شناسه خبر : 16456 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

افزایش تقاضای چین در سال ۲۰۱۳

کاهش ناچیز قیمت آلومینیوم در هفته‌ای که گذشت

به گزارش موسسه هاربر اینتلیجنس قیمت آلومینیوم این هفته با سقوط مواجه بود، اما قیمت‌ها در بازارهای غرب میانه ایالات متحده در پایان هفته کمی بالاتر از آغاز هفته بود.

به گزارش موسسه هاربر اینتلیجنس قیمت آلومینیوم این هفته با سقوط مواجه بود، اما قیمت‌ها در بازارهای غرب میانه ایالات متحده در پایان هفته کمی بالاتر از آغاز هفته بود. در بورس فلزات لندن قیمت معاملاتی آلومینیوم سه‌ماهه 5/5 درصد از قیمت خود را این هفته از دست داد و قیمت‌ها به 048/2 متریک تن رسید‌. گزارش هاربر حاکی است: قیمت‌ها بار دیگر خود را به 2050 دلار به ازای هر متریک تن رساندند در حالی که شدیدترین کاهش هفتگی خود از نوامبر سال2010 را تجربه کردند‌. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار فلزات نیز در طول هفته در ابتدا با سود و بعد از آن فروش استقراضی آلومینیوم سود خوبی به دست آوردند بازار‌های چین پس از بازگشت از تعطیلات سال نو عملکرد ضعیفی داشتند. ضعف اخبار مربوط به گزارش تولید کارخانجات در ایالات متحده و اروپا و دلار قوی از دیگر مواردی است که منجر به کاهش تقاضا و بهای آلومینیوم شد. در همین حال، گزارش هاربر حاکی است، صرفه فروش آلومینیوم (Premium) در بازار غرب میانه ایالات متحده در حدود 5/11 تا 12 سنت به ازای هر پوند آلومینیوم است در حالی که در هفته قبل این شاخص در محدوده 35/11 تا 12 سنت قرار داشت. توفان زمستان و کاهش قابل توجه عرضه آلومینیوم قراضه از جمله عواملی است که باعث افزایش تقاضا برای شمش ذوب مجدد در کارخانجات آلومینیوم شده است. گزارش کومرتس بنک (‌Commerzbank) حاکی از این است که فراوانی منابع و عرضه آلومینیوم از جمله عواملی هستند که به احتمال زیاد حرکت صعودی این فلز را محدود خواهند کرد. تحلیلگران به استناد داده‌های موسسه بین‌المللی آلومینیوم بر این باورند که تولید آلومینیوم در جهان در ماه ژانویه از 000/917/3 متریک تن فراتر رفت که تنها اندکی پایین‌تر از رکورد بالای ماه قبل از آن بود. همچنین شاخص تولید سال به سال 7/5 درصد رشد داشته است.
گزارش کومرتس بنک می‌افزاید: بخش مهمی از این افزایش تقاضا مربوط به چین بوده است‌، که در آن تولید سالانه 1/16 درصد رشد را ثبت کرده است که نشان از باقی ماندن تولید در محدوده نزدیک به رکورد 76/1 میلیون تن در سال است. تولید بالای جهانی آلومینیوم نیز تاثیر چندانی بر کاهش عرضه مازاد در بازارها نداشته است. بر اساس نظرسنجی که توسط SMM موسسه تامین آمار و اطلاعات چین انجام شده است در حال حاضر چین دارای ذخایر 1/12 میلیون تن شمش آلومینیوم است. نظرسنجی‌های دیگر نیز به یافته‌های مشابهی رسیده‌اند. برآوردهای SMM حاکی از این است که ذخایر شمش آلومینیوم چین امسال افزایش بیشتری خواهد داشت که به دلیل عرضه جدید از استان‌های شمال غربی این کشور است در حالی که این عرضه مازاد به طور کامل جذب نخواهد شد‌. انبارهای بورس فلزات لندن نیز شامل 000/160/5 تن آلومینیوم است که فقط 6/1 درصد پایین‌تر از رکوردی است که در پایان دسامبر به خود دیده است. گزارش کومرتس بنک می‌افزاید: «عرضه بالا به احتمال زیاد برای جلوگیری از هر گونه افزایش قابل توجهی در قیمت آلومینیوم است.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها