شناسه خبر : 12242 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آزاد شدن صادرات، کلید قفل صنعت فولاد

رکود حاکم بر رینگ فلزی بورس کالای ایران و معاملات بازار آزاد فولاد به دلیل کاهش فعالیت‌های عمرانی دولت و رکود بازار مسکن دلیلی بود تا در هفته گذشته حمیدرضا طاهری‌زاده نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد خواستار آزاد شدن صادرات محصولات فولادی شود.

سید‌علی خسروشاهی

رکود حاکم بر رینگ فلزی بورس کالای ایران و معاملات بازار آزاد فولاد به دلیل کاهش فعالیت‌های عمرانی دولت و رکود بازار مسکن دلیلی بود تا در هفته گذشته حمیدرضا طاهری‌زاده نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد خواستار آزاد شدن صادرات محصولات فولادی شود. وی با بیان افت تولید فولاد و کمبود مواد اولیه در صنعت فولاد اعلام کرد اکثر کارخانه‌های فولادی با 60 درصد توان تولیدی خود در حال فعالیت هستند که این امر باعث اتلاف منابع می‌شود. به نظر می‌رسد با شرایط فعلی کشور و نیاز به ارز، صادرات محصولات فولادی به ویژه مقاطع فولادی می‌تواند علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی سنگ‌آهن که این روزها در رینگ صادراتی بورس کالای ایران طرفداران زیادی پیدا کرده، ارز‌آوری بالایی را نیز برای کشور به ارمغان بیاورد. اما نکته‌ای که نباید از آن غفلت کرد توان صادرات و هزینه تمام‌شده بالای محصولات صنعتی در کشور است. در حالی که در کشور شاهد فروش مقاطع فولادی ساخت کشور‌های خارجی با قیمت کمتری نسبت به محصولات داخلی هستیم آیا برای مصرف‌کننده خارجی قیمت محصولات ایرانی به صرفه خواهد بود؟
با این حال در بین رینگ‌های مختلف بورس کالا رینگ فلزی نسبت به هفته قبل از رونق بهتری برخوردار بود. با توجه به افزایش اندک قیمت شمش در بخش خصوصی، فولاد خوزستان توانست محصولات خود را در بورس کالای ایران به فروش رساند و با عرضه تختال و شمش بلوم نقش پر‌رنگی در رونق نسبی این هفته داشته باشد. شرکت ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان، فولاد مبارکه و فولاد خراسان نیز توانستند محصولات خود را به فروش رسانند. هفته گذشته شمش طلا هم در تالار صنعتی عرضه شد، شرکت تهیه و تولید مواد صنعتی ایران 10 لات شمش طلا عرضه کرد اما موفق به فروش محصولات خود نشد. با توجه به تحولات سیاسی منطقه و کم‌رنگ شدن سایه جنگ در سوریه، قیمت جهانی طلا و نرخ ارز کاهش یافت تا طلا در سراشیبی قرار گیرد. با کاهش قیمت در بازار‌های جهانی در اوایل هفته مس تولیدی شرکت ملی مس با کاهش قیمت 100 تومانی مواجه شد. رینگ پتروشیمی هم طبق معمول با اقبال در بخش‌های پلیمر و قیر مواجه شد. رینگ پتروشیمی به لطف بخشنامه دولت مبنی بر فروش تمام محصولات تولیدی واحد‌های پتروشیمی در بورس کالای ایران توانسته جایگاه خوبی پیدا کند. چندی قبل مدیران بورس کالا از درج قیمت محصول قیر مورد معامله در بورس کالای ایران در نشریات معتبر جهانی خبر دادند و اعلام شد بورس کالای ایران می‌تواند در محصولات پتروشیمی دیگر نیز به این جایگاه دست پیدا کند. اما تعدادی از کارشناسان با دیده تردید به این مساله نگاه می‌کنند و معتقد هستند به دلیل وجود کارمزد نسبتاً بالا در بورس کالای ایران و عدم ارائه تسهیلات مناسب به مشتریان خارجی همچنین نا‌آشنا بودن مشتریان خارجی با سازوکار بورس کالای ایران، این امر بعید به نظر می‌رسد. به هر حال با توجه به لزوم صادرات در اقتصاد ملی و نقش پررنگ صنایع پتروشیمی در صادرات کشور به نظر می‌رسد بورس کالای ایران با ایجاد سازوکار جدید و تسهیل رویه‌های موجود، می‌تواند نقش پررنگی در بازار‌یابی و فروش محصولات پتروشیمی ایفا کند. رینگ کشاورزی هم طبق معمول بی‌رونق بود و تنها کنجاله پرک سویا محصول هندوستان مورد معامله قرار گرفت. در مورد مشکلات رینگ پتروشیمی صحبت‌های زیادی شده و کارشناسان راهکارهای زیادی هم برای برون‌رفت از مشکلات ارائه داده‌اند. به نظر می‌رسد دیگر زمان اقدام عملی توسط دولت محترم است تا با حمایت‌های لازم، رینگ کشاورزی را احیا کرده تا بازار محصولات کشاورزی از شفافیت در کشف قیمت و ایمن بودن معاملات و دیگر محاسن موجود در بورس کالا بهره ببرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها