش نرخ تورم تا انتهای سال جاری میلادی و رشد فرصت‌های شغلی در این کشور از دیگر نشانه‌هایی است که می‌تواند نوید‌بخش توسعه بیشتر اقتصادی در این کشور باشد.
رئیس مرکز مطالعات اقتصادی بانک استاندارد چارتر در گزارش اخیر خود اعلام کرد تا انتهای سال 2013 میلادی نرخ تورم در چین به چهار درصد می‌رسد که 3/1 درصد کمتر از متوسط نرخ تورم در سال گذشته خواهد بود و نرخ رشد اقتصادی هم نسبت به مدت مشابه سال قبل 02/1 درصد ارتقا خواهد یافت. اقتصاد چین که در مسیر توسعه گام بر می‌دارد دیگر نیازی به کاهش بیشتر نرخ بهره بانکی و نرخ استقراض ندارد و به همین دلیل هم تمامی تحلیلگران بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد چین که دومین اقتصاد بزرگ دنیاست تا انتهای سال 2013 میلادی دوباره در مسیر رشد قرار می‌گیرد و می‌تواند برای نجات اقتصاد دنیا وارد عمل شود. با وجود گذشت بیش از شش سال از آغاز بحران اقتصادی غرب هنوز شمار زیادی از کشورهای صنعتی با بحران‌های مالی دست به گریبان هستند و به همین دلیل نتوانسته‌اند رشد را تجربه کنند. چین می‌تواند به عنوان یک قطب اقتصادی بزرگ در خارج کردن اقتصاد دنیا از رکود نقش مهمی داشته باشد. بحران اقتصادی چین با افزایش قیمت مسکن شروع شد و به دنبال آن مداخله دولت این کشور در بازار ارز برای پایین نگه‌ داشتن ارزش یوان به معضلی بزرگ در جهان تبدیل شد. ولی این موضوع که مساله اصلی مورد انتقاد جامعه جهانی بود هم‌اکنون زمینه را برای جنگ ارزی در جهان فراهم کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها