شناسه خبر : 32965 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

جایزه مشروط برای افشای فساد

دنیای اقتصاد نوشت: افشای فساد به‌صورت مشروط جایزه دارد. این وعده وزیر اقتصاد در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است. شرط فرهاد دژپسند این است که دستگاه قضا علیه فرد متخلف حکم صادر کند؛ در این صورت افشاکننده فساد از طرف وزارت اقتصاد جایزه خواهد گرفت. وزیر از فعالان اقتصادی خواسته در صورت مشاهده فساد در زیرمجموعه‌های وزارتخانه متبوع خود، حتماً گزارش خود را ارائه کنند. به اعتقاد دژپسند، راه فسادزدایی این است که تمام امور در یک محیط شیشه‌ای و شفاف رخ دهد که پیش‌نیاز آن اقتصاد هوشمند است. دژپسند در این مسیر از فعالان بخش خصوصی خواست به کمک دولت بیایند و با راه‌اندازی روش سوت‌زنی (گزارشگری فساد به‌وسیله عموم و رسانه‌ها) افراد فاسد را رسوا کنند.

وعده قالیباف برای ثبات اقتصاد طی پنج سال

تسنیم نوشت: محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم اختتامیه جشنواره سراسری یادمان ولایت که در جیرفت کرمان برگزار شد، گفت: بنده ظرفیت‌های کشور را می‌شناسم و با صراحت تمام عرض می‌کنم با همه تهدیدات و فشارهای اقتصادی این کشور در یک برنامه پنج‌ساله قادر است اقتصاد را به ثبات برساند. در برنامه پنج‌ساله دوم می‌تواند حرکت و جهش را انجام دهد و دیگر ما هر روز شاهد گرانی نباشیم. این ظرفیت در کشور وجود دارد. مجلس پیش‌رو اولین گامی است که برای این مهم باید برداشته شود. اگر می‌خواهیم جلو خسارت‌هایی را که به کشور وارد شده بگیریم باید افرادی را به مجلس بفرستیم که ایمان به مردم داشته باشند.

زنگنه: از حق ملت ایران نمی‌گذریم

ایران نوشت: «تمدید توافق کاهش تولید نفت خام، یک دستاورد برای اوپک است و کاهش بیشتر، دستاوردی است بزرگ‌تر.» بیژن زنگنه، وزیر نفت این تصویر را بعد از اجلاس 177 سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، برای حفظ تعادل در بازار نفت به نمایش گذاشت. کاهش رسمی 703 /1 میلیون بشکه‌ای تولید اوپک و اوپک پلاس که هدف آن حفظ تعادل میان ساختارهای بازار است، از قیمت‌های کنونی نفت حمایت می‌کند. اما زنگنه در وین یک آماده‌باش به بازار و یک هشدار به اوپک نیز داد. زنگنه می‌گوید: «اگر تحریم‌ها برداشته شود، هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد. این حق ملت ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.»

فرار مالیاتی 19 هزار میلیاردتومانی پزشکان و وکلا

اعتماد نوشت: مرکز پژوهش‌های مجلس در دی‌ماه 97، میزان مالیاتی را که باید توسط پزشکان پرداخت شود حدود 6700 میلیارد تومان برآورد کرد. وکلا نیز دیگر گروهی هستند که مالیات آنها پرسر و صدا شده است. تعدادی از نمایندگان مجلس رقم حدوداً 12 هزار میلیاردتومانی را به عنوان فرار مالیاتی وکلا تخمین زده‌اند. اگر رقم فرار هفت هزار میلیارد تومانی پزشکان و 12 هزار میلیاردتومانی وکلا از پرداخت مالیات را کنار هم قرار دهیم، این دو صنف مجموعاً 19 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته‌اند. این عددها تخمینی هستند و باید محاسبات دقیق انجام شود اما تنها با مالیات‌ستانی از این دو صنف، رقمی چند هزار میلیاردتومانی به خزانه دولت باز خواهد گشت.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها