شناسه خبر : 35221 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

سختگیری کانادا روی تراکنش‌های مالی مرتبط با ایران

ایسنا نوشت: مرکز نظارت بر تراکنش‌های مالی و گزارش‌دهی کانادا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد طبق تصمیم وزارت دارایی این کشور، از این پس بانک‌ها، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی، بانک‌های خارجی و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات کارت‌های اعتباری باید ضمن شناسایی هویت مشتریان (حقیقی و حقوقی) نسبت به ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم مطمئن شوند. این نهاد ناظر کانادایی با اشاره به تصمیم کارگروه ویژه اقدام مالی در قرار دادن نام ایران در لیست کشورهای غیرهمکار گفته است: تراکنش‌های مالی که منشأ آنها ایران باشد، صرف نظر از اینکه مبلغ آنها چقدر است از نظر ریسک مالی جزو تراکنش‌های پرریسک ارزیابی خواهند شد.

 

ایران در لیست چهار کشور پرتورم جهان

اعتماد به نقل از ایوب فرامرزی، معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار، درباره نحوه محاسبه تورم نقطه‌به‌نقطه نوشت: در تمام دنیا برای محاسبه این نرخ، از یک فرمول استاندارد بین‌المللی استفاده می‌شود. در کشور خودمان برای به دست آوردن این عدد با مراجعه به 231 شهر و 626 آبادی در تمامی نقاط کشور، از قیمت حدود 475 قلم کالا مطلع می‌شویم. در زمان حاضر، قیمت 475 کالا، با سرعت متوسط 26 درصد در حال صعود است. این سرعت ما را در لیست چهار کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد. در این ماه نرخ تورم ماهانه به 6 /4 درصد رسیده و در صورت پیشروی با همین روند، این عدد تا پایان سال می‌تواند بسیار بزرگ شود.

 

نیمی از شاغلان درگیر پیامدهای کرونا شدند

دنیای اقتصاد نوشت: بررسی وزارت کار نشان می‌دهد که حدود ۱۲ میلیون شغل تحت ‌تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. پیش از شیوع کرونا، ۲ /‌۲ میلیون نفر از شاغلان کسب‌وکار خرد داشته یا بدون کسب‌وکار بوده‌اند که بین دهک‌های درآمدی یک تا شش قرار دارند. ۸ /‌۶ میلیون نفر نیز در بنگاه‌های غیررسمی فعالیت می‌کنند و در دهک‌های یک تا شش قرار دارند که اثر زیادی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند. ۴ /‌۳ میلیون شاغل بیمه‌شده تامین اجتماعی نیز در شش دهک اول قرار دارند که نسبت به دو گروه اول، آسیب‌پذیری کمتری دارند اما نیازمندند. مجموع این سه گروه، بیش از ۱۲ میلیون نفر را در‌بر می‌گیرد، درحالی‌که تعداد کل شاغلان کشور ۱ /‌۲۴ میلیون نفر است.

 

تفاوت 21‌میلیاردی صادرات نفت با ادعای نوبخت و جهانگیری

فرهیختگان نوشت: 13 خردادماه سال جاری رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: «صادرات نفت و گاز و درآمد آن از ۱۱۹ میلیارد دلار در آغاز دهه ۹۰ به 9 /8 میلیارد دلار (در سال 1398) رسیده است.» پس از آن معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام کرد: «درآمد نفتی کشور در سال 98 در حدود هشت میلیارد دلار بوده است.» اما آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد ارزش صادرات نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، مایعات و میعانات گازی صادرشده در سال گذشته به 29 میلیارد و 16 میلیون دلار رسیده است. با این حساب، ارزش صادرات نفت و گاز و میعانات گازی سال گذشته حدود 21 میلیارد دلار با رقم اظهارشده توسط نوبخت و جهانگیری تفاوت دارد.

دراین پرونده بخوانید ...