شناسه خبر : 17796 لینک کوتاه

اروپایی‌ها پارسال پنج میلیون تن موز خوردند

اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و وارد‌کننده موز در جهان است. در سال ۲۰۱۲ مردم اروپا حدود ۲/۵ میلیون تن موز مصرف کردند که تقریباً ۶/۴ میلیون تن آن را وارد کردند و حدود ۶۱۱ هزار تن آن در اروپا خصوصاً جزایر قناری تولید می‌شود.

اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و وارد‌کننده موز در جهان است. در سال 2012 مردم اروپا حدود 2/5 میلیون تن موز مصرف کردند که تقریباً 6/4 میلیون تن آن را وارد کردند و حدود 611 هزار تن آن در اروپا خصوصاً جزایر قناری تولید می‌شود. تقریباً 70 درصد از موزهای وارداتی به اروپا از کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی خصوصاً اکوادور، کلمبیا و کاستاریکاست و 20 درصد آن از کشورهای آفریقایی، جزایر کارائیب و اقیانوس آرام وارد می‌شود. در تحقیقی که توسط یک شرکت وارد‌کننده میوه در اروپا صورت گرفته، دریافته‌اند که 40 درصد مردم بریتانیا موز را به عنوان میان‌وعده ترجیح می‌دهند.
23 درصد مردم سیب، 14 درصد از آنها گلابی و 15درصد پرتقال می‌خورند. در طول هفته‌های اخیر قیمت هر کیلو موز در آلمان بین 3/1 تا 5/1یورو بوده است که نسبت به سال قبل دو یورو کاهش یافته است. از دلایل اصلی کاهش قیمت می‌توان به عرضه بیشتر این محصول اشاره کرد. در سال گذشته شرایط آب و هوایی در نواحی گرمسیر مساعد نبود و عرضه موز کاهش یافت. امسال شرایط آب و هوا خصوصاً در اکوادور مناسب بوده و تولید آن افزایش یافته است. تولید موز در هند در چهار سال گذشته دو برابر شده اما قیمت آن دائماً بالا می‌رود. کارشناسان، هزینه بالای تولید را دلیل اصلی افزایش قیمت موز می‌دانند. امسال صادرات موز پرو به مکزیک افزایش یافت و ارزش صادرات آن به 2/15 میلیون دلار رسید که 16 درصد بیشتر از سال گذشته است. در هفت سال گذشته صادرات موز پرو 21 درصد رشد کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها