شناسه خبر : 31651 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

یارانه ۹۰۰۰ میلیاردتومانی برای صنعت سیمان

دنیای اقتصاد نوشت: اعلام رتبه اول ایران در جهان در پرداخت یارانه انرژی موضوع پرداخت‌های انتقالی را داغ کرد. بخش مهمی از پرداخت یارانه انرژی در بخش گاز صورت می‌گیرد که سهم بالایی در تولید سیمان دارد، بنابراین انتخاب این صنعت می‌تواند شاهد مناسبی از هدفمندی پرداخت‌های انتقالی با هدف ایجاد شغل باشد. مجموع یارانه پرداختی به تولید سیمان کشور سالانه حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود؛ حال آنکه سود این شرکت‌ها در سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد تومان (یک‌ششم یارانه دریافتی) بوده است. اگر این یارانه را به میزان افراد شاغل در صنعت سیمان تقسیم کنیم، ماهانه ۳۷ میلیون تومان سهم هر نفر می‌شود. دریافتی شاغلان این صنعت به طور متوسط ۸۰ درصد کمتر است.

اصغر قندچی درگذشت

اعتماد نوشت: اصغر قندچی، موسس شرکت «ایران کاوه» که به نوعی نماینده کامیون‌های «ماک» در ایران بود، شامگاه دوشنبه (7 مرداد) درگذشت. از قندچی که امروز برند عظیم ساخته‌شده به دست او تبدیل به شرکت «سایپا دیزل» شده و هزاران نفر در کارخانه‌های متصل به آن مشغول به کارند، به عنوان کارآفرینی یاد می‌شود که یادگار ظهور تکنوکرات‌ها در اوایل دهه 40 شمسی در اقتصاد ایران است؛ دورانی طلایی و صنعتی که نمایندگی آن را علینقی عالیخانی به عهده داشت که همین یک ماه پیش در آمریکا درگذشت. نام اصغر قندچی در این دوره کنار نام‌های کلیدی‌ترین مردان صنعتی ایران قرار می‌گیرد که سبب تحول گسترده‌ای در صنایع ایران در دهه ۴۰ و ۵۰ شدند.

وکلا، طلافروشان و پزشکانی در لباس کارگر ساختمانی

ایران نوشت: هر جا بحث پرداخت یارانه یا امتیازی است فساد و سوءاستفاده نیز دیده می‌شود. این‌بار این مساله به حوزه بیمه‌های اجتماعی کشیده شده آن هم بیمه کارگران ساختمانی. دولت به ‌منظور حمایت از کارگران ساختمانی حق بیمه آنها را با کمترین مبلغ تعیین کرده است. هر کارگر ساختمانی بعد از دریافت کارت مهارت می‌تواند با پرداخت هفت درصد حق بیمه، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرد اما برخی به‌منظور استفاده از این امتیاز در پوشش کارگر ساختمانی خود را بیمه کردند؛ برخی از طلافروشان خود را به‌عنوان بنا یا گچ‌کار معرفی کردند. حدود ۱۸ وکیل برای خود بیمه کارگر ساختمانی رد می‌کردند و دندانپزشکی در قالب کارگر ساختمانی همین تخلف را مرتکب شده بود.

سیمای بازار لوازم آرایش پس از ممنوعیت واردات

شهروند به نقل از رئیس انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی نوشت: تولید داخلی لوازم آرایشی، بهداشتی و عطریات تنها ۳۰ درصد است. تامین مابقی این لوازم از وارداتی است که توسط ۲۵۰ شرکت صورت می‌گیرد و تحت نظارت سازمان غذا و دارو هستند. در سال‌های گذشته با مذاکره با کمپانی‌ها، تلاش کردیم شرکت‌هایی راه‌اندازی کنیم. با بخشنامه ممنوعیت واردات، این مذاکرات از بین رفت. چنین اقدامی باعث از بین رفتن ۲۵۰ شرکت و مشاغل ایجادشده شده است. گمان می‌کنند ممنوعیت واردات باعث افزایش تولید داخلی می‌شود، در حالی‌ که ظرفیت تولید داخلی ۳۰ درصد است و این موضوع تنها به نفع قاچاقچیان است. سال گذشته ۶۰ درصد لوازم آرایشی و بهداشتی توسط قاچاقچیان تامین می‌شد، با چنین بخشنامه‌ای این عدد به صد درصد می‌رسد.

دراین پرونده بخوانید ...