شناسه خبر : 33204 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

زیان تحریم‌ها

حسن روحانی از زیان 200 میلیارددلاری تحریم‌ها برای ایران خبر داد

در هفته‌ای که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، از زیان 200 میلیارددلاری تحریم‌ها برای ایران از سال 95 تا امروز خبر داد، آمریکا تهدید کرد که قصد دارد در سال نو میلادی تحریم‌های ایران را تشدید کند. رئیس کارگروه ایران در وزارت خارجه آمریکا، ضمن دفاع از حمله این کشور به مواضع «الحشد الشعبی» در عراق و سوریه، گفت: واشنگتن در سال جدید میلادی تحریم‌های ایران را تشدید می‌کند. به گزارش «فارس» به نقل از پایگاه خبری شبکه «اسکای نیوز»، برایان هوک در یک نشست خبری، با بیان اینکه واشنگتن ممکن است بر میزان تحریم‌های ایران بیفزاید، گفت: آمریکا از آثاری که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران داشته، راضی است. وی اظهار کرد: اقتصاد ایران در حال تضعیف است و با افزایش تحریم‌های ما در سال ۲۰۲۰، بیش از پیش هم تضعیف خواهد شد. هوک با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران در حال حاضر منفی است، مدعی شد در صورتی که ایران سیاست‌های خود را تغییر ندهد، با «فروپاشی اقتصادی» روبه‌رو می‌شود.

زیان 200 میلیارددلاری تحریم‌ها

از سوی دیگر رئیس‌جمهوری هفته گذشته میزان تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را اعلام کرد. حسن روحانی با بیان اینکه بدترین دوران تحریم را می‌گذرانیم، گفت: اگر جنگ اقتصادی نداشتیم از سال 95 تا امروز باید 200 میلیارد دلار منبع اضافی وارد کشور می‌شد که 100 میلیارد دلار آن پول نفت بود. اگر در سال 97 و 98 تحریم وجود نداشت در هر سال حدود 50 میلیارد دلار از فروش نفت کسب می‌کردیم. لذا اینکه می‌گویند تحریم چه تاثیری داشته است، باید مدیریت را قوی کنیم مانند این است که عضلات را قوی کنیم اما وقتی آب و غذا وجود نداشته باشد، طرف هر چقدر هم قوی باشد، دچار خطر و آسیب خواهد بود. روحانی روز سه‌شنبه 10 دی‌ماه در حال سخنرانی در آیین بهره‌برداری از قطار برقی گلشهر به هشتگرد، اظهار کرد: اگر تحریم وجود نداشت، پارسال و امسال حدود 100 میلیارد دلار درآمد کشورمان اضافه‌تر می‌شد و در کنار آن می‌توانستیم تا پایان امسال از حدود 100 میلیارد دلار اعتبارات خارجی استفاده کنیم و این در حالی است که امروز این منابع را در اختیار نداریم و کشور بدون این 200 میلیارد دلار اداره می‌شود. با این حال در حد توان تلاش می‌کنیم از مشکلات مردم بکاهیم.

روحانی: اهلاً و سهلاً آماده مذاکره‌ایم

رئیس‌جمهوری یک روز بعد در جریان سفر به استان اردبیل اعلام کرد که هر زمان آمریکا از راه نادرست بازگردد، ایران آماده مذاکره است. بر اساس گزارش ایسنا، حسن روحانی گفت:‌ توطئه‌ای علیه ما طراحی شده تا ابهت و عظمتمان را بشکند و ما را تسلیم کند و ما در برابر آنها خاضع شویم؛ این کار در برابر ملت ایران شدنی نیست و آنها باید از این راه غلط و نادرستی که شروع کرده‌اند بازگردند. هر زمان که آنها از این راه غلط خود بازگردند ما آماده هستیم؛ هر گاه آنها به نقطه‌ای که از آن توطئه جدید را آغاز کرده‌اند، برگردند ما آماده هستیم. آنها می‌گویند که ما آماده مذاکره هستیم. بسم‌الله، اهلاً و سهلاً ما نیز آماده مذاکره هستیم. اما به شرط آنکه سر نقطه اول بازگردیم و تعهدات و آنچه شکانده‌اید را به نقطه اول بازگردانید و بگویید راهمان اشتباه بوده است و اگر به زبان نیز نمی‌گویید در عمل بگویید که کار ما اشتباه بوده، ما آماده هستیم با شما حرف بزنیم و اگر حرفی دارید بشنویم و ما نیز اگر سخنی داریم شما باید آن را بشنوید.

به‌جای نابودی برجام آن را اجرا کنید

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، در جریان سفر به مسکو، پس از دیدار و گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، در یک نشست خبری گفت: اتحادیه اروپا اگر خیال می‌کند که می‌تواند از مسیرهایی که برجام برای مقابله با نقض آن تعیین کرده، علیه ایران استفاده کند، دچار یک اشتباه بزرگ شده است. آن‌طور که فارس گزارش داده، ظریف در این نشست خبری با تاکید بر اینکه توافق باید توسط تمام طرف‌ها اجرا شود نه‌فقط ایران، روسیه و چین، اعلام کرد: اتحادیه اروپا اگر خیال می‌کند که می‌تواند از مسیرهایی که برجام تعیین کرده برای مقابله با نقض برجام، علیه ایران استفاده کند دچار یک اشتباه بزرگ شده است، به خاطر اینکه باید از این مسیرها اول علیه نقض آمریکا استفاده کند و بعد علیه نقض‌های اروپا استفاده کند و بعد از آن نیازی نیست به ایران بپردازد چون در آن صورت ایران به اجرای کامل برجام برمی‌گردد و این نکته‌ای است که ما و روسیه بر آن اتفاق نظر داریم. معتقدیم برجام یک دستاورد مهم جامعه بین‌المللی است و بهتر است کشورها به‌جای اینکه دنبال این باشند که برجام را نابود کنند دنبال این باشند که تعهداتشان را اجرا کنند.

20 سال حبس برای شبنم نعمت‌زاده

در داخل کشور، سخنگوی قوه قضائیه با خبر صدور حکم 20 سال حبس برای دختر وزیر پیشین صنعت، بازداشت سه قاضی در پرونده معاون اجرایی حوزه ریاست سابق دستگاه قضایی و اعلام عدم مسوولیت دادستانی در ارائه آمار جان‌باختگان حوادث آبان‌ماه در جمع خبرنگاران حاضر شد. طبق گزارش روزنامه «ایران»، غلامحسین اسماعیلی که نشست خبری خود را با یاد «فرهاد» و «آزاد» دو کولبر جانباخته آغاز کرد، به قاچاقچیان هشدار داد که آتش اجرای عدالت دامن آنان را خواهد گرفت و گفت که در اجرای رهنمود رهبری ضمن به آتش کشیدن کالاهای قاچاق، این قاچاق جسم قاچاقچیان را دربر می‌گیرد و دست قاچاقچیان را از بن و ریشه قطع خواهد کرد. او البته یادآور شد که کولبری مصداق قاچاق نیست. اسماعیلی سپس به احکام دادگاه‌های مفاسد اقتصادی اشاره کرد و با بیان اینکه در دو هفته گذشته در ارتباط با این دادگاه‌ها آرای خوبی صادر شده، گفت: یکی از این آرا مربوط به پرونده خانم شبنم نعمت‌زاده و آقای احمدرضا لشگری‌پور و شرکت تحت امر آنها شرکت توسعه دارویی رسا است. در این پرونده خانم شبنم نعمت‌زاده و آقای احمدرضا لشگری‌پور به جرم مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در توزیع مایحتاج دارویی هرکدام به ۲۰ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شدند. وی اضافه کرد: خانم شبنم نعمت‌زاده مشخصاً به رد مال معادل ۴۵ میلیارد ریال محکوم شده است. او همچنین متضامناً به همراه لشگری‌پور دیگر متهم این پرونده به حدود هزار و 300 میلیارد ریال رد مال محکوم شد. علاوه بر آن شرکت ‌داروسازی رسا تحت مدیریت شبنم نعمت‌زاده، باید سه هزار و 700 میلیارد و ۲۹۶ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۱۹۸ ریال به عنوان جزای نقدی به صندوق دولت واریز کند.

بازداشت سه قاضی در پرونده اکبر طبری

سخنگوی قوه قضائیه درباره بازداشت یکی از قضات دادسرای کارکنان دولت و فرهنگ و رسانه و ارتباط آن با پرونده اکبر طبری معاون اجرایی حوزه ریاست سابق قوه قضائیه، توضیح داد: اخیراً یک نفر دیگر از قضات تهران در ارتباط با پرونده‌ای که اشاره شد، بازداشت شده و آن را تایید می‌کنم. در این پرونده سه قاضی بازداشتی داریم. افراد دیگری از حوزه‌های مختلف هم دستگیر شدند که اکثر آنها بازداشتند و پرونده مراحل پایانی‌اش را در دادسرا می‌گذراند. در آینده نه‌چندان دور دادسرا تصمیم خود را می‌گیرد و در مورد تعدادی از متهمان پرونده که مجرمیت آنها را تشخیص بدهد، پرونده به دادگاه ارسال می‌شود.

تکذیب ضرب و شتم نرگس محمدی

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره خبر ضرب و شتم نرگس محمدی هنگام انتقال به زندان زنجان گفت: ایراد ضرب از سوی اداره زندان‌های تهران تکذیب شد. من به لحاظ ماموریتم بررسی‌هایی هم کردم و با تعدادی از افرادی که در صحنه حضور داشتند صحبت کردم. مقرر شده بود از طرف قاضی به زنجان منتقل شود. تمام پرسنل بند نسوان زن هستند. برای اعزام، ماموران وزارت اطلاعات بودند و من با تعدادی از افراد صحبت کردم و مشاهدات را پرسیدم و اگر تکذیب کردیم، بدون اطلاع نبوده است.‌ انتقال او به زندان زنجان بر این اساس انجام شده که افراد در شهرستان محل اقامت خانواده باید محکومیت را بگذرانند. خانواده ایشان مقیم تهران نیستند و در زنجان هستند. فرد به محل اقامت خانواده منتقل می‌شود. زندان مقررات دارد و کسی در زندان نمی‌تواند مبادرت به نقض مقررات زندان کند.

مسوول اعلام آمار جان‌باختگان نیستیم

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره گزارش رویترز و آماری که از کشته‌شدگان حوادث آبان‌ماه ارائه کرده، گفت: شاهد دروغ‌سازی‌ها و جعل اخبار از ناحیه رسانه‌های بیگانه هستیم. اینها متخصص جعل خبر در دنیا هستند و اکاذیبی را اعلام می‌کنند که به هیچ عنوان آمار اعلامی آنها با واقعیت انطباق ندارد. او در ادامه اظهار کرد: اینکه در حوزه داخلی گفته شده دادستانی باید آمار را اعلام کند اشتباه است. در این حوزه مسوولیت با شورای امنیت کشور (شاک) و دبیرخانه این شوراست و سیاست‌هایی در رابطه با بررسی جان‌باختگان اعلام شد. اسماعیلی سپس گفت: در وضعیت اغتشاشات کسانی که جان باختند توسط اشرار بوده و اسلحه سازمانی نیروهای مسلح نبود. اسلحه‌ای که برای بهره‌برداری در این اغتشاشات توسط گروه‌های ضدانقلاب به کشور وارد شد و قرار بود در اغتشاشات از آن استفاده شود، برخی ساخت آمریکا بود و با سفارش آمریکایی‌ها به کشور وارد شد. از ناحیه اغتشاشگران افرادی مجروح و به قتل رسیدند. برابر مصوبه شورای امنیت، شورای امنیت مسوول موضوع حوادث بنزینی است. نتیجه بررسی‌ها توسط شورای امنیت کشور و دبیرخانه آن ارائه خواهد شد. ما به عنوان دستگاه قضا هر آنچه اطلاعات نیاز داشتند، در اختیار این مراجع قرار دادیم.

نوجوانان بازداشتی به‌جز سه نفر آزاد شدند

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت نوجوان‌هایی که در حوادث آبان‌ماه دستگیر شدند و همین‌طور در پاسخ به این سوال که چرا برخی از وثایق تعیین‌شده بازداشتی‌های آبان بالاتر از توان خانواده‌های آنهاست، گفت: ما برای تعیین وثیقه به توان فرد نگاه نمی‌کنیم و ملاک، نوع اتهام انتسابی و مجازات قانونی آن جرم است و در جایی هم شخصیت فرد می‌تواند اثرگذار باشد. طبق آخرین خبری که دارم، از نوجوان‌های بازداشت‌شده در حوادث آبان تنها دو سه نفر در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شدند و بقیه آزاد شدند.

بازداشت خانواده بختیاری برای پیشگیری از خطر

سخنگوی قوه قضائیه درباره بازداشت خانواده پویا بختیاری، یکی از جان‌باختگان حوادث آبان‌ماه نیز گفت: در این قضیه ما کاری به اینکه آنها خانواده چه کسی هستند، نداریم؛ وقتی می‌بینیم ضدانقلاب وارد می‌شود و افرادی در کشور را تشویق به اقدام مجرمانه می‌کند و این اقدامات امنیت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، وارد می‌شویم. در ارتباط با این موضوع شورای تامین استان نظر دادند که این اقدام علیه امنیت کشور است و قوه قضائیه به نظر شورای تامین استان احترام گذاشت و هم به جهت اتهاماتی که متوجه بود و هم به جهت پیشگیری از اینکه امنیت مردم به مخاطره نیفتد، قوه قضائیه وارد عمل شد.

دراین پرونده بخوانید ...