شناسه خبر : 33368 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (سیاسی)

گفت‌وگو درباره جنگنده‌هایی که صدام به ایران فرستاد

ایسنا نوشت: سفیر عراق در ایران اعلام کرد که تهران و بغداد در حال گفت‌وگو درباره سرنوشت هواپیماهایی هستند که صدام از بیم منهدم شدن توسط آمریکا در جنگ کویت، به ایران فرستاده بود. سعد جواد قندیل در گفت‌وگو با اسپوتنیک پیرامون سرنوشت هواپیماها و جنگنده‌هایی که صدام به ایران فرستاده بود گفت: گفت‌وگوها میان ایران و عراق برای بازگرداندن جنگنده‌هایی که صدام در جنگ دوم خلیج‌فارس به ایران فرستاد همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش، بعد از ورود نیروهای عراقی به کویت و بعد از اینکه نیروهای ائتلاف تحت امر آمریکا بیش از 500 جنگنده عراقی را منهدم کردند، صدام برای محافظت از ناوگان هوایی خود تعدادی از جنگنده‌ها و هواپیماهای مسافربری باقی‌مانده را به ایران فرستاد.

علی ربیعی: دروغ نگفتیم

ایلنا به نقل از علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، نوشت: حادثه هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۷۶ مسافر این هواپیما دل‌های ما را غمگین کرد. بعد از تقریباً سه روز با خبر شدیم که این هواپیما در نهایت تاسف با آتش پدافند خودی ساقط شده است. انتقادهای زیادی متوجه مسوولان شد. ما متهم به دروغگویی و پنهان‌کاری شدیم در حالی که واقعاً این‌گونه نبود. واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم. همه کسانی که در آن روزها و در اوج جنگ روانی آمریکا علیه ملت ایران اظهارنظر می‌کردند مبتنی بر عرق ملی و با استناد به اطلاعات موجود در همان لحظه بود و همه موضع‌گیری‌ها ریشه در بی‌اطلاعی یا بهتر بگویم بی‌اطلاع گذاشتن آنها داشت.

بیانیه نمایندگان مجلس در حمایت از سپاه

جمهوری اسلامی نوشت: 186 نفر از نمایندگان مجلس، در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان حوادث اخیر، در حمایت از سپاه بیان کردند: اجازه نمی‌دهیم اشتباه یک عضو خانواده باعث سوءاستفاده دشمنان شود. در این بیانیه آمده است: شکستن اقتدار و هیبت استکباری دولت جنایتکار آمریکا در پاسخ به مطالبات میلیون‌ها ایرانی غیرتمند توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جهان را در بهت و حیرت فرو برد. شیرینی این پیروزی بزرگ در کام ده‌ها میلیون ایرانی قهرمان بود که خبر ناگوار و اندوهبار سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که در آن عزیزانی از ایران اسلامی و دیگر کشورها بود، تلخی و اندوهی را به جانمان نشاند که کوچک‌ترین اثر آن چشمانی اشک‌بار با قلوبی شکسته بود.

دستگاه قضایی: سفیر انگلیس عنصر نامطلوب است

میزان نوشت: غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه درباره واکنش قوه قضائیه به حضور سفیر انگلیس در تجمعات غیرقانونی گفت: این فرد عنصر نامطلوب است. سیاست قضایی قوه قضائیه این است که بین معترضان و آشوبگران و همچنین اقدام اعتراضی با اقدام ضدانقلابی و مغایر امنیت ملی کشور تفاوت قائل هستیم. با کسانی که اقدام علیه امنیت داشته باشند، در چارچوب ضوابط قانونی برخورد خواهیم کرد. در این موضوع به جهت اینکه ماموریت ما تامین امنیت شهروندان است، هیچ تعارفی با هیچ‌کس نخواهیم داشت، ولو به حسب ظاهر فرد مدعی مصونیت دیپلماتیک باشد. البته قواعد بین‌المللی را مراعات می‌کنیم و به کنوانسیون‌های بین‌المللی که به آنها ملحق شده‌ایم، احترام می‌گذاریم؛ اما احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی یک‌جانبه نیست.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها