شناسه خبر : 4615 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تیموتی گایتنر، دومین مقامی که باید کناره‌گیری کند

بازنشستگی تیموتی

یکی دیگر از افرادی که در جریان بحران اقتصادی آمریکا بسیار فعال بود تیموتی گایتنر وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا بود.

یکی دیگر از افرادی که در جریان بحران اقتصادی آمریکا بسیار فعال بود تیموتی گایتنر وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا بود. وی از سال 2009 میلادی به سمت وزیر خزانه‌داری انتخاب شد و به همراه برنانکی مهندسی شرایط بحرانی اقتصاد آمریکا را بر عهده داشت و‌لی با توجه به تداوم بحران اقتصادی و هزینه‌های زیادی که این طرح‌ها به دولت تحمیل کرده است انتقادهای زیادی از عملکرد وی شده است‌. او که سال‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی و مالی مشغول به کار بوده است یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های اقتصادی در آمریکاست‌. زمزمه‌های تغییر گایتنر در سال جاری در آغازین روزهای سال جاری شنیده شد‌. برخی بر این باورند که گایتنر از تمامی پتانسیل‌های اقتصادی برای اصلاح شرایط استفاده نکرده است و به همین دلیل باید از سمتش کنار برود‌. برخی پا را فراتر می‌گذارند و می‌گویند اقتصاد آمریکا به دلیل مدیریت بد گایتنر بیش از چهار سال در بحران باقی ماند و هنوز هم به طور کامل از بحران خارج نشده است‌. این منتقدان از رشد تزریق دولت به اقتصاد و حباب بدهی‌های دولتی‌، رکود بازار مسکن، حرکت اقتصاد در خلاف جهت خصوصی‌سازی و بزرگ شدن دولت و در نهایت ضعف نظام بانکی و اقتصادی این کشور به عنوان دلایلی برای نشان دادن ضعف‌های گایتنر در این سمت یاد می‌کنند و بر این باورند که او باید کنار برود‌.
به نظر می‌رسد باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا هم تا اندازه زیادی با این دیدگاه موافق باشد و به همین دلیل گزینه‌هایی برای جایگزینی وی پیشنهاد شده است البته در مورد هیچ یک از آنها هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است و مذاکره در مورد جایگزین‌های احتمالی ادامه دارد. بحران اقتصادی آمریکا آسیب زیادی به بخش‌های مختلف اقتصاد وارد کرد و همین مساله سبب شد آمریکا نیاز به تغییرات اساسی هم در حوزه سیاستگذاری اقتصادی و هم در حوزه مجریان اقتصادی داشته باشد و این تغییرات از همین امسال آغاز شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها