شناسه خبر : 527 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تب و تاب خریداران در ماه اخیر کاهش یافت

طلا در انتظار سقوط

در ماه می شاهد این بودیم که از شتاب خریداران برای خرید سکه و جواهرات کاسته شده بود؛ به همین دلیل اکنون دیدگاه معامله‌گران در مورد چشم‌انداز قیمت طلا حالت نزولی به خود گرفته است.

منبع: بلومبرگ
در ماه می شاهد این بودیم که از شتاب خریداران برای خرید سکه و جواهرات کاسته شده بود؛ به همین دلیل اکنون دیدگاه معامله‌گران در مورد چشم‌انداز قیمت طلا حالت نزولی به خود گرفته است. قبلاً طی ماه آوریل به دنبال کاهش قیمت‌ها خرید طلا به اوج خود رسیده بود. در ماه آوریل صندوق‌های تامینی در مورد قیمت طلا طی پنج سال بعدی کمترین دیدگاه صعودی را داشتند. اکنون در هند و هنگ‌کنگ اضافه بهای پرداختی برای جواهرات در حال تنزل است و فروش سکه توسط ضرابخانه آمریکا نیز در ماه می به حدود یک‌سوم ماه آوریل رسیده بود. داده‌های بلومبرگ نشان می‌دهد در ماه می سرمایه‌گذاران بیش از 123 تن از طلای صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود را به ارزش حدود 6/5 میلیارد دلار به فروش رسانده‌اند. بعد از سقوط طلا در 16 آوریل به پایین‌ترین سطح خود در دو سال گذشته، خرید فیزیکی طلا افزایش یافت و باعث شد قیمت‌ها طی دو هفته حدود 13 درصد افزایش یابد. اما اکنون این جهش قیمتی در حال معکوس شدن است و تحلیلگران در بررسی‌های بلومبرگ نیز از اولین عقب نشینی سالانه طلا از سال 2000 خبر می‌دهند. با افزایش قیمت سهام برخی از سرمایه‌گذاران وفاداری خود را نسبت به شمش به عنوان منبعی برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان از دست داده‌اند. دیوید ویلسون، تحلیلگر شرکت سیتی‌گروپ در لندن می‌گوید: «ما باید شاهد افت بزرگ دیگری در قیمت‌ها باشیم تا خرید خرده‌فروشی‌ها مجدداً افزایش یابد. حرکت نزولی نسبتاً بزرگی که در ماه آوریل شاهدش بودیم، قطعاً خرید خرده‌فروشی‌ها را تحریک کرد، اما یک‌بار که خرید در سطح خاصی از قیمت‌ها انجام می‌شود، این خریدها، شروع به محو شدن می‌کنند.» طبق نظر‌سنجی بلومبرگ از 15تحلیلگر، انتظار می‌رود قیمت طلا هفته ابتدایی ماه ژوئن افزایش یابد، در حالی که 13 نفر دیدگاه نزولی و پنج نفر نیز دیدگاه خنثی داشتند.
فدراسیون تجارت
امسال طلا در لندن با 17 درصد سقوط به 27/13595 دلار در هر اونس رسیده است، که این بیش از 4/4 درصد تنزل شاخص GSCI استاندارد اند پورز (24کالا) است. شاخص سهام همه کشورهای جهان (MSCI) 7/8 درصد افزایش یافته و شاخص شرکت بانک آمریکا نیز نشان می‌دهد اوراق قرضه‌ها 1/1 درصد افت کرده است. امسال بیش از 40 میلیارد دلار از ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا کاسته شده است. برایان لان، مدیرعامل مرکز گلد سیلور، که یکی از فروشندگان شمش در سنگاپور است، می‌گوید: «این فلز با کمترین اضافه بها در سنگاپور به فروش می‌رسد.» همچنین UBS AG در گزارشی گفته است تقاضای طلا ممکن است بیشتر از میزانی که قبلاً فکر می‌شد، ضعیف شود. هفته پایانی ماه می، اضافه بهایی که در هند جواهر‌فروشی‌ها به بانک‌ها می‌پرداختند، سه تا 5/3 دلار در هر اونس بود؛ این میزان در اوایل این ماه 10 تا 12 دلار بود. در هنگ‌کنگ نیز مصرف‌کنندگان، سه دلار اضافه‌بها پرداخت می‌کردند، در مقایسه با پنج تا شش دلار هفته گذشته.
رکورد تقاضا
با توجه به تخمین‌های شورای جهانی طلا، در ماه آوریل افزایش خرید فیزیکی طلا احتمالاً باعث خواهد شد تقاضای هند رکورد سه‌ماهه‌ای ثبت کند، به طوری که واردات این کشور طی سه ماه منتهی به ژوئن به 300 تا 400 تن خواهد رسید. در ماه آوریل در استرالیا، صف خریداران برای دریافت سکه به نیم‌کیلومتر می‌رسید و مغازه‌های طلا و جواهرفروشی‌ها در هند و چین نیز یک‌روزه موجودی طلای خود را تمام می‌کردند. به گفته ژانگ بینگنان، دبیر کل انجمن طلای چین، تقاضای طلای چین، پس از افزایشی که در ماه آوریل داشت، ممکن است در نیمه دوم امسال کند شود. داده‌های وب‌سایت ضرابخانه ایالات متحده نشان می‌دهد در ماه می این ضرابخانه 61500 اونس سکه‌ طلا به فروش رسانده است، در حالی که این میزان در ماه آوریل به 209500 اونس رسیده بود. در ماه آوریل تقاضا آنقدر زیاد شده بود که فروش کوچک‌ترین سکه (سکه طلای ایگل یک اونسی) را به تاخیر انداخته بود. این ضرابخانه در روز 28 می سفارش‌گیری خود را از سر گرفت. طبق وب‌سایت این ضرابخانه، سکه طلای ایگل یک اونسی آمریکایی اکنون دارد 1710 دلار در هر اونس فروخته می‌شود که در حدود 20 درصد بالاتر از قیمت طلاست.
بانک‌های مرکزی
در صورتی که با بهبود وضعیت اقتصادی، بانک مرکزی در‌صدد جلوگیری از چاپ بی‌سابقه‌ پول خود برآیند، تقاضای طلا ممکن است بیشتر تضعیف شود. بن برنانکی رئیس فدرال‌رزرو هفته گذشته گفت در صورت افت نرخ بیکاری، سرعت خرید اوراق قرضه می‌تواند کاهش پیدا کند. بانک فدرال‌رزرو طی دو دور از سیاست‌های انبساطی که از ژوئن 2011 اجرا کرده، 3/2 تریلیون دلار بدهی خریداری کرده است که این باعث شده تا قیمت شمش 70 درصد افزایش پیدا کند. هفته پایانی می، به دلیل گمانه‌زنی‌ها در مورد حفظ محرکه اقتصادی فدرال‌رزرو، قیمت طلا تا 8/1 درصد افزایش یافته بود. به گفته ویلسون سیتی گروپ، کاهش محرکه اقتصادی فدرال‌رزرو از دلار حمایت خواهد کرد. همبستگی معکوس طلا و دلار، دلالت بر این دارد که شاهد قیمت‌های پایین‌تر شمش خواهیم بود. ضریب همبستگی 30 هفته‌ای این دو، منفی 54 درصد بوده است؛ این سطحی است که آخرین بار در دسامبر 2012 به آن رسیده بودیم. علاوه بر این، کاهش وفاداری سرمایه‌گذاران نسبت به طلا دارد به نقره کشیده می‌شود، این ماه دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای دومین ماه متوالی در حال منقبض شدن بود. در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاران مالک 18965 تن دارایی، به ارزش 9/13 میلیارد دلار هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها