شناسه خبر : 18896 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چشم‌انداز بی‌رونق در انتظار بازار

فولادی‌ها در فکر افزایش قیمت

بزرگ‌ترین فولادسازان ایالات متحده آمریکا در تلاش هستند تا فوراً قیمت‌های نقدی بازار را به‌رغم تقاضای ضعیف تا بیش از هشت درصد افزایش دهند.

منبع: وال‌استریت ژورنال
بزرگ‌ترین فولادسازان ایالات متحده آمریکا در تلاش هستند تا فوراً قیمت‌های نقدی بازار را به‌رغم تقاضای ضعیف تا بیش از هشت درصد افزایش دهند. بر اساس گزارشی که فولادسازان ایالات متحده روز سه‌شنبه 29 ژانویه ارسال کرده‌اند، قیمت‌های پایین طی سه‌ماهه پایانی سال گذشته منجر به نتایج بی‌زرق و برقی برای آنها شده است. شرکت استیل ایالات متحده گزارش داد طی این دوره 50 میلیون دلار (35 سنت در هر سهم) زیان کرده است. شرکت هلدینگ فولاد آلاسکا زیانی 4/230 میلیون‌دلاری (89/1 دلار در هر سهم) متحمل شده است. شرکت نیوکور نیز از سودی 9/136 میلیون‌دلاری (43 سنت در هر سهم) گزارش می‌دهد، که هیچ‌گونه رشدی نسبت به سال گذشته نشان نمی‌دهد. درآمد این شرکت طی این دوره با 8/7 درصد کاهش به 45/4 میلیارد دلار رسید. سال گذشته کارخانه‌های فولادسازی توانستند در سایه بهبود وضعیت اقتصادی دو بار یعنی در ماه‌های جولای و اکتبر، قیمت‌های فولاد خود را افزایش دهند؛ اما با این حال قیمت‌ها در سه‌ماهه پایانی سال تضعیف شد. به همین دلیل اکنون فولادسازان در تلاش هستند تا قیمت‌ها را 45 تا 50 دلار در هر تن افزایش دهند. قیمت‌های نقدی فولاد نورد گرم که نوعاً در ساخت اتومبیل، کامیون و دیگر اسباب مورد استفاده قرار می‌گیرد، سال گذشته طبق داده‌های موسسه پلت، با 16 درصد کاهش از 742 به 620 دلار سقوط کرد. تام کالون موسس شرکت کالون در شیکاگو، که در کار خرید و فروش فولاد است، می‌گوید: «زمانی که قیمت‌ها به حدود 600 دلار سقوط کنند، کارخانه‌ها با نقطه‌ کور و رنج‌آوری رو‌به‌رو خواهند شد، بنابراین آنها سعی در توقف این روند خواهند کرد.»
هفته سوم ژانویه شرکت استیل ایالات متحده، آرکلور میتال، فولاد آلاسکا و شرکت نیوکور در نامه‌هایی به مشتریان اعلام کردند قیمت‌های خود را برای اقلام اصلی فولاد مورد استفاده در صنایع خودروسازی، ساخت و ساز و انرژی افزایش خواهند داد. هنوز مشخص نیست آیا واقعاً مشتریان قیمت‌های بالاتر را خواهند پذیرفت یا نه. روز سه‌شنبه مشکلات کنونی تقاضا مانع از این نشد تا مایک بیب رئیس آرکانزاس و جان کورنتی مدیر اجرایی سابق نیوکور، از رونمایی طرح‌هایی برای ساخت یک کارخانه فولاد 1/1 میلیارددلاری، نزدیک اوسکولا در ایالت آرک، دست بکشند. در صورت تصویب این کارخانه توسط قانونگذاران و با غلبه بر موانع دیگر، 525 نفر با حقوق متوسط 75 هزار دلار استخدام خواهند شد. فولادسازان می‌گویند انتظار می‌رود تقاضا طی سه‌ماهه اول امسال تقویت شود، خصوصاً در حال حاضر بازار خانه‌سازی در حال بهبود است و این خود فروش لوازم ساخت خانه را گرم نگه می‌دارد. بازار خودرو نیز انتظار می‌رود قوی باقی بماند. جان پاکارد، ناشر به‌روزرسانی بازار فولاد، می‌گوید: افزایش قیمت‌ها بستگی به این دارد که آیا تقاضای فولاد محدود می‌شود یا خیر و اینکه آیا خریداران باید برای مدت طولانی برای دریافت فولاد خود منتظر بمانند یا خیر. پاکارد در ادامه می‌گوید: «خریداران همچنین صبر می‌کنند تا ببینند آیا مدت زمان سفارش‌دهی تا گرفتن محصول (لید تایم) کارخانه‌ها بیشتر می‌شود یا خیر. اگر این لید تایم تغییر نکند، کارخانه‌ها مجبورند درخواست فروش بدهند و افزایش قیمت‌ها فرو می‌ریزد.» به‌گفته تحلیلگران، تولید‌کنندگان می‌خواهند از افت بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کنند. چارلز برادفورد از موسسه پژوهشی برادفورد می‌گوید: «به نظر نمی‌رسد افزایش قیمت‌ها معنی‌دار باشد، مگر در شرایط توقف این لغزش.» بازار خودرو همچنان به عنوان قوی‌ترین بازار برای فولادسازان محسوب می‌شود، در حالی که اخیراً بازار مستحکم انرژی ضعیف‌تر شده است. در بخش انرژی به طور عمده از لوله‌های فولادی در صنعت نفت و گاز طبیعی برای حفاری استفاده می‌شد. جان سورما مدیر‌عامل شرکت استیل ایالات متحده می‌گوید: «کاهش فعالیت‌های حفاری و پروژه‌های احداث خط لوله و همچنین ادامه سطح واردات بالا، به طور قابل توجهی سود واحد ساخت لوله شرکت ما را کاهش داد.» و احد فولاد ایالات متحده که فولاد را برای مصارف خودرو‌سازان می‌سازد طی سه‌ماهه پایانی سال گذشته در مقایسه با زیان 72 میلیون‌دلاری مدت مشابه سال 2011، به سود عملیاتی11میلیون دلار دست یافت؛ این در حالی است که سال گذشته سود این شرکت در بازار انرژی در مقایسه با سود 119میلیون‌دلاری سال قبل، با 73 درصد سقوط، به منفی‌
32 میلیون‌ دلار رسید و فروش با 9/6 درصد کاهش به 49/4 میلیارد دلار رسید. درآمد این شرکت با 7/5 درصد کاهش به 42/1 میلیارد دلار رسید. جیمز واین اسکات، مدیر ‌اجرایی شرکت آلاسکا، زیان اخیر شرکت را با شرایط اقتصادی ضعیف مرتبط می‌داند. او می‌گوید در سال 2012، به ویژه سه‌ماهه چهارم، این عامل، تقاضای جهانی و قیمت‌های فروش محصولات فولادی را متاثر ساخت.


دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها